Inflacja strefa euro maj 2023 r

  • Roczna stopa inflacji bazowej w strefie euro spadła w maju do 6,1% z 7% w kwietniu, poniżej 6,3% prognozowanych przez ekonomistów w ankiecie Reutera.
  • Inflacja bazowa, bacznie obserwowana przez Europejski Bank Centralny, spadła do 5,3% z 5,6%.
  • Inwestorzy spodziewają się jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych, ponieważ EBC na nadchodzących posiedzeniach zamierza obniżyć o kolejne dwie stopy procentowe do docelowego poziomu 2%.

Ludzie idą na codzienne zakupy w Bari, Włochy, 7 kwietnia 2023 r. We Włoszech inflacja spadła, ale presja cenowa pozostaje silna.

Donato Fasano | Wiadomości Getty Images | Dobre zdjęcia

Jak pokazały wstępne dane, inflacja w strefie euro spadła w maju bardziej niż oczekiwano, a roczna stopa inflacji bazowej grupy spadła do 6,1% w maju z 7% w kwietniu.

To najniższy poziom od lutego 2022 roku. Ekonomiści ankietowani przez Reutera spodziewali się majowej stopy procentowej na poziomie 6,3%.

Inflacja bazowa, która nie obejmuje energii i żywności, spadła do 5,3% z 5,6%, bardziej niż oczekiwano.

Według danych opublikowanych w środę roczna inflacja w Niemczech i Francji spadła w maju bardziej niż oczekiwano, ponieważ ceny spadły w poprzednim miesiącu. Inflacja w największych gospodarkach strefy euro jest obecnie najniższa od 12 miesięcy.

Wydruki krajowe pokazały słabnącą inflację w Hiszpanii i we Włoszech. Po ogłoszeniu informacji o strefie euro rynki nieznacznie się poruszyły, europejskie akcje notowały wzrosty, a euro nieznacznie zyskało w stosunku do dolara amerykańskiego i funta brytyjskiego.

W przemówieniu wygłoszonym w Hanowerze prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała, że ​​inflacja jest nadal „bardzo wysoka” i „pozostanie taka przez bardzo długi czas”.

EBC spotyka się 15 czerwca, aby podjąć ostatnią decyzję w sprawie polityki pieniężnej, po stopniowym obniżeniu stopy referencyjnej do 3,25% w maju z -0,5% rok temu – najwyższego poziomu od listopada 2008 roku.

EBC nie przedstawił przyszłych wytycznych po swoim majowym posiedzeniu, ale podkreślił, że presja cenowa pozostaje silna.

READ  Giełda dzisiaj: aktualizacje na żywo

„Powinniśmy kontynuować nasz cykl podwyżek, dopóki nie będziemy mieć wystarczającej pewności, że inflacja jest na dobrej drodze do powrotu do naszego celu na czas” – powiedziała Lagarde w czwartek.

„Jednocześnie musimy dokładnie ocenić siłę transmisji polityki pieniężnej na warunki finansowe, gospodarkę i inflację”.

Według agencji Reuters rynki pieniężne spodziewają się dwóch podwyżek EBC o 25 punktów bazowych, jednej w czerwcu i drugiej w lipcu lub wrześniu.

Prezes Bundesbanku Joachim Nagel powiedział w zeszłym tygodniu, że spodziewa się „wielu” kolejnych podwyżek w celu kontrolowania inflacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *