Biden tworzy pomnik Emmetta pośród walk o historię Czarnych

Prezydent Biden we wtorek zainstalował narodowy pomnik upamiętniający zabójstwo Emmetta Tilla w 1955 r., młodego czarnego mężczyzny, który pomógł ożywić ruch na rzecz praw obywatelskich, argumentując za rozliczeniem się z dziedzictwem rasizmu w Ameryce, nawet gdy niektórzy republikanie próbują kontrolować sposób nauczania czarnej historii.

Pomnik upamiętnia Dilla i jego matkę, Mamie Dill-Mobley, którzy nalegali na otwarcie trumny na pogrzebie syna, mówiąc, że „cały naród powinien być tego świadkiem”.

Pomnik narodowy Emmetta Tilla i Mamie Till-Mobley obejmuje trzy chronione miejsca: w Illinois, gdzie Emmett urodził się 82 lata temu, oraz w Mississippi, gdzie został zabity w wieku 14 lat po tym, jak został oskarżony o gwizdanie na białą kobietę.

Podczas ceremonii w Białym Domu, w której uczestniczyli wiceprezydent Kamala Harris i członkowie rodziny Till, Mr. Biden potępił republikańskie wysiłki zmierzające do zakazania książek i „pogrzebania historii”.

„Ciemność i zaprzeczenie mogą wiele ukryć” – mówi Mr. Biden powiedział. Ale „oni niczego nie niszczą. Nie możemy po prostu dowiedzieć się tego, co chcemy wiedzieć.

Decyzja prezydenta o poświęceniu pomnika Tilla pojawia się w trakcie dzielącej batalii politycznej o to, jak uczyć czarnej historii w szkołach.

W zeszłym tygodniu gubernator Florydy Ron DeSantis, który walczy o nominację Republikanów na prezydenta, znalazł się pod ostrzałem po tym, jak urzędnicy oświaty w jego stanie wprowadzili nowe standardy nauczania historii Czarnych.

Standardy stanowią, że gimnazjalistów należy uczyć, że „niewolnicy rozwinęli umiejętności, które w niektórych przypadkach mogą być wykorzystane dla ich osobistej korzyści”. Przedstawienie spotkało się z powszechnym potępieniem, w tym ze strony pani Harris.

„Nie dajcie się zwieść myśleniu, że w jakiś sposób będzie nam lepiej, jeśli zapomnimy” – powiedział podczas wtorkowej ceremonii.

Uczynienie „przebudzonej” agendy w edukacji sygnaturową częścią swojej platformy wyborczej, Mr. DeSantis bronił standardów stworzonych zgodnie z ustawą, którą podpisał.Zatrzymaj ustawę WOKEOskarżył Demokratów o „indoktrynowanie studentów”.

READ  Chris Rock mówi, że Jada Pinkett Smith „rozpoczęła” ich walkę podczas jej specjalnego programu Netflix.

Pan. Od czasu objęcia urzędu przez Bidena ponad 40 stanów wprowadziło lub uchwaliło prawa lub podjęło inne środki w celu ograniczenia sposobu nauczania kwestii rasy i rasizmu. Według tygodnia akademickiego. Placówka śledzi ustawodawstwo wbrew temu, co nazywa „doktryną krytycznej rasy”. działacze konserwatywni Jako ogólny zarys nauk o rasie.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre wspomniała w poniedziałek o nowych standardach Florydy.

„Nie zapominajmy o tym, co widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, kiedy radykalni urzędnicy na Florydzie i w całym kraju kłamali na temat historii Ameryki – najnowszy przykład promujący haniebne, haniebne kłamstwo, że zniewoleni ludzie faktycznie skorzystali z niewolnictwa” – powiedział. „To jest złe, to jest obraźliwe. To boli i uniemożliwia uczciwe przedstawienie historii naszego narodu.

Administracja Bidena była zaniepokojona śmiercią Emmetta i Mrs. Till-Mobley już wcześniej wzywał do działania. Podczas projekcji filmu „Dil” w Białym Domu w lutym br. Biden powiedział tłumowi, że wybrał ten film, ponieważ „historia jest ważna”.

„Pamięć o historii polega na rzucaniu światła na dobro, zło, prawdę i to, kim jesteśmy jako naród” – powiedział podczas projekcji.

W marcu 2022 roku nazwał podpisanie ustawy Emmett Till Antilinching Act, która uczyniła morderstwo federalnym przestępstwem z nienawiści, „jednym z największych zaszczytów w mojej karierze”. W ustawie przyjętej przez Izbę Reprezentantów p. Biden podpisał.

Miejsca pamięci honorują rodzinę Till.

Jednym z miejsc jest Graball’s Landing w hrabstwie Tallahatchie w stanie Missouri, gdzie uważa się, że ciało Emmetta zostało wyciągnięte z rzeki Tallahatchie. Jego ciało było tak okaleczone, że można było go zidentyfikować jedynie na podstawie pierścienia, który dała mu matka, zanim udał się do krewnych w Mississippi.

Innym jest kościół w Chicago, w którym odbył się pogrzeb Emmetta, Roberts Temple Church of God in Christ.

Ponad 100 000 osób zgromadziło się w kościele, aby obejrzeć go publicznie.

READ  6 zabitych, dziesiątki rannych, gdy burza piaskowa spowodowała masowy wypadek samochodowy w Illinois: urzędnicy

Na trzecim piętrze znajdował się Sąd Okręgowy Drugiego Okręgu Tallahatchie w Sumner w stanie Missouri, gdzie ława przysięgłych złożona wyłącznie z białych uniewinniła zabójców Emmetta.

Anny Betty Raport nadesłany z Nowego Jorku i Jolan Kanno-Youngs Z Waszyngtonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *