Inflacja strefa euro maj 2023 r

  • Roczna stopa inflacji bazowej w strefie euro spadła w maju do 6,1% z 7% w kwietniu, poniżej 6,3% prognozowanych przez ekonomistów w ankiecie Reutera.
  • Inflacja bazowa, bacznie obserwowana przez Europejski Bank Centralny, spadła do 5,3% z 5,6%.
  • Inwestorzy spodziewają się jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych, ponieważ EBC na nadchodzących posiedzeniach zamierza obniżyć o kolejne dwie stopy procentowe do docelowego poziomu 2%.

Ludzie idą na codzienne zakupy w Bari, Włochy, 7 kwietnia 2023 r. We Włoszech inflacja spadła, ale presja cenowa pozostaje silna.

Donato Fasano | Wiadomości Getty Images | Dobre zdjęcia

Jak pokazały wstępne dane, inflacja w strefie euro spadła w maju bardziej niż oczekiwano, a roczna stopa inflacji bazowej grupy spadła do 6,1% w maju z 7% w kwietniu.

To najniższy poziom od lutego 2022 roku. Ekonomiści ankietowani przez Reutera spodziewali się majowej stopy procentowej na poziomie 6,3%.

Inflacja bazowa, która nie obejmuje energii i żywności, spadła do 5,3% z 5,6%, bardziej niż oczekiwano.

Według danych opublikowanych w środę roczna inflacja w Niemczech i Francji spadła w maju bardziej niż oczekiwano, ponieważ ceny spadły w poprzednim miesiącu. Inflacja w największych gospodarkach strefy euro jest obecnie najniższa od 12 miesięcy.

Wydruki krajowe pokazały słabnącą inflację w Hiszpanii i we Włoszech. Po ogłoszeniu informacji o strefie euro rynki nieznacznie się poruszyły, europejskie akcje notowały wzrosty, a euro nieznacznie zyskało w stosunku do dolara amerykańskiego i funta brytyjskiego.

W przemówieniu wygłoszonym w Hanowerze prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała, że ​​inflacja jest nadal „bardzo wysoka” i „pozostanie taka przez bardzo długi czas”.

EBC spotyka się 15 czerwca, aby podjąć ostatnią decyzję w sprawie polityki pieniężnej, po stopniowym obniżeniu stopy referencyjnej do 3,25% w maju z -0,5% rok temu – najwyższego poziomu od listopada 2008 roku.

READ  „Reservoir Species” – USDA publikuje szokujące badania dotyczące przenoszenia COVID-19 między jeleniem bielikiem a ludźmi

EBC nie przedstawił przyszłych wytycznych po swoim majowym posiedzeniu, ale podkreślił, że presja cenowa pozostaje silna.

„Powinniśmy kontynuować nasz cykl podwyżek, dopóki nie będziemy mieć wystarczającej pewności, że inflacja jest na dobrej drodze do powrotu do naszego celu na czas” – powiedziała Lagarde w czwartek.

„Jednocześnie musimy dokładnie ocenić siłę transmisji polityki pieniężnej na warunki finansowe, gospodarkę i inflację”.

Według agencji Reuters rynki pieniężne spodziewają się dwóch podwyżek EBC o 25 punktów bazowych, jednej w czerwcu i drugiej w lipcu lub wrześniu.

Prezes Bundesbanku Joachim Nagel powiedział w zeszłym tygodniu, że spodziewa się „wielu” kolejnych podwyżek w celu kontrolowania inflacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *