Patricia Schroeder, pionierka feministek w Kongresie, umiera w wieku 82 lat

Patricia Schroeder, feministyczna ustawodawca, która pomogła przedefiniować rolę kobiet w amerykańskiej polityce i wykorzystała swój spryt do walki z szerzącym się seksizmem w Kongresie, zmarła w poniedziałek w Celebration na Florydzie. Ma 82 lata.

Zmarł w szpitalu z powodu powikłań po udarze, poinformowała w e-mailu jego córka Jamie Cornish.

Lotnik i prawniczka z Harvardu, Ms. Była siłą napędową uchwalenia ustawy o urlopach rodzinnych i lekarskich z 1993 r., która gwarantowała do 18 tygodni bezpłatnego urlopu na opiekę nad członkiem rodziny.

Pomogła uchwalić ustawę o dyskryminacji kobiet w ciąży z 1978 r., która zabraniała pracodawcom zwalniania kobiet i odmawiania im zasiłków macierzyńskich z powodu ciąży. Poparł również prawa, które zreformowały emerytury małżeńskie, otworzyły miejsca pracy w wojsku dla kobiet i zmusiły naukowców medycznych finansowanych ze środków federalnych do włączenia kobiet do swoich badań.

Wybrana w 1972 jako przeciwniczka wojny w Wietnamie, Mrs. Schroeder służył w Komitecie Sił Zbrojnych podczas swoich 24 lat w Kongresie. Stamtąd wezwał do kontroli zbrojeń i zmniejszenia wydatków wojskowych.

Pracowała nad poprawą świadczeń dla personelu wojskowego i przekonała komitet do zalecenia, aby kobiety mogły latać w misjach bojowych; Sekretarz obrony Les Aspin zarządził to w 1993 roku do 1995 r. Pierwsza pilotka myśliwca latała w walce. To jeszcze bardziej rozzłościło prawicowych krytyków pani Schroeder, takich jak podpułkownik Oliver North, który nazwał ją jednym z 25 najniebezpieczniejszych polityków w kraju.

Jednym z najtrwalszych publicznych obrazów pani Schroeder jest jej płacz, gdy w 1987 roku ogłosiła, że ​​nie będzie kandydować na prezydenta. Na imprezie plenerowej w Denver, ona Pokonały go emocje, przycisnęła chusteczkę do oczu iw pewnym momencie oparła głowę na ramieniu męża. To oburzyło niektóre feministki, które powiedziały, że jej łzy wzmocniły stereotypy i cofnęły powód, dla którego kobiety ubiegały się o urzędy.

To ironiczne oskarżenie wobec kobiety, która zrobiła tak wiele dla promowania tej sprawy. Pani Schroeder jest pierwszą kobietą wybraną do Kongresu z Kolorado i pierwszą kobietą zasiadającą w Komitecie Sił Zbrojnych. Od początku musiała walczyć z jawną dyskryminacją, stawiała czoła pytaniom, jak może funkcjonować jako matka dwójki małych dzieci, jako matka i jako prawodawca.

READ  Trwa dochodzenie po pożarze szpitala w Pekinie, w którym zginęło 21 osób Aktualności

„Mam mózg i macicę i używam obu” – odpowiedziała.

Dłuższa wersja tego nekrologu zostanie opublikowana później.

Vivek Shankar Dostarczony raport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *