Jorge Soros przekazuje kontrolę nad swoim imperium synowi Aleksandrowi | Wiadomości charytatywne

Wielomiliardowy fundator spraw demokratycznych i liberalnych twierdzi, że 37-latek „zarobił” na czele imperium wartego 25 miliardów dolarów.

Miliarder zarządzający funduszem hedgingowym, który stał się filantropem, George Soros, postanowił przekazać kontrolę nad swoim filantropijnym i finansowym imperium o wartości 25 miliardów dolarów swojemu synowi Aleksandrowi.

Rzecznik Sorosa, wybitny zwolennik spraw liberalnych i demokratycznych, potwierdził plan Reutersowi po tym, jak został on pierwotnie zgłoszony przez Wall Street Journal w wywiadzie dla Sorosa opublikowanym w niedzielę.

92-letni Soros powiedział, że nie chce, aby jego Open Society Foundations (OSF) zostało przejęte przez jedno z jego pięciorga dzieci.

Ale powiedział Dziennikowi, że zmienił zdanie.

„Zasłużył na to” – powiedział starszy Soros o swoim 37-letnim synu, znanym również jako Alex.

OSF działa w ponad 120 krajach i przekazuje około 1,5 miliarda dolarów rocznie kanałom wzmacniającym społeczeństwo obywatelskie, promującym prawa człowieka i zwalczającym korupcję, w tym Global Witness i International Crisis Group.

W wywiadzie dla gazety Alex określił siebie jako „bardziej politycznego” niż jego ojciec i powiedział, że planuje nadal przekazywać rodzinne pieniądze lewicowym kandydatom politycznym w USA.

Powiedziała dziennikowi, że rozszerza priorytety fundacji z „liberalnych celów” jej ojca o prawa do głosowania i aborcji oraz równość płci.

„Chociaż uwielbiam wyciągać pieniądze z polityki, tak długo, jak robi to druga strona, my też musimy to robić” – powiedział Alex.

Zarząd OSF wybrał Alexa na swojego przewodniczącego w grudniu, a on teraz kieruje działalnością polityczną Sorosa w Stanach Zjednoczonych jako szef Komitetu Akcji Politycznej.

George Soros urodził się na Węgrzech w 1930 roku i pomagał innym rodzinom żydowskim zrobić to samo po ucieczce przed nazistowską okupacją po tym, jak jego rodzina otrzymała fałszywe dokumenty tożsamości. Opisał ten zawód jako swoje najbardziej „kształtujące doświadczenie”.

READ  S&P 500: Nvidia pokonała Warrena Buffetta w wyścigu o 1 bilion dolarów

Soros zbudował udaną karierę jako finansista i rozpoczął karierę filantropijną w 1979 roku, zapewniając stypendia czarnym mieszkańcom RPA żyjącym w czasach apartheidu.

Następnie zaczął pracować nad kwestiami wolności myśli i wypowiedzi, finansując wyjazdy akademickie do krajów zachodnich i wspierając niezależne grupy kulturowe, które powstały na Węgrzech.

Po upadku muru berlińskiego w 1989 roku stworzył Uniwersytet Środkowoeuropejski w Budapeszcie jako miejsce sprzyjające krytycznemu myśleniu.

Soros od dawna jest celem prawicowych i antysemickich teoretyków spiskowych w Stanach Zjednoczonych, jego rodzinnych Węgrzech i innych krajach. OSF zamknęła swoje biuro w Budapeszcie w 2018 roku i przeniosła CEU do Wiednia po kampanii „Stop Sorosowi” prowadzonej przez węgierskiego premiera Viktora Orbána i jego partię Fidesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *