Jorge Soros przekazuje kontrolę nad swoim imperium synowi Aleksandrowi | Wiadomości charytatywne

Wielomiliardowy fundator spraw demokratycznych i liberalnych twierdzi, że 37-latek „zarobił” na czele imperium wartego 25 miliardów dolarów.

Miliarder zarządzający funduszem hedgingowym, który stał się filantropem, George Soros, postanowił przekazać kontrolę nad swoim filantropijnym i finansowym imperium o wartości 25 miliardów dolarów swojemu synowi Aleksandrowi.

Rzecznik Sorosa, wybitny zwolennik spraw liberalnych i demokratycznych, potwierdził plan Reutersowi po tym, jak został on pierwotnie zgłoszony przez Wall Street Journal w wywiadzie dla Sorosa opublikowanym w niedzielę.

92-letni Soros powiedział, że nie chce, aby jego Open Society Foundations (OSF) zostało przejęte przez jedno z jego pięciorga dzieci.

Ale powiedział Dziennikowi, że zmienił zdanie.

„Zasłużył na to” – powiedział starszy Soros o swoim 37-letnim synu, znanym również jako Alex.

OSF działa w ponad 120 krajach i przekazuje około 1,5 miliarda dolarów rocznie kanałom wzmacniającym społeczeństwo obywatelskie, promującym prawa człowieka i zwalczającym korupcję, w tym Global Witness i International Crisis Group.

W wywiadzie dla gazety Alex określił siebie jako „bardziej politycznego” niż jego ojciec i powiedział, że planuje nadal przekazywać rodzinne pieniądze lewicowym kandydatom politycznym w USA.

Powiedziała dziennikowi, że rozszerza priorytety fundacji z „liberalnych celów” jej ojca o prawa do głosowania i aborcji oraz równość płci.

„Chociaż uwielbiam wyciągać pieniądze z polityki, tak długo, jak robi to druga strona, my też musimy to robić” – powiedział Alex.

Zarząd OSF wybrał Alexa na swojego przewodniczącego w grudniu, a on teraz kieruje działalnością polityczną Sorosa w Stanach Zjednoczonych jako szef Komitetu Akcji Politycznej.

George Soros urodził się na Węgrzech w 1930 roku i pomagał innym rodzinom żydowskim zrobić to samo po ucieczce przed nazistowską okupacją po tym, jak jego rodzina otrzymała fałszywe dokumenty tożsamości. Opisał ten zawód jako swoje najbardziej „kształtujące doświadczenie”.

READ  Prognoza, mapa na niedzielny wieczór

Soros zbudował udaną karierę jako finansista i rozpoczął karierę filantropijną w 1979 roku, zapewniając stypendia czarnym mieszkańcom RPA żyjącym w czasach apartheidu.

Następnie zaczął pracować nad kwestiami wolności myśli i wypowiedzi, finansując wyjazdy akademickie do krajów zachodnich i wspierając niezależne grupy kulturowe, które powstały na Węgrzech.

Po upadku muru berlińskiego w 1989 roku stworzył Uniwersytet Środkowoeuropejski w Budapeszcie jako miejsce sprzyjające krytycznemu myśleniu.

Soros od dawna jest celem prawicowych i antysemickich teoretyków spiskowych w Stanach Zjednoczonych, jego rodzinnych Węgrzech i innych krajach. OSF zamknęła swoje biuro w Budapeszcie w 2018 roku i przeniosła CEU do Wiednia po kampanii „Stop Sorosowi” prowadzonej przez węgierskiego premiera Viktora Orbána i jego partię Fidesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *