Keith Siegel i Omri Miron: Film przedstawia amerykańskich i izraelskich zakładników żywych w Gazie

  • Anny Foster
  • BBC News, Jerozolima

Źródło obrazu, Film z zakładnikiem

Tytuł Zdjęcia, Na nowym nagraniu widać 64-letniego Keitha Siegela

Hamas opublikował wideo przedstawiające pierwszy dowód na to, że w Gazie żyje jeszcze dwóch zakładników.

W niedatowanym materiale nakręconym pod przymusem Omri Miron twierdzi, że spędził 202 dni w areszcie, a Keith Siegel wspomina przypadające w tym tygodniu święto Paschy, wskazując, że klipy zostały nakręcone niedawno.

Obaj zostali schwytani, gdy Hamas przeprowadził swoje najbardziej śmiercionośne ataki 7 października.

W reakcji na nagranie ich rodziny oświadczyły, że będą nadal walczyć o powrót mężczyzn.

Wezwali rząd izraelski do zawarcia nowego porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników.

Siegel, obywatel USA, został porwany wraz ze swoją żoną Avivą, chociaż został uwolniony w listopadzie po krótkim konflikcie.

Żona Keitha, Aviva, powiedziała w oświadczeniu wideo: „Keith, kocham cię i będziemy walczyć, dopóki nie wrócisz”. Na początku tego miesiąca opowiedział BBC, jak w pewnym momencie porywacze pozostawili ich w tunelu, gdy byli przenoszeni z miejsca na miejsce. Podczas wywiadu Keith powiedział, że nie wie, czy jeszcze żyje.

Jego córka Ilan powiedziała: „Dzisiejsze spotkanie z moim ojcem tylko uwypukliło potrzebę szybkiego zawarcia umowy i sprowadzenia wszystkich do domu. Żądam, aby przywódcy tego kraju zobaczyli, jak ich ojciec płacze po obejrzeniu tego filmu. Pomóżcie”.

Inna z jego córek, Shir, powiedziała: „Jeśli obejrzysz wideo, mój ojciec wie, że co tydzień przychodzimy na wiec i walczymy o niego i wszystkich jeńców”.

Tytuł Zdjęcia, Protestujący na Placu Zakładników dołączają do tłumu wzywającego do przedterminowych wyborów w Izraelu

Ogarnęły ją emocje, gdy wygłaszała pełne mocy przemówienie i opisała swoje podekscytowanie po obejrzeniu filmu, na którym jej syn wie, że „żyje nadzieją”.

Ale jego przemówienie miało także aspekt polityczny. Rozmawiał bezpośrednio z rządem, a konkretnie zwrócił się do członków jego skrajnej prawicy – ​​Ministra Bezpieczeństwa Narodowego Itamara Ben Gvira i Ministra Finansów Bezalela Smodricha, wzywając ich do obrony umowy o zakładnikach.

Wezwał izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu do „ratyfikowania każdego możliwego porozumienia”.

„Zrób mały i bezkrwawy krok dla obu narodów” – powiedział. „Naród Izraela i wszystkie narody świata chcą, aby położono kres rozlewowi krwi, a zwłaszcza cierpieniom waszego ludu”.

Warto również zauważyć, że zanim ojciec Omriego przemówił, wideo z zakładnikami zostało w całości wyświetlone na dużych ekranach rozmieszczonych wokół placu zakładników.

Jest to bardzo nietypowe, ponieważ tego typu filmy zwykle nie są odtwarzane w telewizji.

Tytuł Filmu, ZOBACZ: Aviva Siegel (w środku) powiedziała, że ​​rodzina będzie nadal walczyć o bezpieczny powrót męża

Siedziba Forum Rodzin Zakładników stwierdziła, że ​​najnowsze wideo stanowi „wyraźny dowód na to, że rząd izraelski musi zrobić wszystko, aby ratyfikować porozumienie o zwrocie wszystkich zakładników”.

Następuje po innym filmie potwierdzającym życie opublikowanym przez grupę na początku tego tygodnia, na którym w krótkim klipie widać izraelsko-amerykańskiego zakładnika Hersha Goldberg-Polina (23 l.), któremu brakuje lewego ramienia. Eksplodował podczas ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października.

W zamian jego matka i ojciec błagali go, aby zrobił więcej, aby osiągnąć porozumienie w sprawie uwolnienia nowych zakładników.

Kiedy 7 października Hamas zaatakował społeczności izraelskie w pobliżu Gazy, z kibucu Kfar Asa porwano mewy, a pana Meerana wzięto do niewoli z kibucu Nir Oz.

W nagraniu wideo opublikowanym przez zbrojne skrzydło Hamasu 64-letni Siegel i 46-letni Meeran nawoływali izraelski rząd do zaakceptowania porozumienia o zawieszeniu broni z Hamasem i uwolnienia zakładników.

„Przebywam tutaj w niewoli Hamasu od 202 dni. Sytuacja tutaj jest nieprzyjemna, trudna i jest tu wiele bomb” – mówi Miran.

Nowe wideo pojawia się w chwili, gdy Hamas twierdzi, że analizuje najnowszą izraelską propozycję zawieszenia broni. Doniesienia mediów sugerują, że mediator Egipt wysłał delegację do Izraela, aby nadać nowy impuls impasującym rozmowom.

Tygodnie pośrednich negocjacji nie doprowadziły do ​​porozumienia. Hamas odrzucił wcześniejszą propozycję sześciotygodniowego zawieszenia broni w zamian za uwolnienie 40 pozostałych zakładników.

Grupa ta nalegała już wcześniej, aby jakiekolwiek porozumienie obejmowało trwałe zakończenie wojny, całkowite wycofanie izraelskiego wojska ze Strefy Gazy i niezakłócony powrót wysiedleńców do ich domów. Izrael nalega na zniszczenie Hamasu w Gazie i uwolnienie zakładników.

Pomimo ostrzeżeń o katastrofalnych skutkach humanitarnych dla 1,5 miliona wysiedlonych Palestyńczyków, wydaje się, że Izrael kontynuuje plany rozpoczęcia ofensywy w Rafah w południowej Gazie.

W ataku Hamasu zginęło około 1200 osób, a grupa wzięła około 250 zakładników. Według tamtejszego ministerstwa zdrowia kierowanego przez Hamas w odwecie Izraela w Gazie zginęło ponad 34 000 Palestyńczyków.

Na podstawie porozumienia zawartego w listopadzie Hamas uwolnił 105 zakładników – w większości kobiety i dzieci – w zamian za tygodniowe zawieszenie broni i około 240 palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach. Uważa się, że w Gazie nadal przebywa 133 zakładników, z których około 30 uważa się za zmarłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *