Liczba ofiar śmiertelnych rośnie, ponieważ ofiary katastrofy kolejowej w Grecji pracują nad odzyskaniem zwęglonego wraku

  • Co najmniej 46 osób zginęło w najgorszej katastrofie kolejowej w Grecji
  • Pracownicy kolei odeszli z pracy w proteście przeciwko normom bezpieczeństwa

LARISA, Grecja, 2 marca (Reuters) – Ratownicy przedzierali się przez zwęglone i zapięte wagony pociągów, aby szukać kolejnych ofiar najtragiczniejszej katastrofy kolejowej w Grecji w czwartek, w której zginęło co najmniej 46 osób i wywołano oburzenie w całym kraju.

Szybki pociąg pasażerski przewożący ponad 350 pasażerów zderzył się we wtorek późnym wieczorem w pobliżu Larisy z pociągiem towarowym. Wagony wypadły z torów, dwa zostały doszczętnie zmiażdżone, a wiele innych stanęło w płomieniach.

„To bardzo trudny moment, musimy ratować ciała zamiast ratować życie” – powiedział Reuterowi 40-letni ratownik Konstantinos Imanimidis na miejscu katastrofy, około 130 mil (210 km) na północ od Aten.

„Temperatury 1200 stopni i więcej w wagonach nie pozwoliłyby nikomu przeżyć”.

W pobliżu dwaj bracia szlochali, mówiąc, że przybyli na miejsce katastrofy w nadziei uzyskania wiadomości o ich 60-letnim ojcu, którego ciała szpital nie mógł powiedzieć, że został wydobyty.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Wielu pasażerów musiało kopać okna, aby uciec przed płomieniami. Krewni musieli przekazać próbki DNA do szpitala w Larissie, aby zidentyfikować niektóre ofiary, gdzie u niektórych niedowierzanie przerodziło się w złość.

„Jakiś drań musi za to zapłacić” – krzyczał krewny

Wielu zmarłych to studenci wracający do domu po długich wakacjach, a urzędnicy twierdzą, że liczba ofiar śmiertelnych ma wzrosnąć. Wyniki zostały ranne.

Wrak wywołał smutek i złość w całej Grecji, gdzie rząd ogłosił trzydniową żałobę narodową.

Demonstranci rzucali kamieniami w biura firmy kolejowej w Atenach, zanim policja użyła gazu łzawiącego. Protesty wybuchły także w Salonikach.

READ  Gordon Moore, współzałożyciel i były prezes Intela, zmarł w wieku 94 lat

W czwartek pociągi zostały wstrzymane w ramach jednodniowego strajku przeciwko żądaniom związków zawodowych. Kolejne rządy odmawiały uwzględnienia powtarzających się próśb o poprawę standardów bezpieczeństwa.

Nowo mianowany minister transportu Giorgos Gerapetridis powiedział, że otrzymał zadanie zbadania przyczyn katastrofy i modernizacji infrastruktury po tym, jak jego poprzednik Kostas Karamanlis ustąpił w środę.

Dochodzenie

Zawiadowca stacji kolejowej Larissa został aresztowany w środę, gdy władze badały okoliczności związane z pociągiem pasażerskim jadącym do północnych Salonik, który zderzył się z innym pociągiem przewożącym kontenery jadące w przeciwnym kierunku na tym samym torze.

W czwartek miał zostać postawiony przed miejscowym sędzią.

W przemówieniu telewizyjnym w środę wieczorem premier Kyriakos Mitsotakis, który wcześniej odwiedził miejsce katastrofy, powiedział, że dowody wskazują na błąd ludzki.

Nikos Tsouridis, emerytowany instruktor maszynisty, powiedział, że błąd ludzki nie wyjaśnia w pełni tego, co się stało.

„Zawiadowca stacji popełnił błąd i przyznaje się do tego, ale oczywiście powinien istnieć mechanizm bezpieczeństwa, aby się wycofać” – powiedział.

Grecja sprzedała operatora kolejowego TRAINOSE włoskiemu Ferrovie dello Stato Italiane w 2017 r. w ramach międzynarodowego programu ratunkowego.

Włoska operacja odpowiada za transport pasażerski i towarowy, a kontrolowana przez państwo grecka OSE za infrastrukturę.

Raport: Lefteris Papatimas, Alexandros Avramidis, Renee Maltezou, Carolina Tagaris, Michele Kambas; Renee Maltezou; Montaż przez Johna Stonestreeta i Franka Jacka Daniela

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *