Herzog przemawia do Kongresu w obliczu napięć związanych z polityką Izraela: aktualizacje na żywo

Mniejsze protesty wybuchły w środę w całym Izraelu, ilustrując szeroki, oddolny charakter powszechnego sprzeciwu wobec rządowych planów naprawy sądownictwa w kraju, opierając się na kluczowych sektorach gospodarki, establishmentu bezpieczeństwa i społeczeństwie.

Lekarze zebrali się przed głównymi szpitalami z flagami i transparentami. Pracownicy dumnego izraelskiego przemysłu high-tech zebrali się na mostach i ruchliwych skrzyżowaniach. Wiele osób wyruszyło w 40-kilometrowy spacer z Tel Awiwu do Jerozolimy.

W tym, co stało się najtrwalszym tematem miesięcy protestów, które ogarnęły Izrael, ubrane na czerwono kobiety – nawiązanie do „Opowieść podręcznej”, dystopijnego serialu telewizyjnego, który stał się powieścią, której akcja toczy się w totalitarnym patriarchacie. na stanowiskach w całym kraju.

Protesty wydają się zbiegać w czasie z zaplanowanym na środę przemówieniem prezydenta Isaaca Herzoga w Kongresie USA. We wtorek prezydent Biden spotkał się w Białym Domu z panem Trumpem, który jest głównie ceremonialnym prezydentem Izraela. Spotkałem się z Herzogiem.

Wielu prawodawców, którzy są krytyczni wobec Izraela, sprzeciwia się polityce izraelskiego rządu. Powiedzieli, że zbojkotują przemówienie Herzoga w Kongresie.

W Izraelu wielu przeciwników p. Próby Herzoga wynegocjowania kompromisu między rządem izraelskim a przedstawicielami opozycji w sprawie zmian w sądownictwie zostały skrytykowane, a p. Jednostronny pośpiech legislacyjny rządu.

We wtorek w Izraelu dziesiątki tysięcy protestujących zgromadziło się na peronach kolejowych, zablokowało drogi, w tym główną arterię biegnącą przez Tel Awiw, i zorganizowało masową demonstrację przed Sądem Najwyższym i budynkiem parlamentu w Jerozolimie.

Protesty były wyrazem sprzeciwu wobec działań rządu zmierzających do sfinalizowania pierwszego projektu ustawy o reformie sądownictwa, który wielu krytyków, w tym najwyższych urzędników prawnych, określiło jako cios dla demokracji w kraju.

Oczekuje się, że protesty osiągną szczyt w ten weekend lub na początku przyszłego tygodnia. Oczekuje się, że parlament przeprowadzi ostateczne głosowanie nad ustawą, która ograniczyłaby „sprawiedliwość” Sądu Najwyższego i kontrolę sądową decyzji i nominacji rządowych.

READ  Możliwe miejsca lądowania to lwy, wikingowie i delfiny

Krytycy obawiają się, że proponowane prawo podważy demokrację, ograniczając nadzór sądowy nad rządem, dając rządowi większe uprawnienia i prowadząc do bardziej konserwatywnego i świeckiego społeczeństwa oraz mianowania skorumpowanych urzędników. Pan. Rząd Netanjahu twierdzi, że zmiana sprawi, że wybrani prawodawcy będą mniej uzależnieni od subiektywnych opinii niewybranych sędziów.

Nowe środki, w dużej mierze popierane przez konserwatystów religijnych i społecznych, spotkały się ze sprzeciwem szerokiej rzeszy izraelskiego społeczeństwa, co widać po protestach, które wstrząsnęły krajem w ostatnich miesiącach. Niektórzy członkowie izraelskich rezerw wojskowych prowadzili kampanię przeciwko prawu, a związki zawodowe groziły strajkami generalnymi.

W środę krajowe stowarzyszenie medyczne zorganizowało dwugodzinny „strajk alarmowy”. Lekarze i personel medyczny zebrali się przed szpitalami trzymając plakaty z hasłami w stylu „Lekarze walczący o życie demokracji”.

Izraelscy wojskowi robotnicy przemysłowi mieli zorganizować wiec w Tel Awiwie późnym popołudniem, a setki rezerwistów z korpusu medycznego armii planowało dostarczyć listy do wojskowych. Ich organizatorzy nazwali to „jednostronnym dążeniem rządu” do ustawodawstwa, które „zmieniłoby Izrael w dyktaturę”.

Grupy kobiece i pracownicy zaawansowanych technologii planowali wieczorem maszerować do ambasady USA w Tel Awiwie.

Dziesiątki protestujących maszerowało z Tel Awiwu do Jerozolimy, niosąc biało-niebieskie izraelskie flagi i skandując „T-mo-kra-tya!” – Hebrajski dla demokracji. Maszerujący wyruszyli we wtorek wieczorem, planując dotrzeć do Jerozolimy w sobotę, z długimi postojami po drodze, aby uciec przed nocnym upałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *