Biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie odrzuca sondę House GOP, mówiąc, że motywacją Trumpa było stworzenie „fałszywych oczekiwań” rychłego aresztowania

(CNN) Biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie, Alvin Bragg, oskarżyło Republikanów Izby Reprezentantów o wszczęcie „bezprecedensowego dochodzenia w sprawie toczących się lokalnych postępowań karnych”, jednocześnie wspierając dochodzenie w sprawie rzekomych płatności byłego prezydenta Donalda Trumpa na rzecz aktorki filmów dla dorosłych podczas kampanii w 2016 roku.

W nowym liście Leslie Dubec, główny radca prawny w biurze prokuratora okręgowego, powiedział republikańskim prawodawcom poinformowanym o dochodzeniu na początku tego tygodnia, że ​​przywódcy komisji GOP House nie mają „uzasadnionej podstawy do dochodzenia w Kongresie”. „Nastąpiło to po tym, jak Donald Trump stworzył fałszywe oczekiwania, że ​​zostanie aresztowany następnego dnia, a jego prawnicy wezwali cię do interwencji”.

Dubec powiedział, że republikańskie twierdzenia, że ​​dochodzenie było motywowane politycznie, były „bezpodstawne”.

„Niezależnie od tego właściwym forum dla takiego zakwestionowania są sądy w Nowym Jorku, które są przygotowane do rozważenia i ponownego rozważenia takich zarzutów” – dodał.

Poprosił grupy o spotkanie i konsultację z praskim biurem. Aby omówić, czy Izba miała „uzasadniony zamiar legislacyjny” i czy mogłaby zmienić te zapisy bez naruszania suwerennych interesów Nowego Jorku.

DJego poprzedni list z prośbą o informacje Śledztwo Bragga zostało przesłane w poniedziałek przez przewodniczącego Izby Sądownictwa Jima Jordana, przewodniczącego nadzoru Izby Jamesa Comera i przewodniczącego administracji Izby Briana Steele, którzy skrytykowali śledztwo w sprawie Trumpa za „bezprecedensowe nadużycie władzy prokuratorskiej”.

„Recenzujemy list” – powiedział Jordan w rozmowie z CNN, gdy zapytano go o jego odpowiedź na list od głównego radcy prawnego prokuratury na Manhattanie. Jordan powtórzył swoją odpowiedź, gdy zapytano go, czy wezwie Bragga do sądu.

Comer powiedział CNN, że „Departament Sprawiedliwości [committee] Zapytany o odpowiedź biura prokuratora okręgowego na Manhattanie na wstępną prośbę Kongresu, powiedział, że kieruje nim.

Gomer wyjaśnił, że jego komisja ma liczny personel i wystarczające zasoby, aby pomóc Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów „uzyskać informacje”.

READ  Walt Nauta: Doradca Trumpa oskarżony w sprawie dokumentów niejawnych

Pięciostronicowa odpowiedź Dubeca na żądania Republikanów – w tym zeznania Bragga oraz dokumenty i komunikaty związane z dochodzeniem – przytaczała orzecznictwo i argumenty prawne, że żądania Partii Republikańskiej były „bezprawną ingerencją w suwerenność Nowego Jorku”. ”.

Twierdził, że 10. poprawka do konstytucji ogranicza władzę rządu federalnego nad lokalnymi organami ścigania i że Kongres nie jest agencją władzy wykonawczej, specjalnie obdarzoną uprawnieniami do egzekwowania prawa.

Wskazując na przepisy chroniące tajemnicę wielkiej ławy przysięgłych, powiedział, że Republikanie Izby Reprezentantów poszukują „niepublicznych informacji na temat toczącego się dochodzenia karnego, które są poufne zgodnie z prawem stanowym”, i dlatego argumentował, że spełnienie prośby grup byłoby natrętne. Egzekwowanie prawa.

Tubeck szydził z twierdzeń Republikanów, że potrzebują zeznań Bragga i dokumentów wymaganych w ramach kongresowego przeglądu federalnych funduszy bezpieczeństwa publicznego.

Dubeck napisał: „List nie sugeruje, że zeznania prokuratora okręgowego dotyczące decyzji prokuratora lub dokumenty i komunikaty byłych zastępców prokuratorów okręgowych w toczących się procesach karnych mogłyby rzucić światło na tę recenzję”.

Dodał jednak: „Jednakże, aby pomóc Kongresowi w zrozumieniu sposobów, w jakie biuro prokuratora okręgowego wykorzystywało fundusze federalne, prześlemy list szczegółowo opisujący wykorzystanie funduszy federalnych, który przygotowujemy”.

CNN skontaktowało się z trzema zaangażowanymi komisjami Izby Reprezentantów w celu uzyskania komentarza.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.

Przyczynił się do tego Manu Raju z CNN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *