Huragany południowe: 5 zabitych podczas burz nawiedzających Teksas, Florydę i Mississippi

Mieszkańcy Perryton w Teksasie przeszukiwali stosy połamanej sklejki i zniekształconych przyczep kempingowych w piątek, szukając wszystkiego, co mogliby uratować – figurkę Iron Mana, szpatułkę w mokrej ziemi, ubrania złapane w drut kolczasty – po tym, jak śmiercionośne tornado zniszczyło większość ich miasto.

Tornado było częścią serii silnych burz, które przetoczyły się przez południe w czwartek, zabijając pięć osób, w tym trzy w Perryton, poinformowali urzędnicy.

Wśród ofiar był 11-letni chłopiec i dwie kobiety po sześćdziesiątce, powiedział szef straży pożarnej w Perryton, Paul Dutcher. Około 100 osób zostało rannych w społeczności Texas Panhandle w Perryton, gdzie tornado uderzyło bezpośrednio w park domów mobilnych, powiedział Chief Dutcher. Żaden z mieszkańców nie zaginął, a wcześniej powiedział CNN, że zniszczeniu uległo około 200 domów i lokalna remiza strażacka.

System burzowy rozciągnął się na Florydę Zachodnią w czwartkową noc, gdzie co najmniej jedno potwierdzone tornado nawiedziło hrabstwo Escambia, zabijając jedną osobę i powodując upadek drzewa na dom, poinformowali urzędnicy hrabstwa. powiedział w oświadczeniu. Jedna osoba zginęła po upadku drzewa w hrabstwie Madison w stanie Missouri w piątek rano – poinformował przedstawiciel straży pożarnej. Agencja Zarządzania Kryzysowego Mississippi poinformowała, że ​​w całym stanie uszkodzonych zostało 69 domów z powodu trudnych warunków pogodowych.

Większość z około 30 przyczep kempingowych, które uderzyły w Perryton, około 115 mil na północny wschód od Amarillo, została poważnie uszkodzona.

Niektóre przyczepy mieszkalne zostały podzielone na pół. Mieszkańcy przeczesywali ubrania i inne rzeczy osobiste uwięzione w ogrodzeniu z drutu kolczastego otaczającego przyczepę kempingową. W pobliżu drzwi stała nieuszkodzona figura Matki Boskiej.

„Nadal nie mogę uwierzyć, że nam się to przydarzyło” – powiedział 57-letni Leonor Marquez, którego dom w Perryton został uszkodzony przez tornado. Schroniła się w łazience przed porywistym wiatrem, a jej nastoletni syn rzucił się na panią Marquez, aby ją chronić.

READ  W żartobliwym momencie przedmeczowym Nikola Jokić podał piłkę Mattowi Isbii

– Mogliśmy zginąć – powiedziała.

Straż Pożarna Perryton powiedział na Facebooku Pod koniec czwartku remiza strażacka została „bezpośrednio trafiona”, ale jej ciężarówki i karetki nadal jeździły.

Około 50 do 75 pacjentów było leczonych w Osciltree General Hospital w Perryton, powiedziała przez telefon administrator szpitala Kelly Judis. Ich obrażenia wahały się od skaleczeń do siniaków, a 10 pacjentów z obrażeniami zagrażającymi życiu zostało wysłanych do większych placówek w Amarillo.

W dzielnicy w południowo-zachodnim Perryton mieszkańcy i ekipy spędzili słoneczne i wilgotne popołudnie, usuwając gruz i pozostałości skromnych domów.

Priscilla Perumen, lat 37, z Perryton, gotowała obiad dla dwójki swoich dzieci w czwartek, kiedy usłyszała głośny pisk na zewnątrz, który brzmiał jak zbliżający się pociąg. Otworzyła frontowe drzwi i spojrzała.

„Od razu wiedziałam, że to tornado i mieliśmy sekundy” – powiedziała pani Peruman. „Powiedziałem:„ Chodźmy do łazienki ”.

Po tym, jak minął, wyszli na zewnątrz i w ciągu kilku sekund zobaczyli zniszczenia.

Gubernator Teksasu Greg Abbott powiedział Wysłał zespoły reagowania kryzysowego, aby pomóc mieszkańcom Perryton.

Na południu prawie 500 000 klientów było w piątek bez prądu, podała strona brak prądu.us, Agreguje dane z aplikacji w całych Stanach Zjednoczonych. Około 186 000 klientów Teksas nie miał władzyWiększość awarii występuje w północno-wschodniej części stanu.

Miliony ludzi w Teksasie stanęły w obliczu powszechnych fal upałów, które mogą trwać całymi dniami i zwiększać ryzyko pożarów i chorób związanych z upałami – poinformowali urzędnicy.

Serwis pogodowy poinformował, że ryzyko tornad na południowym wschodzie jest niskie w weekend, ale w regionie spodziewane są ulewne deszcze. Silne wiatry i grad mogą nawiedzić Oklahomę w sobotę, aw niedzielę Arkansas, Alabama i Mississippi mogą doświadczyć trudnych warunków pogodowych, w tym tornad.

Niektóre dzienne rekordy temperatur mogą spaść w Teksasie i Luizjanie, w tym w Houston i Nowym Orleanie. — poinformował serwis meteorologiczny. Ostrzeżenia dotyczące upałów obowiązują od piątku Ponad 30 milionów Ludzie, głównie w Teksasie. Ponad 15 milionów ludzi zostało objętych ostrzeżeniami o ekstremalnych upałach w Teksasie i Luizjanie. Niektóre zalecenia i ostrzeżenia obowiązują do sobotniej nocy.

READ  Zełenski spodziewa się „ważnych decyzji” w sprawie Ukrainy na szczycie G7

Meteorolodzy opisują fale upałów za pomocą wskaźnika ciepła, który mierzy zarówno temperaturę, jak i wilgotność. Zmierz, jak gorąco jest na zewnątrz. Ostrzeżenia dotyczące upałów ogólnie wskazują, że maksymalne temperatury indeksu będą wynosić 100 stopni lub więcej przez co najmniej dwa dni. Zegarek o wysokiej temperaturze oznacza, że ​​​​wskaźnik wzrasta do 105 stopni lub więcej.

Odczyty indeksu ciepła do 115 stopni spodziewane są w niektórych częściach Teksasu w piątek lub sobotę, podał serwis pogodowy powiedział w konsultacji.

Nie jest niczym niezwykłym, że urzędnicy w Teksasie wydają ostrzeżenia o upale o tej porze roku, powiedział Monte Oakes, meteorolog z biura służby pogodowej w San Antonio. Zwykle robią to, gdy wysokie temperatury łączą się z innymi czynnikami, w tym wysoką wilgotnością i zachodnimi wiatrami, które wieją ciepłe powietrze z wysoko położonych pustyń.

W tym przypadku pan Oakes powiedział, że wilgotność jest wyższa niż zwykle w Teksasie z powodu mokrej i burzowej wiosny.

Zmiany klimatu powodują, że niebezpiecznie upalne dni stają się coraz częstsze i bardziej ekstremalne na każdym kontynencie. Przewiduje się, że Teksas i sąsiedni Meksyk będą co najmniej pięć razy cieplejsze w ciągu najbliższych kilku dni. Według analizy Środa w Climate Central, organizacji non-profit współpracującej z naukowcami i dziennikarzami.

Johnny’ego Diaza, Jezusa Jimeneza, Derricka Brysona Taylora I Remy Tumin Dostarczony raport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *