Jego biuro poinformowało, że premier Danii został zaatakowany na ulicy w Kopenhadze

  • autor, George’a Wrighta
  • magazyn, wiadomości BBC

Jego biuro twierdzi, że duńska premier Mette Frederiksen jest „zszokowana” atakiem na ulicy w Kopenhadze.

Do ataku doszło na placu w centrum miasta, gdzie podszedł do niej mężczyzna i pobił ją.

Napastnik został aresztowany.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że ​​był to „haniebny czyn przeciwko wszystkiemu, w co wierzymy i o co walczymy w Europie”.

„W piątkowy wieczór na Kultorvet w Kopenhadze premier Mette Frederiksen został zaatakowany przez mężczyznę, który został później aresztowany. Premier jest zszokowany tym incydentem” – stwierdziło biuro premiera w oświadczeniu, bez wchodzenia w szczegóły.

Policja, która poinformowała, że ​​aresztowała osobę w związku z incydentem i prowadzi dochodzenie, odmówiła podania więcej informacji.

Nie ma jeszcze słowa na temat motywu.

Dwoje świadków, Mary Adrian i Anna Raven, powiedziało lokalnej gazecie BT, że widzieli atak.

„Z naprzeciwka nadszedł mężczyzna i mocno popchnął ją w ramię, przez co upadła na bok” – powiedziały gazecie obie kobiety.

Chociaż był to „silny nacisk”, stwierdzili, że premier nie twardo stąpał po ziemi.

Potem usiadła w kawiarni.

Atak następuje na dwa dni przed głosowaniem w Danii w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Duńska TV2 podała, że ​​pani Frederiksen, przewodnicząca duńskiej Partii Socjaldemokratycznej, uczestniczyła wcześniej w wydarzeniu związanym z wyborami europejskimi wraz z faworytką swojej partii, Kristalem Schaldemosem.

Partia Socjaldemokratyczna jest największą partią w koalicyjnym rządzie Danii. W sondażach nadal prowadzą, choć w ostatnich miesiącach ich poparcie znacząco spadło.

Duński minister środowiska Magnus Heunicke powiedział X: „Mette jest naturalnie zszokowana atakiem. Muszę przyznać, że wstrząsnął on nami wszystkimi, którzy są jej bliscy”.

Zdecydowanie potępiam ten tchórzliwy akt agresji” – oznajmił.

46-letnia Frederiksen została premierem w 2019 r., po tym jak cztery lata wcześniej objęła stanowisko szefa centrolewicowej Partii Socjaldemokratycznej. Tym samym został najmłodszym premierem w historii Danii.

Trump nazwał ją „złym facetem” po tym, jak odrzucił sugestię dotyczącą takiej umowy o gruntach, uznając ją za „absurdalną”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *