Były dyrektor generalny Trump Organisation, Alan Weiselberg, przyznaje się do zarzutów o krzywoprzysięstwo.

Alan Weiselberg, były dyrektor finansowy rodzinnej firmy byłego prezydenta Donalda Trumpa zajmującej się nieruchomościami, przyznał się w poniedziałek do zarzutów o składanie fałszywych zeznań wynikających z jego zeznań podczas procesu Trumpa w sprawie oszustwa cywilnego.

Weiselberg „przyznał się” do składania pod przysięgą zeznań na temat wielkości potrójnego kompleksu Trumpa przy Piątej Alei na Manhattanie w dniach 12 maja 2023 r. i 10 października 2023 r.

– Przyznajesz się do winy, bo jesteś winny? – zapytał Weiselberga sędzia z Manhattanu podczas jego poniedziałkowego wystąpienia przed sądem.

„Tak” – odpowiedział Weiselberg.

Według Gary’ego Fishmana, który złożył pozew o krzywoprzysięstwo w biurze prokuratora okręgowego na Manhattanie, Weiselberg przyznał się do świadomego wprowadzenia śledczych w błąd co do wielkości kompleksu Trump Tower w celu uzyskania korzystnych pożyczek, stawek ubezpieczenia i „innych korzyści ekonomicznych”.

– Czy zgadzasz się z tym wszystkim? zapytał sędzia.

„Tak, Wysoki Sądzie” – powiedział Weiselberg.

Krzywoprzysięstwo „rozrywa strukturę naszego systemu wymiaru sprawiedliwości” – stwierdził Fishman.

Weiselberg, który w sierpniu skończy 77 lat, zostanie skazany 10 kwietnia na pięć miesięcy więzienia – oznajmił sędzia. Został zwolniony za własnym uznaniem.

W oświadczeniu rzecznik kampanii Trumpa, Steven Cheung, obwinił prokuratora okręgowego Manhattanu Alvina Brocka, mówiąc, że Brock „zaangażował się w krucjatę mściwego i opresyjnego nacisku, która doprowadziła dzisiaj do wymuszonej prośby Alana H. Weiselberga”. Niewinni Amerykanie nie mogą być w dalszym ciągu prześladowani i musimy ratować nasz kraj.

„Alvin Bragg w dalszym ciągu marnuje zasoby publiczne w swoich tyrańskich wysiłkach mających na celu uniemożliwienie prezydentowi Trumpowi wstąpienia do Białego Domu” – oznajmił w oświadczeniu prawnik Trumpa Christopher Kiss, dodając, że „w naszym systemie wymiaru sprawiedliwości nie ma miejsca na impeachment”.

READ  Rosyjski Ławrow jest gospodarzem spotkania ONZ w sprawie „pokoju międzynarodowego”, ostro krytykowanego przez zachodnich dyplomatów

Rzeczniczka biura prokuratora okręgowego na Manhattanie powiedziała: „Kłamstwo podczas zeznań i na rozprawie jest przestępstwem.” Alan Weiselberg złożył przysięgę, że będzie mówił prawdę, a później dopuścił się krzywoprzysięstwa zarówno podczas śledztwa i procesu prowadzonego przez prokuratora generalnego stanu Nowy Jork, jak i podczas procesu. jak podczas ich ostatniego procesu. Dziś Alan Weiselberg przyznał się do winy i wziął na siebie odpowiedzialność. za jego postępowanie.”

To drugi wyrok skazujący Weiselberga, który w 2022 r. przyznał się do uchylania się od płacenia podatków w zamian za prawie 2 miliony dolarów odszkodowania od Organizacji Trumpa, obejmującego mieszkanie, luksusowy samochód i czesne dla wnuków. Odsiedział trzy miesiące z pięciomiesięcznego wyroku w więzieniu na Rikers Island w Nowym Jorku.

Jak doniosła ABC News w zeszłym miesiącu, 75-letnia Weiselberg złożyła apelację do biura prokuratora okręgowego na Manhattanie o uregulowanie zarzutów, że skłamała zeznając w charakterze świadka, gdy w październikowym procesie cywilnym zeznawało dwóch dorosłych Trumpa. Sons i inny były dyrektor Trump Organisation zostali oskarżeni o oszustwo.

Podczas swoich zeznań Weiselberg miał trudności z wyjaśnieniem, dlaczego kompleks Trumpa przy Piątej Alei na Manhattanie o powierzchni mniejszej niż 11 000 stóp kwadratowych został w sprawozdaniu finansowym Trumpa wymieniony jako 30 000 stóp kwadratowych.

„To było prawie nieistotne w porównaniu z jego majątkiem netto, więc tak naprawdę nie zwracałem na to uwagi” – powiedział Weiselberg podczas przesłuchania. „Nigdy nie myślałem o mieszkaniu”.

Jednak magazyn Forbes opublikował artykuł po pojawieniu się Weiselberga Zarzucił jej kłamstwo pod przysięgą Wieselberg pomyślał o mieszkaniu, ponieważ odegrał kluczową rolę w przekonaniu prasy, że mieszkanie reprezentowane w sprawozdaniach finansowych Trumpa jest duże.

Na rozprawie Lewis Solomon, prawnik z biura prokuratora generalnego Nowego Jorku, przedstawił reporterowi Forbesa e-maile, list podpisany przez Weiselberga w celu wyjaśnienia wielkości mieszkania oraz list, który Weiselberg podpisał do księgowości Trump Organisation. Firmą ówczesną była Mazars USA.

READ  George Santos: Prawnicy Departamentu Sprawiedliwości proszą FEC o zbadanie kongresmana z Nowego Jorku

„Forbes ma rację, Triplex to naprawdę tylko 10 996, prawda?” – zapytał Salomon.

„OK” – zgodził się w końcu Weiselberg.

Nie oczekuje się, że Weiselberg zostanie wezwany na świadka w procesie karnym, który rozpocznie się pod koniec tego miesiąca i będzie oskarżał Trumpa o fałszowanie dokumentacji biznesowej związanej z płatnościami na rzecz aktorki filmów dla dorosłych Stormi Daniels na krótko przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Trump jest niewinny i zaprzecza wszelkim przestępstwom.

Biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie stwierdziło w pozwie sądowym: Weiselberg poinstruował ówczesnego prawnika Trumpa, Michaela Cohena, jak zapłacić Danielsowi, a następnie zlecił Cohenowi spłatę długu w miesięcznych ratach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *