Zaćmienie Słońca 2024: Miliony ludzi w Ameryce Północnej zobaczą film, który zapowiada się hitem

  • Jonathana Amosa
  • Reporter naukowy

Źródło obrazu, Getty Images/St.Louis po wysłaniu

Tytuł Zdjęcia,

Dobrzy ludzie z Carbondale będą musieli to zrobić jeszcze raz i to przez długi czas

Jakie szczęście mogą mieć mieszkańcy Carbondale w stanie Illinois?

Mechanika nieba nakazuje, aby w dowolnym punkcie na powierzchni Ziemi całkowite zaćmienie Słońca miało miejsce średnio raz na 375 lat.

30-tysięczne miasto na Środkowym Zachodzie prawdopodobnie będzie się śmiać z tej statystyki, ponieważ wkrótce zobaczą, jak Księżyc po raz drugi w ciągu siedmiu lat zasłania dysk słoneczny.

Co więcej, nadchodzące zaćmienie, które odbędzie się 8 kwietnia, będzie lepsze niż to, które widzieliśmy w 2017 roku. Niebo stanie się czarne na 4 minuty i 9 sekund, czyli dwa razy dłużej niż ostatnim razem.

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Oczekuje się, że 200 000 widzów zgromadzi się w najlepszych punktach widokowych w południowym Illinois podczas oglądania Wielkiego Amerykańskiego Zaćmienia, część II. Ale dotyczy to również ścieżki zaćmień od wybrzeża Pacyfiku w Meksyku do atlantyckiego wybrzeża Kanady. Nadchodzące wydarzenie będzie hitem kinowym.

W 2017 roku ścieżka Deep Shadow – „Total” – biegła od Oregonu w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych do Karoliny Południowej na południowym wschodzie. W rzeczywistości obejmuje kilka słabo zaludnionych obszarów, w tym kilka parków narodowych.

Z kolei wydarzenie w 2024 r. obejmie kilka głównych obszarów miejskich USA, takich jak Dallas, Indianapolis, Cleveland i Buffalo.

„Będzie to najbardziej zaludnione zaćmienie w USA i 31,5 miliona ludzi będzie mogło wyjść z domów, aby go doświadczyć” – powiedziała BBC News dr Kelly Korek, kierownik programu zaćmień amerykańskiej agencji kosmicznej.

Tytuł Zdjęcia,

Grafika: Odrzutowce wyposażone w instrumenty NASA ścigają cień

Jak można się spodziewać, NASA przeprowadzi tego dnia mniej eksperymentów, takich jak wystrzelenie rakiet w cień rzucany przez Księżyc, aby sprawdzić, jak wpływa on na górne warstwy atmosfery Ziemi i jej jonosferę. Oprzyrządowane odrzutowce również gonią cienie.

„Powodem, dla którego latamy samolotami, jest to, że jest znacznie chłodniej, a ponieważ znajdujemy się wysoko w atmosferze, naprawdę mamy dostęp do długości fal światła, których nie można uzyskać z ziemi” – powiedział dr Amir Cosby. Południowo-Zachodni Instytut Badawczy.

Gdy na Oceanie Spokojnym rozpocznie się całkowite zaćmienie słońca w 2024 r., mieszkańców atolu Penryn, będącego częścią Wysp Cooka, powitało ciemne słońce o 06:40 CKT (16:40 GMT).

Cień Księżyca, czyli umbra, przemieszcza się po powierzchni Ziemi z prędkością 2500 km/h (1500 mil/h) i przetnie wybrzeże Meksyku o godzinie 11:07 czasu MST (18:07 GMT) oraz granicę Rio Grande pomiędzy Meksykiem a Meksykiem. 13:27 CDT (18:27 GMT) w USA.

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Podróż trwa dalej przez 13 stanów USA, zanim dotrze do kanadyjskiego Nowego Brunszwiku (16:32 ADT; 19:32 GMT) i Nowej Fundlandii (16:39 ADT; 19:39 GMT).

Cień Księżyca wzejdzie nad powierzchnią Ziemi na Oceanie Atlantyckim o godzinie 21:55 CEST (19:55 GMT), około 1120 km (700 mil) na zachód od Normandii we Francji.

Przepraszam, Europo; Może następnym razem.

Tytuł Zdjęcia,

Wyjątkowy dzień: plakat promocyjny autorstwa astronoma i artysty Tylera Nordgrena (źródło: tylernordgren.com)

Zapaleni obserwatorzy nieba często mają już gotowe plany.

Przeanalizują opcje transportu i zakwaterowania i skupią się na historycznych wzorcach pogodowych.

Największe szanse na uniknięcie zakłócających chmur są w Meksyku i Teksasie. Ale tak naprawdę, każdego dnia, w dowolnym miejscu, pogoda może być Twoim przyjacielem lub cheerleaderką – i tak jest również w Carbondale.

Źródło obrazu, SR Hubbell i M Druckmuller

Tytuł Zdjęcia,

Całkowite zaćmienie Słońca oferuje rzadką okazję do badania korony słonecznej

Biorąc pod uwagę wszystkie teleskopy kosmiczne wycelowane obecnie w Słońce, można by pomyśleć, że zaćmienie zdarza się bardzo rzadko.

Jednak całkowite zaćmienia są wyjątkowe, ponieważ zapewniają korzystne warunki do badania cienkiej zewnętrznej atmosfery Słońca – jego korony.

To właśnie w tym „gazie” złożonym z namagnesowanych, przegrzanych naładowanych cząstek tworzy się wiatr słoneczny, z którego okresowo wyrzucane są w stronę Ziemi miliardy ton materiału, zakłócając pracę satelitów, komunikację, a nawet sieci energetyczne.

Korona to powierzchnia Słońca oświetlana przez halo. Satelity używają urządzeń zwanych koronografami, aby zapobiec odblaskom, ale zwykle są one tak szerokie, że blokują widok światła bezpośrednio nad krawędzią gwiazdy. To w tej strefie zachodzą główne procesy koronowe.

Tylko podczas zaćmienia, kiedy dysk Księżyca zrówna się ze Słońcem, można uzyskać dostęp do wszystkich aspektów korony.

Źródło obrazu, Uniwersytet Aberystwyth

Tytuł Zdjęcia,

Brytyjscy i amerykańscy naukowcy zajmują się obserwacją zaćmień

Brytyjscy naukowcy nawiązali współpracę z NASA, aby rozmieścić instrumenty w Dallas. Powstanie polarymetr do badania kierunkowej jakości światła korony oraz spektrometr do wykrywania zachowania wzbudzonych atomów żelaza.

„Podczas zaćmienia natura zapewnia wyjątkową okazję do stosunkowo łatwego pomiaru tego obszaru i zobaczenia interakcji między Słońcem a wiatrem słonecznym” – wyjaśnił dr Huw Morgan z Uniwersytetu Aberystwyth.

Tytuł Zdjęcia,

Nawet jeśli zobaczysz zaćmienie, niezwykle ważne jest, aby zrobić to bezpiecznie.

Ale nie musisz być zawodowym naukowcem, aby brać udział w nauce o zaćmieniach. Istnieje wiele projektów badań obywatelskich. Na przykład:

  • The Zachód słońca Inicjatywa potrzebuje pomocy w zmierzeniu dokładnego kształtu Słońca. Tak, jest okrągły, ale zawsze lekko zakrzywiony na biegunach.
  • Krajobrazy dźwiękowe zaćmienia Nagraj, jak świat przyrody, zwłaszcza zwierząt, zachowuje się, gdy jest pogrążony w ciemności. Najwyraźniej pszczoły przestały latać.
  • The Obserwator Globu Projekt potrzebuje pomocy w rejestrowaniu zmian temperatury i zachowania chmur.
  • I Megafilm zaćmienia Do uchwycenia szczegółowego obrazu wydarzenia po raz kolejny zostaną wykorzystane lustrzanki cyfrowe.

„Zaangażowanie ludzi na trasie misji wzmocni te obserwacje, umożliwiając nam prowadzenie dłuższych obserwacji i lepsze opisywanie tego, co się dzieje i co się zmienia” – powiedziała dr Liz MacDonald z NASA, która koordynuje wiele działań związanych z nauką obywatelską.

Wyjdź i ciesz się tym, ale rób to bezpiecznie. Nie patrz gołym okiem na wschodzące słońce.

W Montanie i Dakocie Północnej nastąpi koniec całkowitego zaćmienia słońca w 2044 r., ale kolejne wydarzenie, które przemierzy szeroki obszar Stanów Zjednoczonych, nastąpi dopiero w przyszłym roku.

„To coś wyjątkowego i dlatego warto spróbować tego doświadczyć” – stwierdził dr Korek.

READ  Co najmniej 12 osób zginęło po burzach, które nawiedziły południe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *