Były członek zarządu Tesli twierdzi, że nie będzie głosował za pakietem wynagrodzeń Muska o wartości 56 miliardów dolarów

Zrozumiał, że nie poprze pakietu wynagrodzeń Elona Muska, byłego przewodniczącego komisji audytu Tesli i wybitnego inwestora kapitału wysokiego ryzyka z branży czystych technologii, wynoszącego 56 miliardów dolarów, a także że inni inwestorzy będą w przyszłym tygodniu głosować przeciwko planowi wynagrodzeń dyrektora generalnego.

„Słuchaj, Elon wykonał niezwykłą pracę; Stworzył jedną z transformacyjnych instytucji epoki. Jednak proszenie o podwyżkę płac o 55 miliardów dolarów dokładnie w momencie, gdy przegapiłeś dane kwartalne, spowolniłeś wzrost i zwolniłeś 15% siły roboczej, jest, delikatnie mówiąc, aroganckie. „

Tak twierdzi Steve Westleyktóry przemawiał w czwartek w CNBC. Zasiadał w zarządzie Tesli od 2007 do 2010 roku i jest byłym kontrolerem i dyrektorem finansowym stanu Kalifornia. Westley zasiadał w zarządach CalSTRS i CalPERS, dwóch największych funduszy emerytalnych w stanie, które inwestują ponad 500 miliardów dolarów.

Rzeczywistość, stwierdził Westley, jest taka, że ​​„strasznie wiele światowych funduszy emerytalnych”, w tym te w Kalifornii, „bardzo prawdopodobnie zagłosuje na nie”, co „w przyszłym tygodniu będzie wielkim dramatem i wszyscy będą oglądać .”

Akcjonariusze Tesli mają głosować nad większą liczbą udziałów w pakiecie płac Muska, który jest wart maksymalnie 56 miliardów dolarów. W styczniu sędzia cofnął mu odszkodowanie Kierownictwo ma wątpliwości i zarząd Tesli zwraca się do akcjonariuszy o zatwierdzenie tej decyzji po raz drugi na dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy w przyszłym tygodniu. Zarząd zwrócił się do inwestorów o wsparcie pozycji konsolidacyjnej firmy od Delaware do Teksasu, gdzie znajduje się siedziba Tesli.

Baza inwestorów Tesli to mieszanka dużych inwestorów instytucjonalnych, w tym The Vanguard Group, która posiada 7,2%, i BlackRock, która posiada 5,9%. Według raportu akcjonariuszy Tesli z 2024 r. Musk posiada znaczne udziały w firmie, a także armię drobnych inwestorów detalicznych, którzy są związani z promocjami i wydarzeniami Tesli. Inwestorzy zaczęli publikować w mediach społecznościowych informacje o głosowaniu na swoje akcje i udzielać innym porad, w jaki sposób zapewnić oddanie głosu przed walnym zgromadzeniem. Inni wielcy inwestorzy głównego nurtu publicznie stanęli po stronie Muska.

READ  Patricia Schroeder, pionierka feministek w Kongresie, umiera w wieku 82 lat

Długoletni Byk Tesli Kathy Wood, Opublikowano w czwartek w X „Żaden inny dyrektor nie jest tak powiązany z akcjonariuszami jak Musk”. Wood napisał, że Musk będzie pracował bez wynagrodzenia od 2018 r., na podstawie pakietu wynagrodzeń, który ma zostać poddany głosowaniu w przyszłym tygodniu. Dzięki obecności Muska na czele Tesli obecni akcjonariusze będą czerpać korzyści przez kolejne pięć lub więcej lat, powiedział Wood, założyciel, dyrektor generalny i dyrektor ds. inwestycji Arc Investment Management.

„Po tym jak Elon i akcjonariusze podjęli już ryzyko związane z produkcją najlepiej sprzedającego się samochodu Tesli na świecie, jak akcjonariusze mogą uniknąć jego pakietu wynagrodzeń? To niedopuszczalne!” Wood napisał.

Jednak pozostali inwestorzy pozostają zdecydowanie w obozie Westleya. Założyciel Westley Group powiedział, że zyski i wzrost spowolniły w związku z błyskawicznym wzrostem Tesli w latach 2018–2021. Akcjonariusze są również zaniepokojeni zdolnością firmy do dostarczenia taniego pojazdu Tesla i możliwości w pełni samodzielnego prowadzenia pojazdu.

„Fakty w terenie uległy zmianie i dlatego prawdopodobnie zainteresowane strony powrócą z zupełnie inną perspektywą” – powiedział Westley.

Westley powiedział, że nie jest jasne, czy Musk będzie wspierał producenta pojazdów elektrycznych, jeśli plan nie uzyska poparcia większości.

„Gdyby kilka lat temu zapytano mnie, czy Elon opuściłby Teslę, odpowiedziałbym, że nie za milion lat” – powiedział. „W tej chwili ta perspektywa jest trochę mętna. Zobaczymy”.

Tesla nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

Zapisz się do newslettera Eye on AI, aby dowiedzieć się, jak sztuczna inteligencja kształtuje przyszłość biznesu. Zarejestruj się za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *