Biden podniesie cła na chiński import o wartości 18 miliardów dolarów, stanowiąc nowe ostrzeżenie dla Pekinu


Waszyngton
CNN

Prezydent Joe Biden Wysiłki Pekinu mające na celu stłumienie rozwoju kluczowych technologii i zamiast tego priorytetowe traktowanie amerykańskiej produkcji – podnoszą cła na chiński import o wartości 18 miliardów dolarów w kilku sektorach uznawanych za strategiczne dla bezpieczeństwa narodowego.

Podwyżka obejmie importowaną stal i aluminium, tradycyjne półprzewodniki, pojazdy elektryczne, komponenty akumulatorów, minerały krytyczne, ogniwa słoneczne, dźwigi i produkty medyczne. Nowe stawki celne – 100% na pojazdy elektryczne, 50% na komponenty fotowoltaiczne i 25% na wszystkie pozostałe sektory – zostaną wprowadzone w ciągu najbliższych dwóch lat.

Loyal Brainard, dyrektor Narodowej Rady Ekonomicznej Białego Domu, powiedział: „Chiny korzystają z tego samego podręcznika, co wcześniej, aby napędzać własny rozwój kosztem innych. „Chiny są zbyt duże, aby grać według własnych zasad”.

Ogłaszając nowe cła podczas wtorkowego przemówienia w Ogrodzie Różanym, Biden powiedział, że chce „uczciwej konkurencji z Chinami, a nie konfrontacji”.

„Prawda jest taka, że ​​dopóki konkurencja nie będzie uczciwa, amerykańscy pracownicy nie mogą nikogo zatrudniać i konkurować” – powiedział Biden. „Na dłuższą metę to niesprawiedliwe”.

Poprzednikiem Bidena jest były prezydent Donald Trump. Wprowadzono duży plan płatności Uprawnienie to wynika z przepisu amerykańskiego prawa handlowego, który pozwala na stosowanie ceł na chiński import o wartości 300 miliardów dolarów za jego administracji w celu stłumienia konkurencji zagrażającej interesom bezpieczeństwa narodowego. To samo prawo handlowe wymaga oceny efektywności takich planów płatności co cztery lata, a decyzja administracji Bidena jest efektem tej kontroli. O sprawie poinformowało wcześniej CNN O nadchodzących zmianach.

Urzędnicy Białego Domu oświadczyli, że zmienili także parametry planu, aby odzwierciedlały priorytety polityczne administracji Bidena, w szczególności przejście na czystą energię.

„Chiny nie mogą być jedynym krajem produkującym czystą technologię dla świata, której potrzebujemy” – powiedział jeden z wyższych urzędników administracji. „Produkcja naszych najważniejszych towarów i technologii musi być zróżnicowana, a nie skoncentrowana.[…]Uważamy, że to stworzy elastyczne łańcuchy dostaw i czystą technologię”.

READ  Julian Sands, aktor „Pokój z widokiem”, zaginął podczas wędrówki po kalifornijskich wzgórzach

Na pojazdy elektryczne importowane z Chin cła wzrosną ponad czterokrotnie, z 27,5% do 100%, co stanowi wyzwanie dla praktyki Pekinu polegającej na agresywnym promowaniu niskich cen przez krajowych producentów pojazdów elektrycznych przy jednoczesnym nałożeniu 40% podatku na import samochodów z USA.

„Nie pozwolimy, aby Chiny zalały nasz rynek, tak aby amerykańscy producenci samochodów nie mogli uczciwie konkurować” – powiedział we wtorek Biden.

Dodał: „Słuchajcie, chłopaki, jestem przekonany, że przyszłość pojazdów elektrycznych zbudują pracownicy związkowi w Ameryce”.

Pojazd elektryczny Seagull chińskiego producenta BYD kosztuje około 10 000 dolarów, co stanowi ułamek ceny konkurencyjnych amerykańskich produktów.

„Ważne jest, aby nastąpił odpowiedni wzrost ceł, aby zapewnić wyrównanie szans” – powiedział drugi dyrektor wyższego szczebla.

Pekin znany jest z wypuszczania drogich kontrataków. Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin – powiedział we wtorek dziennikarzom „Chiny sprzeciwiają się jednostronnym cłom, które naruszają zasady (Światowej Organizacji Handlu) i podejmą wszelkie niezbędne środki w celu ochrony swoich uzasadnionych praw”.

Chiny nałożyły cła na amerykański eksport o wartości 101,4 miliarda dolarów po tym, jak Trump ujawnił swoją szeroko zakrojoną politykę celną. szacunki Brookings Institution Dotknęło 294 000 miejsc pracy związanych z eksportem w USA.

Biden przyznał we wtorek, że spodziewa się, że Chiny w jakiś sposób zemszczą się za nowo ogłoszone cła nałożone na Pekin.

„Chodzi o ratowanie amerykańskich miejsc pracy” – powiedział Biden w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla Yahoo Finance. „Jestem pewien, że Chiny będą dużo na ten temat mówić, ale rzeczywistość jest taka, że ​​Chiny już… Nie sądzę, że doprowadzi to do jakiegokolwiek konfliktu międzynarodowego czy czegoś w tym rodzaju, ale myślę, że spróbują aby dowiedzieć się, w jaki sposób mogą podnieść cła na niepowiązane produkty.

READ  Koordynator ofensywy w stanie Michigan, Matt Weiss, został wysłany na urlop w związku z policyjnym dochodzeniem

W odpowiedzi na wieści o zbliżających się zarzutach Trump przemawiając przed salą sądową w Nowym Jorku, gdzie we wtorek odbywa się proces, zasugerował, że Biden powinien był podjąć kroki wcześniej.

„Chiny jedzą teraz nasz lunch” – powiedział Trump przed salą sądową. Poproszony o ustosunkowanie się do oświadczenia Trumpa po podpisaniu ceł, Biden powiedział, że jego poprzednik „karmi ich od długiego czasu”.

Biały Dom nie chciał spekulować, w jaki sposób Pekin mógłby teraz podjąć odwet. Urzędnicy wskazali, że równoległe dochodzenia prowadzone przez partnerów w Europie, Brazylii i Turcji wzmacniają ich pozycję.

„Chiny produkują [goods] W tempie i trajektorii znacznie przekraczającej jakiekolwiek wiarygodne szacunki światowego popytu” – powiedział pierwszy dyrektor wyższego szczebla.

Sekretarz Skarbu Janet Yellen i minister spraw zagranicznych Anthony Blinken poruszali tę kwestię w rozmowach ze swoimi chińskimi odpowiednikami podczas oficjalnych wizyt w tym kraju w kwietniu. Według dwóch źródeł zaznajomionych ze sprawą urzędnicy administracji rozważali wprowadzenie zmian w kwietniu, przygotowując grunt pod śródmiesięczne przemówienie Bidena dotyczące płatności, ale ostatecznie wstrzymali się z tym, aby chronić wizyty dyplomatyczne.

Mandela Nagana/AFP/Getty Images

Sekretarz skarbu Janet Yellen i przedstawicielka ds. handlu Catherine Doi oczekują na przemówienie prezydenta Joe Bidena.

17 kwietnia Biden przemawiał w siedzibie United Steelworkers w Pittsburghu. Wzywa do potrojenia opłat Trump nakazał także import części stali i aluminium z Chin oraz wszczęcie nowego dochodzenia w sprawie nieuczciwych praktyk w przemyśle stoczniowym. Biden argumentował, że chiński rząd przekazuje chińskim przedsiębiorstwom stalowym pieniądze na produkcję większej ilości stali, niż potrzebuje gospodarka, obniżając ceny i uniemożliwiając innym firmom konkurowanie.

„Nie konkurują ze sobą” – powiedział Biden o Chinach. „Oszukują”.

To przesłanie pozytywnie odbija się na tak zwanym niebieskim murze, czyli kilku stanach Środkowego Zachodu o dużym natężeniu produkcji, które mogą być ważne dla kandydata w wyborach, w których handel ponownie będzie ważny.

READ  Pożary w Albercie: ponad 13 000 osób ewakuowano w zachodniej Kanadzie, ponieważ pożary płoną w całym regionie podczas upałów i silnych wiatrów

Odbiło się to mniej korzystnie na całym Pacyfiku, gdzie chińskie Ministerstwo Handlu oskarżyło USA o „fałszywe oskarżenia” i „niewłaściwe praktyki”.

Osobno Zarządzenie administracyjne Opublikowano w poniedziałek, Biden w Wyoming, Frances E. Przekonał wspieraną przez Chiny firmę wydobywającą kryptowaluty MineOne, aby sprzedała swoją ziemię w pobliżu bazy sił powietrznych Warren. W rozporządzeniu stwierdzono, że bliskość MineOne do bazy sił powietrznych zwiększa ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na wykorzystanie przez firmę „specjalistycznego sprzętu pochodzącego z zagranicy, zdolnego ułatwiać operacje obserwacyjne i rozpoznawcze”.

Decyzja ta jest następstwem niedawnych wysiłków Waszyngtonu mających na celu ograniczenie wpływu chińskich firm na amerykańskich konsumentów i bezpieczeństwo narodowe. z przodu Wybory prezydenckie w 2024 r. w listopadzie.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.

Wkład w powstanie tego raportu wnieśli Sam Fossum, Kathryn Monahan i Michael Williams z CNN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *