Piloci Delta zatwierdzają podwyżkę płac kontraktowych o 34%.

Piloci Delta Air Lines zatwierdzili nową umowę, która zwiększy płace o 34 procent do 2026 roku i poprawi harmonogramy, emerytury i inne świadczenia, podnosząc standard negocjacji umów w innych głównych amerykańskich liniach lotniczych.

Głosowanie odbyło się w lutym, a wyniki ogłoszono w środę, a 78 procent pilotów zatwierdziło umowę, zgodnie z Radą Wykonawczą Delta Master, związkiem, który ich reprezentuje. Związek powiedział, że w ciągu czterech lat zebrano ponad 7 miliardów.

Znaczne wzrosty kontraktu są odzwierciedleniem niedoboru pilotów w USA i silnego ożywienia popytu na podróże lotnicze. Linie lotnicze zatrudniły tysiące pilotów od rozpoczęcia rezerwacji w 2021 r. po rozprzestrzenieniu się pandemii na początku 2020 r. Wiele linii lotniczych oferowało pakiety wcześniejszej emerytury i wykupu pilotom i innym pracownikom w szczycie pandemii. Oczekuje się, że popyt będzie powoli odbudowywał się. Brakowało im personelu, gdy firma rozwijała się tak szybko.

„Ten wiodący w branży kontrakt jest bezpośrednim wynikiem jedności i determinacji pilotów Delta” – powiedział prezes związku kapitan Darren Hartman. „Pomimo dwuletniego opóźnienia w negocjacjach spowodowanego przez Covid, nigdy nie straciliśmy z oczu naszego celu, jakim jest zapewnienie znaczące ulepszenia naszej pilotażowej umowy o pracę”.

15 000 pilotów linii lotniczej przytłaczającą większością głosów zatwierdziło osobną umowę mającą na celu ochronę liczby dobrze płatnych miejsc pracy dla pilotów obsługujących loty międzynarodowe. Umowa, zatwierdzona przez 90 procent głosujących, wymaga od Delta dodawania nowych lotów międzynarodowych, ilekroć sprzedaje więcej lotów obsługiwanych przez zagraniczne linie lotnicze, z którymi współpracuje.

„Od początku procesu negocjacyjnego postawiliśmy sobie za cel dostarczenie najlepszego kontraktu pilotażowego w branży najlepszym pilotom w branży, pozycjonując nas jako najlepsze miejsce dla amerykańskiego lotnictwa, a ta umowa jest odzwierciedleniem tego niezachwianego zaangażowania, — powiedział w oświadczeniu dyrektor operacyjny Delta, John Laughter.

READ  Alito mówi, że Dobbs Leaker nie jest konserwatystą, ale nie chce wymieniać nazwisk

Linia lotnicza poinformowała, że ​​planuje podnieść płace dla wielu pracowników od kwietnia. W przeciwieństwie do swoich rówieśników, pracownicy Delta, w tym stewardessy i osoby zajmujące się obsługą bagażu, są w dużej mierze niezrzeszone.

Powszechnie oczekuje się, że nowa umowa wpłynie na negocjacje pilotażowe w American Airlines, United Airlines i Southwest Airlines. Wszystkie te firmy zmagają się z trudnymi rozmowami i żądaniami ze strony przywódców związkowych i ich członków żądających wyższych płac i innych zmian.

Jesienią United Piloci odrzucili proponowany kontrakt. A przywódcy amerykańskiego związku, Allied Airmen’s Union, odmówili wysłania wstępnej zgody na głosowanie członkowskie.

American powiedział w środę, że nowa umowa Delta może wywrzeć większą presję na inne linie lotnicze, aby oferowały lepsze warunki pilotom.

„Pilotażowy kontrakt Delta głęboko zmienia ekonomię całej branży” – powiedział American w oświadczeniu. „Nasze zobowiązanie do dobrego i konkurencyjnego płacenia członkom naszego zespołu pozostaje niezmienione”.

Związek w Southwest planuje poprosić swoich członków o głosowanie w maju w celu zezwolenia na strajk, jeśli grupa nie osiągnie porozumienia z firmą; Negocjacje kontraktowe trwają od trzech lat. Zgodnie z prawem federalnym piloci mogą strajkować dopiero po spełnieniu kilku warunków.

„To nie jest decyzja, którą podjęliśmy lekko, ale biorąc pod uwagę trajektorię naszego obecnego zespołu kierowniczego, nie mamy pewności co do stabilności i przyszłości naszej linii lotniczej” — powiedział kapitan Casey Murray, prezes Stowarzyszenia Pilotów Southwest Airlines w oświadczenie z zeszłego miesiąca.

Kapitan Murray i inni przywódcy związkowi skrytykowali kierownictwo Southwest pod koniec zeszłego roku po tym, jak działania firmy zakłóciły plany podróży około dwóch milionów ludzi. Linia lotnicza stwierdziła, że ​​była przytłoczona złą pogodą i innymi wyzwaniami, ale Departament Transportu bada, czy Southwest świadomie sprzedał więcej samolotów, niż mógł obsłużyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *