Co niespodziewane cięcie ropy przez OPEC oznacza dla cen gazu w USA

Nowy Jork (CNN) Niespodziewany ruch OPEC i jego sojuszników w celu ograniczenia wydobycia ropy będzie wkrótce odczuwalny w amerykańskich gazociągach.

Grupa, znana jako OPEC+, ogłosiła to w niedzielę Zmniejszona produkcja ropy 1,6 mln baryłek dziennie począwszy od maja do końca roku. Ta wiadomość sprawiła, że ​​zarówno kontrakty futures na ropę Brent, globalny benchmark naftowy, jak i WTI, amerykański benchmark, wzrosły w poniedziałkowym handlu.

Ogłoszenie o cięciu produkcji miało natychmiastowy wpływ na kontrakty terminowe na benzynę, które trafią do amerykańskich kierowców znacznie szybciej niż wzrost cen ropy. RBOB, najbardziej uważnie obserwowana hurtowa cena benzyny, wzrosła o 8 centów za galon, czyli około 3%, w handlu porannym.

„Myślę, że OPEC ponownie budzi potwora inflacyjnego” – powiedział Tom Klossa, globalny szef analizy energetycznej w OPIS, który śledzi ceny gazu dla AAA. „Biały Dom powinien być zszokowany i oburzony przez długi czas. Z pewnością zmienia to rachunek na jakiś czas”.

Według AAA średnia krajowa cen gazu w USA w poniedziałek wyniosła 3,51 USD. Dzięki działaniom OPEC Kloza powiedział, że w stosunkowo krótkim okresie może odnotować zyski od 3,80 do 3,90 USD.

„Nie wrócimy do 5 dolarów za galon. Nie sądzę, abyśmy nawet wrócili do 4 dolarów” – powiedział. Ale amerykańscy kierowcy mogą wrócić do cen sprzed roku do końca lata, zwłaszcza jeśli wystąpią huragany lub inne burze, które wpłyną na produkcję wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej.

Rok temu ceny konwencjonalnego gazu w USA wynosiły 4,19 USD za galon z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zakłóceń na światowych rynkach energii. Ceny ostatecznie osiągnęły plateau 14 czerwca kosztował 5,02 USD za galonprzed rozpoczęciem powolnego, ale stałego spadku w ciągu trzech miesięcy Średnia cena spadała każdego dnia. Spadek był częściowo spowodowany uwolnieniem ropy z Strategiczne Rezerwy Ropy Naftowej USAA częściowo z powodu obaw o możliwą recesję w USA lub na świecie popyt na benzynę spada.

READ  FDIC gotowy do „uruchomienia” banku w Dolinie Krzemowej, urzędnicy skarbowi informują ustawodawców

Ceny gazu w USA były o 3,53 USD niższe od średniej w dniu 23 lutego 2022 r., Dzień przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Jedną z rzeczy, która powstrzymuje go przed zbliżeniem się do rekordowych poziomów z 2022 r., jest to, że Stany Zjednoczone planują dodatkowe uwolnienia z SPR, a produkcja ropy i zdolności rafineryjne w USA wzrosły, powiedział Klossa. Ale redukcja ropy o 1 milion baryłek dziennie przez OPEC+ nie będzie łatwa.

„Mają możliwość ograniczenia produkcji i wydają się być do tego zmotywowani” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *