FDIC gotowy do „uruchomienia” banku w Dolinie Krzemowej, urzędnicy skarbowi informują ustawodawców

Waszyngton (CNN) Departament Skarbu powiedział ustawodawcom w niedzielę, że Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów jest gotowa do „obsługiwania” upadłego banku w Dolinie Krzemowej, aby deponenci mogli utrzymać wynagrodzenia dla swoich pracowników, a więcej operacji zostanie ujawnionych w nadchodzących dniach. Przedstawiciele Kalifornii powiedzieli CNN.

Washington Post Podobno amerykańscy urzędnicy rozważają również zagwarantowanie wszystkim nieubezpieczonym depozytom w banku, podczas gdy rząd szuka potencjalnego nabywcy.

Wszystko to dzieje się, gdy sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała w niedzielę, że rząd nie dofinansuje banku, czemu sprzeciwiało się wielu prawodawców.

„Podczas kryzysu finansowego inwestorzy i właściciele dużych banków ratowali się, a my z pewnością tego nie widzimy” – powiedziała Yellen w CBS News, zapytana, czy dojdzie do ratowania. „A wprowadzone reformy oznaczają, że nie zamierzamy tego robić ponownie”.

Podsekretarz skarbowy Nellie Liang i zastępca sekretarza ds. legislacyjnych Jonathan Davidson powiedzieli kalifornijskim prawodawcom, że FDIC podjęła już działania i oczekuje się, że przetargi na zakup SVB rozpoczną się w niedzielę po południu.

Yellen powiedziała, że ​​przez cały weekend słyszała od deponentów, z których wielu to „małe firmy”, które zatrudniają tysiące ludzi. „Pracowałem z naszymi organami nadzoru bankowego przez cały weekend, aby opracować odpowiednią politykę, aby zaradzić tej sytuacji” – powiedział sekretarz skarbu, odmawiając podania dalszych szczegółów.

wiceprezes Zawalił się w piątek rano Po szokujących 48 godzinach panika na banki i kryzys kapitałowy doprowadziły do ​​drugiego największego upadku instytucji finansowej w historii Stanów Zjednoczonych.

Zamieszanie napędzane wysokimi stopami procentowymi doprowadziło w czwartek do staromodnego paniki na banki, w ramach której deponenci wycofali 42 miliardy dolarów z SVB.

Kiedy FDIC przejął kontrolę nad bankiem w piątek, powiedział, że zapłaci klientom w poniedziałek ich ubezpieczone depozyty, które są ograniczone do 250 000 USD. Ale w grę wchodzą duże pieniądze – i wpływy.

READ  Sędzia odrzuca wniosek Menendeza o oddalenie zarzutów o przekupstwo i wymuszenia

SVB sfinansowało prawie połowę amerykańskich firm z branży technologii i opieki zdrowotnej wspieranych przez venture. Pod koniec 2022 r. bank podał, że ma 151,5 mld USD nieubezpieczonych depozytów, z czego 137,6 mld USD u deponentów amerykańskich.

Chociaż podczas paniki bankowej mogło napłynąć dużo pieniędzy, a klienci mogą otrzymać trochę nieubezpieczonych środków, gdy rząd likwiduje SVB, nie jest jeszcze pewne, czy będą w stanie odzyskać swoje pieniądze.

Według FDIC, względnie nieznany poza Doliną Krzemową, SVB był jednym z 20 największych amerykańskich banków komercyjnych z łącznymi aktywami w wysokości 209 miliardów dolarów na koniec ubiegłego roku. Był to największy pożyczkodawca, który upadł od czasu upadku Washington Mutual w 2008 roku.

Kongres reaguje

Analitycy stwierdzili, że upadek banku raczej nie wywoła efektu domina, który dotknął sektor bankowy podczas kryzysu finansowego w 2008 roku, pomimo początkowej paniki na Wall Street, która spowodowała gwałtowny spadek udziałów w SVB.

Shalanda Young, dyrektor Biura Zarządzania i Budżetu Białego Domu, podkreśliła w niedzielnym wywiadzie dla Kaitlan Collins z CNN, że amerykański system bankowy jest obecnie „bardziej odporny”.

„Jest na lepszych podstawach niż przed kryzysem finansowym. To w dużej mierze zasługa reform” – powiedział Young w „State of the Union”.

Ale jest spadek Program ratunkowy wywołał debatę w Waszyngtonie Ustawodawcy oceniają skutki.

Ustawodawcy z Kalifornii jednogłośnie zgodzili się na pomoc rządowi w znalezieniu kupca dla banku i wykupieniu go, poinformowały CNN dwa źródła zaznajomione z niedzielnym spotkaniem.

„Naszą pierwszą i najważniejszą troską powinny być pracownicy, których to dotyczy, i ich wypłaty” – powiedział w oświadczeniu dla CNN przedstawiciel Demokratów Adam Schiff z Kalifornii.

Przedstawiciel Nancy Mays, republikanin z Południowej Karoliny, powiedziała Collinsowi w osobnym wywiadzie dla „State of the Union”, że nie popiera ratowania „w tej chwili”, ale ostrzegła, że ​​„jest jeszcze wcześnie”.

READ  Nowa Zelandia zakazuje TikToka na urządzeniach podłączonych do parlamentu, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa

„Prywatnych firm nie można ratować, bo nie ma żadnych konsekwencji za ich działania. Ludzie, jeśli popełnią błąd lub złamią prawo, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności w tym kraju” – powiedział.

Przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy powiedział w niedzielę Fox News, że rozmawiał z Yellen i przewodniczącym Rezerwy Federalnej Jerome Powellem na temat upadku SVB i wierzy, że „mają narzędzia, aby poradzić sobie z obecną sytuacją”.

„Zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i próbują ogłosić coś przed otwarciem rynków” – powiedział republikanin z Kalifornii.

Kolejny kalifornijski demokrata reprezentujący znaczną część Doliny Krzemowej. Ro Khanna powiedział, że Departament Skarbu powinien być bardziej aktywny w zapewnianiu wszystkim deponentom SVB dostępu do swoich pieniędzy.

„Polityka powinna polegać na tym, że wszyscy deponenci będą chronieni i będą mieli pełny dostęp do swoich kont w poniedziałek rano” – powiedział Khanna dla CBS News.

Khanna dał również jasno do zrozumienia, że ​​inwestorzy i akcjonariusze jego SVB z siedzibą w dystrykcie nie powinni być ratowani.

„Nie mam współczucia dla administratorów, nie współczuję ludziom, którzy mają tam saldo. Ale deponenci są chronieni” – powiedział.

Przedstawiciel Josh Gottheimer, Demokrata z New Jersey, członek Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów, wysłał w niedzielę list do Yellen, Powella, przewodniczącego FDIC Martina Grunberga i urzędu Kontrolera Waluty pełniącego obowiązki przewodniczącego Michaela Hsu. „Muszą działać szybko”.

Zgodnie z kopią listu otrzymaną przez CNN, Gottheimer zalecił, aby FDIC priorytetowo potraktowała znalezienie nabywcy SVB, który „posiada środki umożliwiające bezproblemowe przejście dla deponentów i pożyczkobiorców banku”.

Członek Senackiej Komisji Bankowej, Kevin Cramer, powiedział, że wierzy, że upadek SVB jest „tak zlokalizowany, że możemy go rozwiązać w ten sposób”.

„Problem polega na tym, że żyjemy w bardzo emocjonalnych czasach, w których rynki są emocjonalne. Sugerowanie, że media społecznościowe przyspieszają, jeśli wolisz, niektóre z tych emocji, myślę, że może być problematyczne”, Republikanin z Północnej Dakoty powiedział. Wiadomości NBC. „Ale miejmy nadzieję, że weekend przyniósł trochę spokoju i na pewno trochę strategii”.

READ  Japońskie akcje wzrosły o prawie 2%, prowadząc do wzrostów w Azji przed kluczową decyzją banku centralnego w sprawie stóp procentowych

Ta historia i nagłówek zostały zaktualizowane o dodatkowe raporty.

Do tego raportu przyczynili się David Goldman, Andrew Millman, Eileen Greif, Alison Morrow, Matt Egan i Jack Forrest z CNN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *