Amerykańska SEC pozwała kryptowalutową giełdę Coinbase dzień po pozwaniu Binance

NOWY JORK, 6 czerwca (Reuters) – Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd pozwała we wtorek Coinbase (COIN.O), największą amerykańską platformę kryptowalutową, oskarżając ją o nielegalne działanie po tym, jak nie zarejestrowała się jako giełda. .

Druga sprawa SEC przeciwko dużej giełdzie kryptowalut w ciągu dwóch dni następuje po pozwie przeciwko największej na świecie giełdzie kryptowalut Finance i założycielowi Changpeng Zhao.

Dwa pozwy cywilne są częścią wysiłków przewodniczącego SEC, Gary’ego Genslera, mającego na celu zapewnienie jurysdykcji nad sektorem kryptograficznym, który we wtorek ponownie nazwał „Dzikim Zachodem”, który podważył zaufanie inwestorów do amerykańskich rynków kapitałowych.

„Cały model biznesowy opiera się na niezgodności z amerykańskimi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych i prosimy ich o przestrzeganie” – powiedział Gensler CNBC.

Firmy kryptograficzne twierdzą, że przepisy SEC są niejasne, a agencja przesadza, próbując je regulować.

Paul Grewal, główny radca prawny Coinbase, powiedział w oświadczeniu, że firma będzie nadal działać jak zwykle i „wykazała zaangażowanie w przestrzeganie przepisów”.

Dziesięć stanów USA Prowadzony przez KalifornięCoinbase we wtorek oskarżyła swój program nagród za obstawianie o naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych.

Akcje spółki macierzystej Coinbase, Coinbase Global Inc, spadły o 6,42 USD, czyli 12,8%, do 52,29 USD, po wcześniejszym spadku aż o 20,9%.

Według firmy danych Nansen, klienci Coinbase wycofali ponad 57 milionów dolarów w ciągu kilku godzin od złożenia wniosku przez SEC.

Grafika Reutera

Trzynaście aktywów kryptograficznych

W skardze złożonej w sądzie federalnym na Manhattanie SEC zarzuciła, że ​​Coinbase działa jako pośrednik w transakcjach kryptowalutowych od co najmniej 2019 roku, zarabiając miliardy dolarów, unikając jednocześnie wymogów dotyczących ujawniania informacji w celu ochrony inwestorów.

SEC stwierdziła, że ​​Coinbase handlował co najmniej 13 aktywami kryptograficznymi, które muszą być zarejestrowanymi papierami wartościowymi, w tym tokenami takimi jak Solana, Cardano i Polygon.

READ  Republikanin Larry Elder, który przegrał wybory w Kalifornii, kandyduje na prezydenta
Reprezentacja kryptowaluty jest widoczna przed logo Coinbase na tym wykresie sporządzonym 4 marca 2022 r. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

Założona w 2012 roku firma Coinbase obsłużyła ostatnio ponad 108 milionów klientów i zakończyła marzec z 130 miliardami dolarów aktywów i środków kryptograficznych klientów w swoim bilansie. Transakcje wygenerowały 75% z 3,15 miliarda dolarów przychodu netto w zeszłym roku.

W swoim programie nagród za staking, który ma około 3,5 miliona klientów, Coinbase zbiera aktywa kryptograficzne i wykorzystuje je do wspierania aktywności w sieci blockchain.

Stany skupione na programie to Alabama, Illinois, Kentucky, Maryland, New Jersey, Karolina Południowa, Vermont, Waszyngton i Wisconsin. New Jersey Nałożona została grzywna Coinbase 5 milionów dolarów za sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych.

„Nie można ignorować zasad”

Wniosek SEC złożony we wtorek dotyczy kar cywilnych, nieuczciwie uzyskanych zysków i nakazu sądowego. SEC ostrzegła Coinbase w marcu, że mogą pojawić się opłaty.

„Nie możesz ignorować zasad tylko dlatego, że ci się nie podobają” – powiedział w oświadczeniu szef SEC Gurbir Grewal.

Rozprawa Genslera z kryptowalutami skłoniła branżę do zwiększenia zgodności, układania produktów i ekspansji poza kraj.

Christine Smith, dyrektor generalny grupy handlowej Blockchain Association, odrzuciła wysiłki Genslera, by nadzorować branżę.

„Mamy nadzieję, że w odpowiednim czasie sądy udowodnią, że przewodniczący Gensler się mylił” – powiedział.

W poniedziałek SEC oskarżyła Binance o zawyżanie wolumenu obrotu, przekierowywanie funduszy klientów, niewłaściwe łączenie aktywów, nieutrzymywanie bogatych klientów z USA z dala od platformy i wprowadzanie klientów w błąd co do jej przepisów.

Firma danych Nansen poinformowała we wtorek rano, że inwestorzy wyciągnęli około 790 milionów dolarów z Binance i jej amerykańskiej spółki zależnej po poniedziałkowych wiadomościach.

Finanse Obiecał Agresywnie bronił się przed pozwem, co, jak powiedział, odzwierciedlało „bezprawną i świadomą odmowę” SEC w celu zapewnienia jasności branży kryptograficznej.

Tarcia Coinbase z Gensler sięgają 2021 r., kiedy SEC zagroziła pozwem Coinbase, jeśli pozwoli użytkownikom zarabiać na pożyczaniu aktywów cyfrowych. Firma wycofała się z tego pomysłu.

READ  Zaćmienie Słońca 2024: Miliony ludzi w Ameryce Północnej zobaczą film, który zapowiada się hitem

Wtorkowa sprawa to SEC przeciwko Coinbase Inc i in., Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych, Południowy Dystrykt Nowego Jorku, nr. 23-04738.

Reportaż Jonathana Stempela w Nowym Jorku; Dodatkowe raporty Hannah Long i Michelle Price w Waszyngtonie oraz Manya Saini w Bangalore; Montaż: Jason Neely, Louise Heavens, Chisu Nomiyama i Nick Zieminski

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *