„ciągłe wzrosty” w ślad za niedawną podwyżką stóp procentowych; Rajdy S&P 500

Dzisiejszy raport z posiedzenia Fed powtórzył plan decydentów dotyczących „kontynuacji podwyżek” głównej stopy procentowej banku centralnego USA. Mówiono, że możliwe są dwie dodatkowe podwyżki, ponieważ komitet ustalania stóp procentowych Rezerwy Federalnej ogłosił ruch o ćwierć punktu. S&P 500 utrzymał pozycję, a następnie wzrósł dalej i zyskał na popularności po przemówieniu prezesa Fed Jerome’a ​​Powella.
XJego konferencja prasowa o 14:30. Powell brzmiał tylko nieco mniej jastrzębio niż wcześniej, ale był bardziej optymistyczny, jeśli chodzi o perspektywy miękkiego lądowania w amerykańskiej gospodarce.

Powiedział, że rozpoczął się proces deflacyjny, ale inflacja była „bardzo wysoka”.

„Pozostaniemy w gabinecie, dopóki praca nie zostanie wykonana”.

„Rynek pracy nadal jest niezrównoważony” – powiedział Powell. Zauważył, że wzrost płac „trochę spowalnia”, ale pozostaje na „bardzo wysokim poziomie”.

Powiedział jednak, że miło jest widzieć inflację bez poważnej słabości na rynku pracy. „Myślę, że jest jeszcze droga do zrobienia”, aby obniżyć inflację bez poważnego załamania gospodarczego.

Powell mówi o zarządzaniu ryzykiem

Powell nie wykluczył możliwości, że napływające dane o inflacji i płacach, jeśli będą łagodne, mogą skłonić Fed do mniejszych podwyżek. Wyjaśnił jednak, że bank centralny powinien pomyśleć o zarządzaniu ryzykiem.

„Bardzo trudno jest zarządzać ryzykiem robienia zbyt mało”, co może doprowadzić do stabilizacji inflacji, powiedział.

„Nie mamy chęci ani motywacji do nadmiernego zaciskania”. Powiedział jednak, że bank centralny ma narzędzia do wspierania wzrostu w razie potrzeby.

Oczekiwania na marcowe spotkanie Fed

Po posiedzeniu Fed rynki nadal obstawiają, że bank centralny wstrzyma się z podwyżkami stóp procentowych do następnego miesiąca, z główną stopą procentową dla kredytów jednodniowych na poziomie 4,75% do 5%. To poniżej przedziału 5%-5,25% przewidywanego przez decydentów Fed w grudniu.

Nadzieje inwestorów na szybkie zakończenie podwyżek stóp procentowych wzrosły po stosunkowo słabych danych o wzroście płac opublikowanych we wtorek. Według CME Group od środowego popołudnia rynki wyceniały 13% szans na to, że dzisiejsza podwyżka cen będzie ostatnią. FedWatch strona.

READ  Dym z kanadyjskich pożarów po raz kolejny zanieczyszcza powietrze w USA

Szanse na dodatkowe podwyżki zarówno w marcu, jak iw maju wynoszą 39%.

Praca, szczegóły wynagrodzenia są ważne

We wtorek rano indeks kosztów zatrudnienia Departamentu Pracy pokazał, że koszty wynagrodzeń wzrosły w IV kwartale o 1%. Oczekiwano 1,1%. Jednak wynagrodzenia wzrosły o 5,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co stanowi niewielki wzrost w stosunku do 5% wzrostu w trzecim kwartale.

Ekonomiści skupiają się ściśle na wzroście płac pracowników sektora prywatnego, z wyłączeniem branż najemnych, jako dobrym wskaźniku podstawowego wzrostu płac. W IV kwartale płace w tym segmencie wzrosły o 0,9%, czyli w tempie 3,6% w ujęciu rocznym. Środek ten wyklucza branże, w których płace są napędzane przez prowizje, na które bardziej mogą wpływać cykliczne wzloty i upadki. Raport ECI zwrócił uwagę banku centralnego na potrzebę obniżenia wzrostu płac, aby sprowadzić inflację z powrotem do celu 2%. Powell powiedział, że wystarczy obniżyć wzrost płac do 3,5 proc.

Mimo to, po lepszych wiadomościach o wzroście płac, dzisiejszy raport Departamentu Pracy pokazał, że liczba ofert pracy nieoczekiwanie wzrosła w grudniu o 572 000 do zaledwie 11 milionów.

Powell wielokrotnie podawał nadwyżkę ofert pracy w stosunku do bezrobotnych jako kluczową przyczynę niezwykle silnego wzrostu płac. W grudniu wskaźnik zatrudnienia bezrobotnych wzrósł do 1,9 z 1,7, czyli znacznie powyżej szczytu sprzed pandemii Covid-19.

Ponieważ zarówno wydatki konsumpcyjne, jak i produkcja wykazują oznaki słabości, piątkowy styczniowy raport o zatrudnieniu dostarczy dalszych dowodów na to, czy ostatnie główne źródło siły gospodarki ustępuje. Analitycy spodziewali się znacznego wzrostu o 185 000 miejsc pracy, ale wzrost średniej płacy godzinowej spowolni do 4,4% z 4,6% w grudniu.

Konfiguracja S&P 500

środowe popołudnie Aktywność giełdowa, S&P 500 wzrósł o 1,1%, notując spadki przed końcem posiedzenia banku centralnego. Jest to następstwem wtorkowego 1,5% wzrostu S&P 500 po uwzględnieniu danych ECI. Do wtorkowego zamknięcia S&P 500 miał swój październikowy koniec. To było o 14% więcej niż 12 minimów zamknięcia na rynku porównawczym, ale o 15% mniej od najniższego poziomu w historii.

READ  Założyciel FTX Sam Bankman-Fried został skazany na 25 lat więzienia

S&P 500 osiągnął w piątek 4094, przekraczając 4100 od początku grudnia. To jest główny punkt, na który należy teraz zwrócić uwagę. We wtorek S&P 500 zamknął się na poziomie 4076,60, najwyższym od dnia. Wraz ze środowym rajdem S&P 500 wyrwał się ze swojego zakresu handlowego i przekroczył 4120.

Nie zapomnij przeczytać IBD Duży obraz Bycie zsynchronizowanym z kierunkiem rynku każdego dnia oznacza, co to oznacza dla twoich decyzji handlowych.

Wraz ze wzrostem cen akcji, rosły również obligacje rządowe USA. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła o 13 punktów bazowych do 3,4%, najniższego poziomu od czterech miesięcy.

Może Ci się spodobać:

Dołącz do IBD Live i poznaj najlepsze techniki czytania wykresów i handlu od profesjonalistów

Złap kolejne zwycięskie akcje z MarketSmith

Jak zarabiać na akcjach w 3 prostych krokach

Kup punkt powyżej limitów gry AI w Chinach

Szef Fed wywołuje „wesoły” rajd; Meta skoki późno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *