Konserwatyści ogłaszają ogromne zwycięstwo – DW – 26.06.2023

Grecka konserwatywna Nowa Partia Demokratyczna (ND) wygrała w niedzielę Wybory parlamentarnePowołano go do przełamania impasu politycznego spowodowanego wyborami w zeszłym miesiącu.

Po przeliczeniu 95% głosów zwyciężyła partia premiera Kyriakosa Mitsotakisa, zdobywając 40,5% głosów.

„Ludzie dali nam bezpieczną większość. Kluczowe reformy będą przebiegać szybko” – powiedział Mitsotakis w telewizyjnym przemówieniu w niedzielę wieczorem.

Zwracając się do wiwatującego tłumu przed siedzibą swojej partii, 55-letni były konsultant McKinsey obiecał solidny wzrost, który doprowadzi do wyższych płac.

Nowa demokracja wcześnie objęła prowadzenie, gdy pojawiły się pierwsze wynikiZdjęcie: Sakis Mitrolidis/AFP/Getty Images

Partia Mitsotakisa ma zdobyć około 157 z 300 mandatów w parlamencie dzięki powtórzeniu ordynacji wyborczej, która daje zwycięskiej partii 50 dodatkowych mandatów.

W wyborach przeprowadzonych w maju br. Partia Mitsotakisa odniosła miażdżące zwycięstwo wśród poszczególnych partii Brakowało mu jednak tylko pięciu mandatów do bezwzględnej większości w parlamencie.

Zamiast dążyć do utworzenia rządu koalicyjnego, Mitsotakis wezwał do ponownego referendum, mając nadzieję, że gdyby potrzebne były drugie wybory, greckie zasady zwiększą jego szanse na całkowite zwycięstwo, biorąc pod uwagę, jak blisko był w pierwszej próbie.

Jakie było stanowisko partii opozycyjnych?

Około 9,8 miliona grecki W niedzielę uprawnieni do głosowania byli wyborcy z 32 partii politycznych.

The Koalicja Radykalnej Lewicy (Syriza) uzyskała około 18% głosów – gorzej niż w poprzednich wyborach w maju.

„Ponieśliśmy ciężką porażkę wyborczą” – powiedział lider partii Alex Tsipras.

„Jest rzeczą oczywistą, że najpierw spotkam się z osądem członków partii”.

Partia Syriza Alexa Tsiprasa uzyskała drugą najwyższą liczbę głosów, ale wciąż pozostawała daleko w tyle za Nową Demokracją.Zdjęcie: Michael Varaklas/AP/Image Alliance

Centrolewicowy Panhelleński Ruch Socjalistyczny (PASOK) otrzymał prawie 13% głosów, podczas gdy Komunistyczna Partia Grecji (KKE) ponad 7%, a ultra-nacjonalistyczni Spartanie około 5%.

Lewicowa partia MeRA25, założona przez byłego ministra finansów Syrizy Yanisa Varoufakisa, nie przekroczyła 3% progu wymaganego do wejścia do parlamentu.

Spodziewany wynik

ADMK, wybory odbyły się przedwczoraj Wrak statku migrantów 14 czerwca Istnieje obawa, że ​​mogły zginąć setki.

READ  Najpierw w CNN: tajne dokumenty znalezione w domu Pence'a w Indianie

Przedwyborcze sondaże wskazywały na duże szanse na zwycięstwo konserwatywnego Micotakisa, który od 2019 roku będzie premierem Grecji.

Przypisał silną gospodarkę pod jego przywództwem, a większość analityków przypisuje silną pozycję ND stopniowemu wychodzeniu kraju z trwającego prawie dekadę kryzysu finansowego.

Pierwsza kadencja Micotakisa upłynęła pod znakiem powrotu do wzrostu gospodarczego i spadku bezrobocia w Grecji.

Wybory w Grecji: jakie są największe problemy?

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Oczekiwano, że SYRIZA zdobędzie drugie miejsce pod względem liczby głosów, ale wciąż pozostaje daleko w tyle za partią rządzącą.

Tsipras skrytykował Mitsotakisa Skandal z podsłuchami oraz o migracji.

Poparcie jego partii wyparowało w 2019 r. po tym, jak Syriza przeprowadziła Grecję przez najbardziej burzliwe lata jej kryzysu zadłużenia.

zc, mf, msh/dj (dpa, AFP, Reuters, AP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *