Akcje Tesli spadły o 4%, ponieważ wojny cenowe uderzyły w marże zysku

Tesla Inc. spadła po tym, jak skorygowane marże zysku spadły w kwartale, ponieważ producent samochodów elektrycznych nie spełnił swoich kwartalnych oczekiwań dotyczących przychodów.

Tesli

DSLA

W pierwszym kwartale zarobił 2,5 miliarda dolarów, czyli 73 centy na akcję, w porównaniu z 3,3 miliarda dolarów, czyli 95 centów na akcję, w okresie rok temu. Po uwzględnieniu jednorazowych zapasów firma zarobiła 85 centów na akcję.

Przychody wzrosły o 24% do 23,3 mld USD.

Analitycy ankietowani przez FactSet spodziewali się, że Tesla odnotuje skorygowany zysk w wysokości 85 centów na akcję przy sprzedaży na poziomie 23,6 miliarda dolarów.

„Chociaż wprowadziliśmy obniżki cen w kilku modelach pojazdów w różnych regionach
W pierwszym kwartale nasze marże operacyjne zostały obniżone w rozsądnym tempie” – napisał Tesla w liście, dodając, że wyniosły one 11%.

„Oczekujemy ciągłej redukcji kosztów w naszych pojazdach, w tym ulepszonej produkcji
Nasze nowe fabryki skupią się na wydajności i niższych kosztach logistycznych
Dźwignia działa, gdy skalujemy”.

Firma powiedziała, że ​​ceny „będą ewoluować w górę lub w dół w zależności od wielu czynników”.

Marże EBITDA spadły do ​​18,3%, z blisko 27% w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

Spadek do 18,3% „w tej chwili mnie nie dotyczy”, powiedział po wynikach Bill Selesky z Argus Research. „Nie uważam tego za wielką pomyłkę”.

Producent pojazdów elektrycznych powiedział, że „wyprzedza” swój długoterminowy cel, jakim jest wyprodukowanie 1,8 miliona pojazdów do 2023 roku, zwiększając tempo produkcji o 50% rocznie.

Elektryczny pickup Tesli, Cybertruck, jest na dobrej drodze do rozpoczęcia produkcji w zakładzie w Teksasie jeszcze w tym roku, a Tesla kontynuuje „postępy” na swojej platformie EV nowej generacji, zgodnie z listem.

Firma zakończyła kwartał z 22,4 miliardami USD, czyli o 217 milionów USD większymi inwestycjami oraz środkami pieniężnymi i ekwiwalentami niż na koniec czwartego kwartału.

READ  Uwolnienie wody z elektrowni jądrowej Fukushima: co warto wiedzieć

Ekonomia stanowi „wyjątkową okazję” dla firmy, powiedział Tesla w liście.

Tesla „ma na celu wykorzystanie naszej pozycji lidera kosztowego. Koncentrujemy się na dalszym rozwoju dzięki naszym inwestycjom rozwojowym i inwestycjom w szybko rozwijającą się produkcję, autonomię i oprogramowanie pojazdów.

Tesla zaprezentowała w środę nową rundę obniżek cen w USA, starając się zwiększyć popyt w obliczu obaw o słabą gospodarkę, ale zmniejszy marże zysku firmy.

Zobacz też: Oto, ile krótcy sprzedawcy Tesli stracili do tej pory w tym roku

W styczniu Tesla odnotowała marże operacyjne na poziomie 16% za czwarty kwartał i 16,8% za cały rok 2022. Tesla powiedział w kwietniu ubiegłego roku, że marże w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosły „ponad 19%.

Tesla przypisał spadek w pierwszym kwartale wyższym kosztom materiałów, logistyki i gwarancji, niższym zadłużeniom i zwiększeniu produkcji nowych ogniw akumulatorowych.

Akcje Tesli spadły o około 46% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w porównaniu ze stratami 7% dla indeksu S&P 500.

SPX

.
Jednak jak dotąd w tym roku akcje wzrosły o 49%, w porównaniu z 8% wzrostem S&P 500.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *