Rząd ma rozpocząć legalną ofertę, aby powstrzymać sondę Covid w oglądaniu przez Johnsona WhatsApp

  • Jozue uśmiechnął się
  • Polityka BBC

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Rząd zamierza wszcząć prawne wyzwanie w związku z żądaniem dochodzenia Covid w sprawie wiadomości i dokumentów WhatsApp.

Władze nie dotrzymały terminu 16:00 na ujawnienie komunikacji między Borisem Johnsonem a jego doradcami podczas pandemii, a także jego pamiętników i notatek.

Rząd odmówił ujawnienia części informacji, argumentując, że nie mają one znaczenia dla prac śledztwa.

Ale szef dochodzenia mówi, że to jej zadaniem powinna być decyzja, co jest właściwe.

Koleżanka z Crossbench, baroness Hallett, przewodnicząca dochodzenia, mówi, że należy przyjrzeć się wiadomościom, aby sprawdzić, czy są one istotne dla dochodzenia w sprawie sposobu, w jaki rząd poradził sobie z pandemią.

Ale rząd twierdzi, że przekazanie żądanych materiałów stworzy precedens, który uniemożliwi ministrom omawianie kwestii politycznych w przyszłości.

Gabinet, który stoi na czele rządu, powiedział, że wystąpi o kontrolę sądową. Oznacza to, że sędzia zdecyduje, czy śledztwo narusza jego ustawowe uprawnienia do wezwania dowodowego.

Opozycja oskarżyła rząd Rishi Sunaka o próbę zablokowania sondy Covid i wezwała go do zastosowania się do jej żądań.

Zastępca lidera Partii Pracy, Angela Rayner, powiedziała: „Te najnowsze taktyki dymu i luster służą jedynie podważeniu dochodzenia Covid”.

Dodał: „Opinia publiczna zasługuje na odpowiedzi, a nie kolejne tuszowanie”.

Niektórzy starsi konserwatywni posłowie wezwali rząd do wycofania się, aby uniknąć długiej batalii prawnej z dochodzeniem Covid.

Wyzwanie prawne pojawiło się dzień po tym, jak pan Johnson powiedział, że przekazał Gabinetowi wszystkie wiadomości i notatki WhatsApp wymagane w dochodzeniu Covid.

Zaapelował do Kancelarii Rady Ministrów, aby skierowała ją do śledztwa w całości, bez żadnych zmian, i zapowiedział, że zrobi to sam „na żądanie”.

Jednak treść przesłana przez pana Johnsona nie obejmuje wiadomości wysłanych przed majem 2021 r.

Stało się tak dlatego, że po naruszeniu bezpieczeństwa został zmuszony do zmiany telefonów – powiedział dyrektor Kancelarii Rady Ministrów w oświadczeniu złożonym w śledztwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *