Australia usuwa brytyjską monarchię ze swoich banknotów

CANBERRA, Australia (AP) – Australia usuwa brytyjską monarchię ze swoich banknotów.

Krajowy bank centralny powiedział w czwartek, że jego nowy banknot 5-dolarowy będzie zawierał krajowy wzór, a nie wizerunek króla Karola III. Ale teraz oczekuje się, że monarcha pojawi się na monetach z wizerunkiem zmarłej królowej Elżbiety II.

Banknot 5-dolarowy to jedyny zachowany banknot Australii.

Bank powiedział, że decyzja została podjęta po konsultacjach z centrolewicowym rządem Partii Pracy, który poparł zmianę. Przeciwnicy twierdzą, że posunięcie to jest motywowane politycznie.

Brytyjski monarcha pozostaje głową państwa Australii, chociaż obecnie ta rola jest w dużej mierze symboliczna. Jak wiele byłych kolonii brytyjskichAustralia debatuje, w jakim stopniu powinna zachować swoje konstytucyjne więzi z Wielką Brytanią.

Bank Rezerw Australii powiedział w zeszłym roku, że nowy pięciodolarowy banknot zastąpi portret zmarłej królowej. Bank powiedział, że posunięcie to uszanuje „kulturę i historię Pierwszych Australijczyków”.

„Parlament Australii będzie nadal widniał na rewersie pięciodolarowego banknotu” – poinformował bank w oświadczeniu.

Skarbnik Jim Chalmers powiedział, że zmiana była okazją do znalezienia równowagi.

„Król nadal będzie widniał na monetach, ale pięciodolarowy banknot mówi więcej o naszej historii, naszym dziedzictwie i naszym kraju, i uważam to za dobrą rzecz” – powiedział dziennikarzom w Melbourne.

Lider opozycji Peter Dutton porównał to posunięcie do zmiany daty święta narodowego, Dnia Australii.

„Wiem, że milcząca większość nie zgadza się z wieloma nonsensami, które wciąż są podnoszone, ale musimy usłyszeć więcej od tych ludzi online” – powiedział 2GB Radio.

Dutton powiedział, że notatka premiera Anthony’ego Albanese miała kluczowe znaczenie dla decyzji o niepojawianiu się króla i wezwał go, by „posiadał to”.

Po objęciu urzędu w zeszłym roku Albańczyk zaczął kłaść podwaliny pod republikę australijską, powołując nowego zastępcę ministra stanu, ale przeprowadzenie referendum w sprawie zerwania konstytucyjnych więzi z Wielką Brytanią nie było priorytetem jego rządu.

READ  Biden wygłasza kazanie na temat dziedzictwa Martina Luthera Kinga: „Czas wybrać”

Bank planuje konsultować się z grupami plemiennymi w sprawie projektu banknotu 5-dolarowego i spodziewa się, że minie kilka lat, zanim nowy banknot zostanie opublikowany.

Obecne 5 USD będzie wydawane do czasu wprowadzenia nowego projektu i pozostanie legalne nawet po wprowadzeniu nowego rachunku do obiegu.

Oczekuje się, że twarz króla Karola III pojawi się na australijskich monetach jeszcze w tym roku.

Dolar australijski jest wart około 71 centów w walucie amerykańskiej.

Moneta brytyjska zaczęła być nowym królem wraz z wypuszczeniem monety 50 pensów w grudniu. Awers monety przedstawia Karola, a rewers upamiętnia jego matkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *