Biden tworzy pomnik Emmetta pośród walk o historię Czarnych

Prezydent Biden we wtorek zainstalował narodowy pomnik upamiętniający zabójstwo Emmetta Tilla w 1955 r., młodego czarnego mężczyzny, który pomógł ożywić ruch na rzecz praw obywatelskich, argumentując za rozliczeniem się z dziedzictwem rasizmu w Ameryce, nawet gdy niektórzy republikanie próbują kontrolować sposób nauczania czarnej historii.

Pomnik upamiętnia Dilla i jego matkę, Mamie Dill-Mobley, którzy nalegali na otwarcie trumny na pogrzebie syna, mówiąc, że „cały naród powinien być tego świadkiem”.

Pomnik narodowy Emmetta Tilla i Mamie Till-Mobley obejmuje trzy chronione miejsca: w Illinois, gdzie Emmett urodził się 82 lata temu, oraz w Mississippi, gdzie został zabity w wieku 14 lat po tym, jak został oskarżony o gwizdanie na białą kobietę.

Podczas ceremonii w Białym Domu, w której uczestniczyli wiceprezydent Kamala Harris i członkowie rodziny Till, Mr. Biden potępił republikańskie wysiłki zmierzające do zakazania książek i „pogrzebania historii”.

„Ciemność i zaprzeczenie mogą wiele ukryć” – mówi Mr. Biden powiedział. Ale „oni niczego nie niszczą. Nie możemy po prostu dowiedzieć się tego, co chcemy wiedzieć.

Decyzja prezydenta o poświęceniu pomnika Tilla pojawia się w trakcie dzielącej batalii politycznej o to, jak uczyć czarnej historii w szkołach.

W zeszłym tygodniu gubernator Florydy Ron DeSantis, który walczy o nominację Republikanów na prezydenta, znalazł się pod ostrzałem po tym, jak urzędnicy oświaty w jego stanie wprowadzili nowe standardy nauczania historii Czarnych.

Standardy stanowią, że gimnazjalistów należy uczyć, że „niewolnicy rozwinęli umiejętności, które w niektórych przypadkach mogą być wykorzystane dla ich osobistej korzyści”. Przedstawienie spotkało się z powszechnym potępieniem, w tym ze strony pani Harris.

„Nie dajcie się zwieść myśleniu, że w jakiś sposób będzie nam lepiej, jeśli zapomnimy” – powiedział podczas wtorkowej ceremonii.

Uczynienie „przebudzonej” agendy w edukacji sygnaturową częścią swojej platformy wyborczej, Mr. DeSantis bronił standardów stworzonych zgodnie z ustawą, którą podpisał.Zatrzymaj ustawę WOKEOskarżył Demokratów o „indoktrynowanie studentów”.

READ  Zełenski oskarżył Rosję o pomoc w sabotowaniu konferencji pokojowej na Ukrainie

Pan. Od czasu objęcia urzędu przez Bidena ponad 40 stanów wprowadziło lub uchwaliło prawa lub podjęło inne środki w celu ograniczenia sposobu nauczania kwestii rasy i rasizmu. Według tygodnia akademickiego. Placówka śledzi ustawodawstwo wbrew temu, co nazywa „doktryną krytycznej rasy”. działacze konserwatywni Jako ogólny zarys nauk o rasie.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre wspomniała w poniedziałek o nowych standardach Florydy.

„Nie zapominajmy o tym, co widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, kiedy radykalni urzędnicy na Florydzie i w całym kraju kłamali na temat historii Ameryki – najnowszy przykład promujący haniebne, haniebne kłamstwo, że zniewoleni ludzie faktycznie skorzystali z niewolnictwa” – powiedział. „To jest złe, to jest obraźliwe. To boli i uniemożliwia uczciwe przedstawienie historii naszego narodu.

Administracja Bidena była zaniepokojona śmiercią Emmetta i Mrs. Till-Mobley już wcześniej wzywał do działania. Podczas projekcji filmu „Dil” w Białym Domu w lutym br. Biden powiedział tłumowi, że wybrał ten film, ponieważ „historia jest ważna”.

„Pamięć o historii polega na rzucaniu światła na dobro, zło, prawdę i to, kim jesteśmy jako naród” – powiedział podczas projekcji.

W marcu 2022 roku nazwał podpisanie ustawy Emmett Till Antilinching Act, która uczyniła morderstwo federalnym przestępstwem z nienawiści, „jednym z największych zaszczytów w mojej karierze”. W ustawie przyjętej przez Izbę Reprezentantów p. Biden podpisał.

Miejsca pamięci honorują rodzinę Till.

Jednym z miejsc jest Graball’s Landing w hrabstwie Tallahatchie w stanie Missouri, gdzie uważa się, że ciało Emmetta zostało wyciągnięte z rzeki Tallahatchie. Jego ciało było tak okaleczone, że można było go zidentyfikować jedynie na podstawie pierścienia, który dała mu matka, zanim udał się do krewnych w Mississippi.

Innym jest kościół w Chicago, w którym odbył się pogrzeb Emmetta, Roberts Temple Church of God in Christ.

Ponad 100 000 osób zgromadziło się w kościele, aby obejrzeć go publicznie.

READ  Akcje Credit Suisse rosną po tym, jak bank centralny oferuje koło ratunkowe

Na trzecim piętrze znajdował się Sąd Okręgowy Drugiego Okręgu Tallahatchie w Sumner w stanie Missouri, gdzie ława przysięgłych złożona wyłącznie z białych uniewinniła zabójców Emmetta.

Anny Betty Raport nadesłany z Nowego Jorku i Jolan Kanno-Youngs Z Waszyngtonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *