Biden ogłosi umowę dotyczącą atomowej łodzi podwodnej z Australią i Wielką Brytanią

„Nasze przyszłe bezpieczeństwo będzie budowane i utrzymywane nie tylko dzięki odwadze i profesjonalizmowi naszych sił bezpieczeństwa, ale także dzięki ciężkiej pracy i pomysłowości naszych naukowców i inżynierów, naszych techników i programistów, naszych elektryków i spawaczy” – powiedział Albańczyk.

Pan. — powiedział Sunak.

„Wyzwania, przed którymi stoimy, tylko wzrosły” – powiedział. „Nielegalna okupacja Ukrainy przez Rosję, rosnąca asertywność Chin oraz destabilizujące zachowanie Iranu i Korei Północnej zagrażają stworzeniu świata pełnego ryzyka, zakłóceń i podziałów. W obliczu tej nowej rzeczywistości wzmocnienie odporności naszych własnych narodów jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

Plan mocno osadza Wielką Brytanię w amerykańskich i australijskich strategiach wojskowych w regionie Azji i Pacyfiku, co stawia Londyn w większej sprzeczności z Pekinem w nadchodzących latach.

„Łączy Wielką Brytanię, mocarstwo europejskie, z Australią, mocarstwem na Pacyfiku, a Stany Zjednoczone są jak klej, który spaja to nowe partnerstwo” – powiedział Jack Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu. „I jest to wyraz szerszego nacisku, który skłonił europejskich sojuszników do większego zaangażowania w Azji, a sojuszników azjatyckich, takich jak Japonia i Korea, do większego zaangażowania w Europie”.

W ostatnich miesiącach p. Biden i jego współpracownicy ogłosili również, że rozmieszczą wojska i sprzęt USA w bazach wojskowych innych niż USA na Filipinach.

Administracja Bidena pracowała nad wzmocnieniem współpracy między krajami Quad, w tym Stanami Zjednoczonymi, Indiami, Japonią i Australią – wszystkie kraje są coraz bardziej zaniepokojone ekspansywnymi roszczeniami terytorialnymi Chin i strategicznymi ambicjami w Azji.

READ  Aktualizacje na żywo 4. rundy mistrzostw PGA, tabela wyników: kto wyjdzie z dziennika tabeli liderów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *