Huragany południowe: 5 zabitych podczas burz nawiedzających Teksas, Florydę i Mississippi

Mieszkańcy Perryton w Teksasie przeszukiwali stosy połamanej sklejki i zniekształconych przyczep kempingowych w piątek, szukając wszystkiego, co mogliby uratować – figurkę Iron Mana, szpatułkę w mokrej ziemi, ubrania złapane w drut kolczasty – po tym, jak śmiercionośne tornado zniszczyło większość ich miasto.

Tornado było częścią serii silnych burz, które przetoczyły się przez południe w czwartek, zabijając pięć osób, w tym trzy w Perryton, poinformowali urzędnicy.

Wśród ofiar był 11-letni chłopiec i dwie kobiety po sześćdziesiątce, powiedział szef straży pożarnej w Perryton, Paul Dutcher. Około 100 osób zostało rannych w społeczności Texas Panhandle w Perryton, gdzie tornado uderzyło bezpośrednio w park domów mobilnych, powiedział Chief Dutcher. Żaden z mieszkańców nie zaginął, a wcześniej powiedział CNN, że zniszczeniu uległo około 200 domów i lokalna remiza strażacka.

System burzowy rozciągnął się na Florydę Zachodnią w czwartkową noc, gdzie co najmniej jedno potwierdzone tornado nawiedziło hrabstwo Escambia, zabijając jedną osobę i powodując upadek drzewa na dom, poinformowali urzędnicy hrabstwa. powiedział w oświadczeniu. Jedna osoba zginęła po upadku drzewa w hrabstwie Madison w stanie Missouri w piątek rano – poinformował przedstawiciel straży pożarnej. Agencja Zarządzania Kryzysowego Mississippi poinformowała, że ​​w całym stanie uszkodzonych zostało 69 domów z powodu trudnych warunków pogodowych.

Większość z około 30 przyczep kempingowych, które uderzyły w Perryton, około 115 mil na północny wschód od Amarillo, została poważnie uszkodzona.

Niektóre przyczepy mieszkalne zostały podzielone na pół. Mieszkańcy przeczesywali ubrania i inne rzeczy osobiste uwięzione w ogrodzeniu z drutu kolczastego otaczającego przyczepę kempingową. W pobliżu drzwi stała nieuszkodzona figura Matki Boskiej.

„Nadal nie mogę uwierzyć, że nam się to przydarzyło” – powiedział 57-letni Leonor Marquez, którego dom w Perryton został uszkodzony przez tornado. Schroniła się w łazience przed porywistym wiatrem, a jej nastoletni syn rzucił się na panią Marquez, aby ją chronić.

READ  Dolar amerykański gwałtownie wzrósł do najwyższego poziomu od siedmiu tygodni po tym, jak dane zwiększyły nadzieje na pułap długu

– Mogliśmy zginąć – powiedziała.

Straż Pożarna Perryton powiedział na Facebooku Pod koniec czwartku remiza strażacka została „bezpośrednio trafiona”, ale jej ciężarówki i karetki nadal jeździły.

Około 50 do 75 pacjentów było leczonych w Osciltree General Hospital w Perryton, powiedziała przez telefon administrator szpitala Kelly Judis. Ich obrażenia wahały się od skaleczeń do siniaków, a 10 pacjentów z obrażeniami zagrażającymi życiu zostało wysłanych do większych placówek w Amarillo.

W dzielnicy w południowo-zachodnim Perryton mieszkańcy i ekipy spędzili słoneczne i wilgotne popołudnie, usuwając gruz i pozostałości skromnych domów.

Priscilla Perumen, lat 37, z Perryton, gotowała obiad dla dwójki swoich dzieci w czwartek, kiedy usłyszała głośny pisk na zewnątrz, który brzmiał jak zbliżający się pociąg. Otworzyła frontowe drzwi i spojrzała.

„Od razu wiedziałam, że to tornado i mieliśmy sekundy” – powiedziała pani Peruman. „Powiedziałem:„ Chodźmy do łazienki ”.

Po tym, jak minął, wyszli na zewnątrz i w ciągu kilku sekund zobaczyli zniszczenia.

Gubernator Teksasu Greg Abbott powiedział Wysłał zespoły reagowania kryzysowego, aby pomóc mieszkańcom Perryton.

Na południu prawie 500 000 klientów było w piątek bez prądu, podała strona brak prądu.us, Agreguje dane z aplikacji w całych Stanach Zjednoczonych. Około 186 000 klientów Teksas nie miał władzyWiększość awarii występuje w północno-wschodniej części stanu.

Miliony ludzi w Teksasie stanęły w obliczu powszechnych fal upałów, które mogą trwać całymi dniami i zwiększać ryzyko pożarów i chorób związanych z upałami – poinformowali urzędnicy.

Serwis pogodowy poinformował, że ryzyko tornad na południowym wschodzie jest niskie w weekend, ale w regionie spodziewane są ulewne deszcze. Silne wiatry i grad mogą nawiedzić Oklahomę w sobotę, aw niedzielę Arkansas, Alabama i Mississippi mogą doświadczyć trudnych warunków pogodowych, w tym tornad.

Niektóre dzienne rekordy temperatur mogą spaść w Teksasie i Luizjanie, w tym w Houston i Nowym Orleanie. — poinformował serwis meteorologiczny. Ostrzeżenia dotyczące upałów obowiązują od piątku Ponad 30 milionów Ludzie, głównie w Teksasie. Ponad 15 milionów ludzi zostało objętych ostrzeżeniami o ekstremalnych upałach w Teksasie i Luizjanie. Niektóre zalecenia i ostrzeżenia obowiązują do sobotniej nocy.

READ  Ceny złota odrobiły straty w obciążonych wyścigach po cięciach OPEC+

Meteorolodzy opisują fale upałów za pomocą wskaźnika ciepła, który mierzy zarówno temperaturę, jak i wilgotność. Zmierz, jak gorąco jest na zewnątrz. Ostrzeżenia dotyczące upałów ogólnie wskazują, że maksymalne temperatury indeksu będą wynosić 100 stopni lub więcej przez co najmniej dwa dni. Zegarek o wysokiej temperaturze oznacza, że ​​​​wskaźnik wzrasta do 105 stopni lub więcej.

Odczyty indeksu ciepła do 115 stopni spodziewane są w niektórych częściach Teksasu w piątek lub sobotę, podał serwis pogodowy powiedział w konsultacji.

Nie jest niczym niezwykłym, że urzędnicy w Teksasie wydają ostrzeżenia o upale o tej porze roku, powiedział Monte Oakes, meteorolog z biura służby pogodowej w San Antonio. Zwykle robią to, gdy wysokie temperatury łączą się z innymi czynnikami, w tym wysoką wilgotnością i zachodnimi wiatrami, które wieją ciepłe powietrze z wysoko położonych pustyń.

W tym przypadku pan Oakes powiedział, że wilgotność jest wyższa niż zwykle w Teksasie z powodu mokrej i burzowej wiosny.

Zmiany klimatu powodują, że niebezpiecznie upalne dni stają się coraz częstsze i bardziej ekstremalne na każdym kontynencie. Przewiduje się, że Teksas i sąsiedni Meksyk będą co najmniej pięć razy cieplejsze w ciągu najbliższych kilku dni. Według analizy Środa w Climate Central, organizacji non-profit współpracującej z naukowcami i dziennikarzami.

Johnny’ego Diaza, Jezusa Jimeneza, Derricka Brysona Taylora I Remy Tumin Dostarczony raport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *