Dlaczego dzisiejsza potężna burza słoneczna może zakłócić komunikację i systemy GPS


Waszyngton
CNN

Bandyta: Niezwykła aktywność słoneczna w tym tygodniu może zakłócić działanie niektórych kluczowych technologii, na których opiera się społeczeństwo.

W czwartek rząd USA wydał swoje pierwsze zjadliwe oświadczenie Monitoring burz geomagnetycznych W ciągu prawie 20 lat informuje opinię publiczną o „co najmniej pięciu koronalnych wyrzutach masy napędzanych przez Ziemię” i plamach słonecznych pokrywających obszar 16 razy większy od Ziemi. Poważna burza geomagnetyczna, czyli G4, to drugi najwyższy wynik przyznany przez rząd USA System klasyfikacji.

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna podała, że ​​promieniowanie powstałe w wyniku tej aktywności zaczęło uderzać w ziemskie pole magnetyczne w piątek i potrwa przez cały weekend.

Obserwatorium Severe Space Weather Observatory NOAA twierdzi, że burza może mieć kilka konsekwencji dla życia na Ziemi. Oto, co to oznacza dla użytkowników technologii.

NOAA mówi o aktywności słonecznej polegającej na uwalnianiu energii słonecznej, która podróżuje w przestrzeni kosmicznej i ostatecznie dociera do Ziemi.

Kiedy to promieniowanie uderza w magnetosferę otaczającą planetę, powoduje wahania. JonosferaWarstwa górnej atmosfery.

Zmiany te mogą bezpośrednio wpłynąć na satelity i inne statki kosmiczne na orbicie, zmieniając ich orientację lub Potencjalny nokaut ich elektronikę.

Ponadto zmiany w jonosferze mogą blokować lub zakłócać transmisje radiowe próbujące przejść przez atmosferę i dotrzeć do satelitów. Mogą także zapobiegać skutecznemu przechwytywaniu transmisji radiowych z jonosfery, co niektórzy operatorzy radiowi robią, aby zwiększyć zasięg swoich sygnałów.

Ponieważ satelity GPS zależą od sygnałów przenikających przez jonosferę, naukowcy spodziewają się, że zakłócenia geomagnetyczne będą miały wpływ na samoloty, statki oceaniczne i najważniejsze technologie stosowane w rolnictwie oraz przemyśle naftowym i gazowym. I może mieć wpływ Transmisje radiowe na falach krótkich Używane przez statki i samoloty, agencje zarządzania kryzysowego, wojsko i operatorów krótkofalówek, na których wszyscy polegają Wysoka częstotliwość NOAA twierdzi, że fale radiowe mogą zostać rozproszone przez burze.

READ  David Beckham pozywa Marka Wahlberga na 10 milionów dolarów w związku z umową szkoleniową F45

Kosztfoto/NurPhoto/AP

Słońce wschodzi w Korli w regionie autonomicznym Xinjiang-Ujgur w Chinach, 10 maja 2024 r.

„Burze geomagnetyczne mogą wpływać na infrastrukturę na orbicie okołoziemskiej i na powierzchni Ziemi, zakłócając komunikację, sieć energetyczną, nawigację, działanie radia i satelitów” – stwierdziło Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej NOAA. napisano w komunikacie. „SWPC powiadomiło operatorów tych systemów, aby mogli podjąć środki ostrożności”.

Konsumenckie sieci bezprzewodowe korzystają z innych częstotliwości radiowych niż pasmo wysokich częstotliwości, dlatego jest mało prawdopodobne, aby burza miała bezpośredni wpływ na usługi komórkowe. Funkcje GPS w telefonie zazwyczaj wykorzystują kombinację czystego GPS i śledzenia lokalizacji w oparciu o wieże komórkowe, dzięki czemu użytkownicy telefonów mogą określić przybliżoną lokalizację nawet w przypadku zakłóceń sygnałów GPS.

Dopóki nie ma to wpływu na podstawową infrastrukturę elektryczną obsługującą sieci bezprzewodowe, nawet ekstremalne zdarzenie pogodowe w przestrzeni kosmicznej będzie miało „minimalny bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo publiczne i komercyjne usługi komórkowe… i nie będzie miało żadnego pierwszorzędnego wpływu na elektronikę użytkową” – twierdzi. badacze. W skrócie Wnioski z badania ekstremalnej pogody kosmicznej przeprowadzonego w 2010 roku przez NOAA i Federalną Agencję Zarządzania Kryzysowego.

Podobny raport przedstawiła Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury Prezentacja 2021 W pogodzie kosmicznej pogoda kosmiczna generalnie nie ma wpływu na transmisje radiowe w zasięgu wzroku, z wyjątkiem szczególnych okoliczności. W prezentacji wspomniano o niektórych zagrożeniach związanych z naziemnymi kablami miedzianymi i liniami telefonicznymi.

W nieco innym scenariuszu w lutym NOAA odnotowała dwa Poważne oparzenie słoneczne. Jednak pomimo „szeroko zgłaszanych awari w sieci komórkowej” w tym samym czasie, firma stwierdziła, że ​​„wysoce mało prawdopodobne” to rozbłyski odegrały rolę w tych przerwach w dostawie prądu.

W piątek urzędnicy NOAA powtórzyli, że wpływ tej sytuacji na telefony komórkowe w ten weekend powinien być minimalny, chyba że wystąpią powszechne zakłócenia w sieci energetycznej.

READ  Założyciel FTX Sam Bankman-Fried został skazany na 25 lat więzienia

„Nie widzimy żadnych dowodów na to, że burza kosmiczna może mieć obecnie wpływ” – powiedział reporterom podczas telekonferencji Brent Gordon, szef oddziału usług pogody kosmicznej SWPC. „Jeśli nie otrzymają wzmocnień, tak, oczywiście, skutki uboczne będą ogromne”.

Według NOAA surowa pogoda kosmiczna może mieć wpływ na sieci energetyczne ostrzeżenie Oczekuje się, że w tym tygodniu wystąpią „potencjalnie powszechne problemy z kontrolą napięcia” oraz „niektóre systemy zabezpieczające mogą nieprawidłowo odłączać krytyczne zasoby od sieci energetycznej”.

W 1989 roku miało miejsce wydarzenie związane z pogodą kosmiczną: a Potężna przerwa w dostawie prądu w Quebecu w Kanadzie Wahania geomagnetyczne trwające ponad dziewięć godzin uszkodziły transformatory i inny krytyczny sprzęt.

W październiku silniejsza niż przewidywano burza geomagnetyczna spowodowała w ten weekend przerwa w dostawie prądu w Szwecji i uszkodzenie transformatorów w Republice Południowej Afryki, podaje SWPC.

Największa znana burza geomagnetyczna w historii, znana jako wydarzenie Carringtona z 1859 r., spowodowała iskry i iskry w stacjach telegraficznych.

Awarie sieci energetycznej mogą mieć kaskadowy wpływ na komunikację i inne technologie, w tym telefony komórkowe. Maszty komórkowe, strony internetowe i centra danych przechowujące informacje mogą stracić moc.

Jednak wielu operatorów sieci bezprzewodowych posiada już zapasowe generatory prądu i mobilne wieże komórkowe, z których można skorzystać podczas klęski żywiołowej lub innego poważnego zdarzenia. Redundancja i odporność to hasła przewodnie wszystkich dostawców infrastruktury krytycznej, więc w przypadku awarii sieci energetycznej konsumenci będą musieli bardziej martwić się o to, jak naładować swoje telefony, niż o to, czy będą mogli pozostać online.

Jakby dla podkreślenia tej kwestii, rząd USA Rady dla społeczeństwa Przygotowanie do zdarzenia związanego z pogodą kosmiczną przypomina kroki, jakie należy podjąć w przypadku dłuższej przerwy w dostawie prądu.

Udział w tym wzięła Ashley Strickland z CNN Dla tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *