Korea Północna nie wystrzeliła satelity szpiegowskiego, gdy rakieta wpadła do morza

SEOUL, Korea Południowa – Próba wysłania przez Koreę Północną pierwszego satelity szpiegowskiego w kosmos nie powiodła się w środę, co jest porażką dążenia przywódcy Kim Dzong Una do zwiększenia zdolności wojskowych w obliczu rosnących napięć ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową.

Po niezwykle szybkim przyznaniu się do niepowodzenia Korea Północna zobowiązała się do przeprowadzenia drugiego startu po dowiedzeniu się, co poszło nie tak. Sugeruje to, że dyplomacja utknęła w martwym punkcie, ponieważ Kim stara się rozszerzyć swój arsenał i wywrzeć większą presję na Waszyngton i Seul.

Wojsko Korei Południowej poinformowało, że odzyskuje obiekt prawdopodobnie będący częścią północnokoreańskiej rakiety, która rozbiła się w morzu 200 kilometrów (125 mil) na zachód od południowo-zachodniej wyspy Icheon. Później Ministerstwo Obrony opublikowało zdjęcia białego, metalicznego cylindra, który opisał jako podejrzany element rakiety.

Wystrzelenie satelity przez Koreę Północną stanowi naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zabraniają wystrzeliwania w oparciu o technologię balistyczną. Obserwatorzy twierdzą, że poprzednie wystrzelenie satelitów Korei Północnej pomogło jej ulepszyć technologię pocisków dalekiego zasięgu. Testy rakiet dalekiego zasięgu przeprowadzone przez Koreę Północną w ostatnich latach wykazały zdolność dotarcia do całych kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, ale zewnętrzni eksperci twierdzą, że Północ ma jeszcze trochę do zrobienia, aby opracować operacyjne pociski nuklearne.

Nowo opracowana rakieta Cholima-1 została wystrzelona z platformy startowej satelity Sohae na północnym zachodzie o godzinie 6:37, niosąc satelitę Malligyong-1. Rakieta rozbiła się u zachodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego po tym, jak straciła ciąg po rozdzieleniu pierwszego i drugiego stopnia – poinformowała północnokoreańska centralna agencja informacyjna.

Wojsko Korei Południowej nazwało rakietę „niezwykłym lotem”, zanim wpadła do wody. Główny sekretarz japońskiego gabinetu Hirokazu Matsuno powiedział dziennikarzom, że uważa się, że żaden obiekt nie dotarł w kosmos.

READ  Elon Musk mówi, że logo Twittera zostanie zmienione, ptaki zostaną wycofane

Północnokoreańskie media poinformowały, że krajowa agencja kosmiczna przeprowadzi drugi start tak szybko, jak to możliwe, po zbadaniu tego, co nazwali „poważnymi wadami ujawnionymi” podczas startu.

„To ciekawe, że północnokoreański reżim faktycznie przyznaje się do porażki, ale trudno jest ukryć fakt niepowodzenia wystrzelenia satelity na arenie międzynarodowej, a reżim przedstawi inną historię w kraju” – powiedział profesor Leif-Erik Easley. Uniwersytet Iwa w Seulu. „Decyzja sugeruje również, że Pjongjang może wkrótce rozpocząć kolejną prowokację, aby nadrobić dzisiejszą porażkę”.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Adam Hodge powiedział, że Waszyngton zdecydowanie potępił użycie przez Koreę Północną technologii międzykontynentalnych pocisków balistycznych, podnosząc napięcia i ryzykując destabilizację bezpieczeństwa w regionie i poza nim.

ONZ nałożyła sankcje na Koreę Północną w związku z jej poprzednimi wystrzeleniami satelitów i pocisków balistycznych, ale nie odpowiedziała na ostatnie testy, ponieważ Chiny i Rosja, stali członkowie Rady Bezpieczeństwa w sporze ze Stanami Zjednoczonymi, zablokowali wysiłki zmierzające do zaostrzenia sankcji.

Wojsko Seulu poinformowało, że podniosło gotowość wojskową w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi, a Japonia oświadczyła, że ​​jest gotowa stawić czoła wszelkim zagrożeniom. Stany Zjednoczone oświadczyły, że podejmą wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ojczyzny USA oraz bezpieczeństwa Korei Południowej i Japonii.

Po wykryciu startu rząd Korei Południowej wysłał wiadomości tekstowe z telefonów komórkowych do mieszkańców wyspy znajdującej się na linii frontu u zachodniego wybrzeża w celu ewakuacji. Władze w stolicy, Seulu, wysłały podobne wiadomości telefoniczne do mieszkańców miasta, ale ministerstwa spraw wewnętrznych i obrony kraju stwierdziły później, że ostrzeżenia Seulu zostały wysłane przez pomyłkę. Burmistrz Seulu przeprosił za wywołanie publicznego zamieszania.

Japonia uruchomiła system ostrzegania przed pociskami dla prefektury Okinawa w południowo-zachodniej Japonii, podążając za podejrzaną trajektorią rakiety. „Proszę ewakuować się do budynków lub pod ziemię” – głosi japońskie ostrzeżenie.

READ  Prokurator generalny James i Bonda zbadają traktowanie kobiet przez NFL

Japoński minister obrony Yasukazu Hamada powiedział, że Korea Północna planuje rozmieścić systemy obrony przeciwrakietowej na swoich południowych wyspach i obszarach Morza Południowo-Zachodniego do 11 czerwca, czyli do końca ogłoszonego przez Koreę Północną okienka rakietowego.

KCNA nie podała szczegółów dotyczących rakiety lub satelity poza ich nazwami. Eksperci już wcześniej mówili, że Korea Północna może użyć rakiety na paliwo ciekłe, ponieważ już przetestowała rakiety i pociski dalekiego zasięgu.

Chociaż zaplanowała dokładne dochodzenie, North’s National Space Development Administration przypisała niepowodzenie „(niskiej) niezawodności i stabilności nowego typu układu silnika zastosowanego w rakiecie nośnej” oraz „lotności paliwa” KCNA.

We wtorek najwyższy urzędnik Korei Północnej, Ri Pyong Chol, powiedział, że potrzebny jest kosmiczny system wywiadowczy, aby przeciwdziałać rosnącym zagrożeniom bezpieczeństwa ze strony Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.

Jednak satelita szpiegowski, pokazywany wcześniej w państwowych mediach, nie wydaje się być wystarczająco wyrafinowany, aby generować obrazy o wysokiej rozdzielczości. Niektórzy zewnętrzni eksperci twierdzili, że może wykrywać ruchy wojsk i duże cele, takie jak okręty wojenne i myśliwce.

Ostatnie komercyjne zdjęcia satelitarne z Sohe Missile Center w Korei Północnej pokazują, że Korea Północna planuje wystrzelić więcej niż jednego satelitę. W swoim wtorkowym oświadczeniu Ri powiedział również, że Korea Północna przetestuje „różne metody szpiegowskie”, aby monitorować ruchy USA i ich sojuszników w czasie rzeczywistym.

Zdaniem Lee Soon-kyuna, honorowego badacza w południowokoreańskim Instytucie Polityki Nauki i Technologii, Korea Północna mogłaby zbudować system nadzoru kosmicznego, dysponując trzema do pięciu satelitów szpiegowskich.

Satelita jest jednym z kilku zaawansowanych technologicznie systemów uzbrojenia, które Kim obiecał publicznie przedstawić. Inne bronie na jego liście życzeń to pocisk wielogłowicowy, atomowy okręt podwodny, międzykontynentalny międzykontynentalny pocisk balistyczny na paliwo stałe i pocisk hipersoniczny. Podczas wizyty w agencji kosmicznej w połowie maja Kim podkreślił strategiczne znaczenie satelity szpiegowskiego w konflikcie Korei Północnej ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową.

READ  Annie Wearing Dead: Des w „The Last of Us”, „24”, aktor kończy 45 lat

Easley, profesor Easley, powiedział, że Kim mógł zwiększyć presję na swoich naukowców i inżynierów, aby wystrzelili satelitę szpiegowskiego po tym, jak rywal Korei Południowej z powodzeniem wystrzelił swojego pierwszego komercyjnego satelitę na krajowej rakiecie Nuri.

Oczekuje się, że Korea Południowa wystrzeli swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego jeszcze w tym roku, a analitycy twierdzą, że Kim chce wystrzelić swojego satelitę szpiegowskiego przed południem, aby wzmocnić swoje referencje wojskowe w kraju.

Po serii niepowodzeń Korea Północna z powodzeniem wystrzeliła pierwszego satelitę w 2012 r., a drugiego w 2016 r. Rząd powiedział, że oba były satelitami obserwacyjnymi Ziemi wystrzelonymi w ramach pokojowego programu rozwoju przestrzeni kosmicznej, ale wielu zagranicznych ekspertów uważa, że ​​oba zostały stworzone do szpiegowania rywali. .

Obserwatorzy twierdzą, że nie ma dowodów na to, że te satelity wysłały zdjęcia do Korei Północnej.

___

Powiązana pisarka prasowa Mari Yamaguchi z Tokio przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *