Biden planuje zawetować ustawę Senatu, która sprzeciwia się inwestycjom przyjaznym dla klimatu

Komentarz

Oczekuje się, że prezydent Biden wyda swoje pierwsze weto wobec swojej prezydentury po tym, jak Senat uchwalił w środę ustawę, która uchyliłaby zasadę Departamentu Pracy, która pozwoliłaby zarządzającym ogromnymi funduszami emerytalnymi agencji na stosowanie kryteriów klimatycznych i społecznych przy dokonywaniu inwestycji .

Senat przyjął ten środek po tym, jak Sens. Jon Tester (D-Mont.) i Joe Manchin III (DW.Va.) połączyli się z Republikanami ponad liniami partyjnymi, aby zapewnić kluczowe obszary potrzebne do uzyskania większości 50-46. Obaj senatorowie są gotowi do reelekcji w przyszłym roku w stanach silnie republikańskich. Czterech senatorów wstrzymało się od głosu. Ustawa została uchwalona we wtorek.

To posunięcie jest skierowane do zarządzających dużymi aktywami, którzy wykorzystują krytyczne wskaźniki do budowy portfela, który wytrzyma zmiany, w szczególności zmiany klimatu, w nadchodzących latach. Kryteria te nazywane są ESG – środowiskowe, społeczne i zarządcze – i stały się ważnymi politycznymi i kulturowymi kamieniami probierczymi, a krytycy nazywają je dowodem „przebudzonych” instytucji finansowych.

Manchin bronił swojego głosu, nazywając ESG „przykładem tego, jak nasza administracja nadaje priorytet programowi liberalnej polityki, aby chronić i rozwijać konta emerytalne 150 milionów Amerykanów”. Powiedział, że Biały Dom śledzi „upolitycznienie amerykańskich 401 (k)”.

Tester zamieścił oświadczenie na swojej stronie internetowej, mówiąc: „Musimy skupić się na upewnieniu się, że oszczędności emerytalne Montanans są w możliwie najsilniejszej pozycji”. Powiedział: „Sprzeciwiam się tej zasadzie administracji Bidena, ponieważ uważam, że podważa ona konta emerytalne mieszkańców Montana i jest niewłaściwa dla mojego stanu”.

Obaj prawodawcy pochodzą z państw, których gospodarki są w dużym stopniu uzależnione od paliw kopalnych.

Lider większości w Senacie Charles E. Schumer (DN.Y.) skrytykował Republikanów za próby cofnięcia zasady Departamentu Pracy, która jest dobrowolna i nie wymaga od zarządzających funduszami żadnych działań.

READ  Co najmniej 12 osób zginęło po burzach, które nawiedziły południe

„Republikanie mówią o swojej miłości do wolnego rynku, małego rządu [and] Pozwalając sektorowi prywatnemu wykonywać swoją pracę” – powiedział Schumer. „Jednak ich obsesja na punkcie wyeliminowania ESG przyniesie odwrotny skutek, wpychając własne pomysły w gardła każdej firmie i inwestorowi”.

Lider mniejszości w Senacie Mitch McConnell (Republika Kentucky) powiedział we wtorek, że „administracja Bidena chce pozwolić Wall Street na wykorzystanie ciężko zarobionych oszczędności pracowników do realizacji lewicowych inicjatyw politycznych”.

Ustawa podlega ustawie Congressional Review Act, która pozwala Kongresowi wycofać przepisy wydane przez agencję federalną, jeśli nie obowiązywały one przez ponad 60 dni legislacyjnych. Dzieje się tak za plecami państwowych zarządzających funduszami emerytalnymi i władz stanowych, które próbują uniemożliwić inwestorom korzystanie z ESG w ofertach obligacji państwowych i komunalnych.

Jeśli Biden zawetuje ten środek, do jego odrzucenia potrzebna byłaby większość dwóch trzecich głosów w Kongresie. Prezydent Donald Trump przedstawił 10 ustaw, a następnie prezydenci Barack Obama i George W. Bush zawetował po 12 ustaw.

„Dzisiejsze ponadpartyjne głosowanie wyjaśnia to, o czym mówiliśmy od dawna: ESG to próba obejścia procesu demokratycznego w celu realizacji programu z natury politycznego” – powiedział Derek Greifels, dyrektor naczelny Państwowej Fundacji Oficerów Podatkowych. i skarbników. „Każde działanie mające na celu zmianę lub osłabienie obowiązku powierniczego podważa podstawy naszej wolności gospodarczej i szkodzi amerykańskiemu robotnikowi”.

Ale aktywiści klimatyczni twierdzą, że głosowanie to zła polityka i zła dla środowiska. Podczas gdy zarządzający dużymi aktywami korzystający z narzędzi ESG zostali oskarżeni o naruszenie swoich obowiązków powierniczych, zarządzający aktywami odpowiedzieli, że potrzebują wyborów ESG, aby wypełnić swoje obowiązki powiernicze.

„Dzisiaj naród amerykański przegrał, a wielcy lobbyści naftowi i gazowi wygrali” – napisano w oświadczeniu Climate Action Campaign, koalicji głównych grup zajmujących się ochroną środowiska i zdrowia publicznego. „Senat podjął poważną akcję rządu, która ogranicza inwestycje wolnorynkowe, dodatkowo zagraża naszemu klimatowi i środowisku oraz zagraża bezpieczeństwu emerytalnemu milionów Amerykanów” – napisała koalicja.

READ  Sędzia zaleca wprowadzenie zakazu prowadzenia działalności przez konserwatywnego prawnika Johna Eastmana w Kalifornii

Podczas gdy krytycy ESG wygrali w Kongresie, stanowi ustawodawcy w całym kraju, w tym bastiony Republikanów, sprzeciwiali się ingerowaniu w decyzje inwestycyjne dużych instytucji finansowych, ponieważ takie ograniczenia skutkują znacznie wyższymi kosztami pożyczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *