Ekstremalna fala upałów trwa w Teksasie, rozszerzając się na południową Amerykę Środkową

Trzycyfrowe temperatury są podstawą lata w Teksasie, ale ten czerwiec miał jak dotąd najwyższe odczyty. Wyjątkowa fala upałów nadal nawiedza stan Lone Star, aw nadchodzących dniach rozszerzy się na południowe Wielkie Równiny, Głębokie Południe i Dolinę Dolnego Mississippi.

Ostrzeżenia dotyczące upałów rozciągają się od północnej Florydy do południowego Nowego Meksyku, a ostrzeżenia o ekstremalnych upałach wydano dla większości Teksasu i części Nowego Meksyku i Arizony, a także dla wybrzeża Zatoki Perskiej w Luizjanie, Mississippi i Alabamie. Nowy Orlean znajduje się w strefie zagrożenia ekstremalnymi upałami, gdzie rzeczywiste temperatury powietrza zbliżają się do 100 stopni, a wilgotność przesuwa wskaźnik ciepła do 115 stopni.

Fala upałów w Teksasie jest tak zła, że ​​meteorolodzy przepraszają za nią

Tymczasem na obszarach w dolnej części doliny Mississippi, w tym w Memphis i Nashville, obowiązują obserwacje dotyczące ekstremalnych upałów; Huntsville i Birmingham, Alabama; Jackson, Miss, Little Rock; i Poplar Bluff, Missouri.

„Ekstremalne upały i wilgotność mogą znacznie zwiększyć ryzyko chorób związanych z upałami”, ostrzegł National Weather Service, „szczególnie dla tych, którzy pracują lub uczestniczą w zajęciach na świeżym powietrzu”.

Upały nieco osłabną na początku przyszłego tygodnia na południowym wschodzie i środkowo-południowym wschodzie, ale nie widać bezpośredniego końca Teksasu, gdzie nadal będą panować upały i brutalne warunki.

Napędzaniem ciepła jest stojący grzbiet wysokiego ciśnienia, który utknął w Teksasie. Ta „kopuła ciepła” przyniosła ciepłe, opadające powietrze, kierując systemy burzowe na północ. Nieprzerwane słońce pomogło w podniesieniu temperatury o 8 stopni do 18 stopni powyżej średniej.

To, co wyróżnia tę kopułę grzewczą, to nie tylko jej rozmiar. Jego trwałość i długowieczność to duże czynniki w jego paradoksalnych skutkach. Na przykład miasto Del Rio w Teksasie osiągnęło 115 stopni 21 czerwca i może wyrównać lub pobić rekord dziesiąty dzień z rzędu.

READ  Kaitlyn Clark została wybrana przez Indiana Fever z numerem 1 w drafcie WNBA 2024.

Jeszcze bardziej niezwykłe jest to, że od rana 15 czerwca temperatura nie spadła poniżej 80 stopni. Średnia najniższa temperatura od połowy do końca czerwca w Del Rio wynosi 74 stopnie, ale zwiększona wilgotność – która przyczynia się do tych samych niebezpiecznych wskaźników upałów w ciągu dnia – wytwarza mniej ciepła w ciągu nocy. Jest to szczególnie problematyczne, ponieważ wysokie temperatury w nocy uniemożliwiają organizmowi osiągnięcie niezbędnego nocnego ochłodzenia.

Sucha wilgoć będzie nadal wiać na północ znad Zatoki Meksykańskiej. Dallas odnotowało już 80-stopniowy punkt rosy 15 czerwca, bijąc swój rekord; Ten znak został osiągnięty tylko pięć razy od 1947 roku. Ten uciążliwy manewr będzie się pokrywał z upałami, aż w końcu w weekend załamie się bardziej ekstremalny system pogodowy.

Ciepło rozciągnie się także do Doliny Mississippi. Tak więc, podczas gdy w Teksasie temperatura będzie nadal wzrastać do 100 stopni w miejscach, w tym w Houston, San Antonio i Austin, poniżej 100 stopni w Dallas i do 110 stopni w San Angelo, najgorsze wkrótce rozprzestrzeni się na północ i wschód.

Oklahoma City doświadczy krótkiego upału. Maksymalne temperatury dotkną 105 stopni we wtorek i ustabilizują się poniżej 100 w środę. To równałoby się rekordowi 105 przebiegów ustanowionemu w 1980 roku.

Nowy Orlean może nie pękać o 100 stopni dla rzeczywistych temperatur powietrza, ale punkty rosy przypominające tropikalne lasy deszczowe od 70 do 80 utrzymują 1,5 łyżeczki wilgoci w każdym metrze sześciennym powietrza. Zapobiega odparowywaniu potu z organizmu człowieka, hamuje jego zdolność do samoochładzania i zwiększa stres cieplny. Indeksy upałów będą się wahać od 113 do 117 stopni co najmniej do końca tygodnia.

W Jackson w stanie Missisipi temperatura będzie sięgać od 90 do 100 stopni, a upały utrzymają się do piątku. W Memphis trzycyfrowe maksima – i wskaźniki ciepła powyżej 110 stopni – są możliwe w czwartek, piątek i sobotę. Nashville ma również podobnie niebezpieczne wskaźniki ciepła, które mogą osiągnąć 100 każdego dnia w tym samym oknie.

READ  Stopa inflacji w Wielkiej Brytanii spadła w czerwcu do ponad oczekiwanych 7,9%.

Temperatury zaczną spadać od niedzieli, gdy kopuła ciepła spłaszczy się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *