MFW obniża prognozy wzrostu w związku z niepokojem w systemie finansowym

WASZYNGTON – Globalnej gospodarce grozi bolesna recesja w związku z obawami o globalny system bankowy i rosnące stopy procentowe, które banki mogą ograniczyć w udzielaniu pożyczek, poinformował we wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Ostrzeżenie nastąpiło po tygodniach zawirowań w światowym sektorze bankowym, w tym dwóch bankructw banków w Stanach Zjednoczonych i przejęciu Credit Suisse przez UBS za pośrednictwem szwajcarskiego rządu. Obawy, że panika bankowa przetoczy się przez system finansowy, osłabły w ostatnich tygodniach, ale pozostają obawy, że kolejne upadki banków i zaostrzenie standardów kredytowych mogą osłabić wyniki gospodarcze na całym świecie.

W swoim najnowszym raporcie World Economic Outlook MFW nieznacznie obniżył prognozę wzrostu na 2023 r. do 2,8 proc. z 2,9 proc. w styczniu. Oczekuje się, że wzrost w tym roku będzie znacznie wolniejszy niż rok temu prognozował MFW, który przewidywał produkcję na poziomie 3,4 proc.

Prognozy wzrostu dla Japonii, Niemiec i Indii zostały obniżone od początku roku, kiedy MFW stwierdził, że światowa recesja została zażegnana.

Zarówno MFW, jak i Bank Światowy ostrzegały w ostatnich tygodniach, że globalnej gospodarce grozi przedłużająca się stagnacja. MFW oczekuje, że wzrost się utrzyma 3 procent przez następne pięć latTo najsłabsza średniookresowa prognoza wzrostu od 1990 roku.

We wtorek MFW wyraził przekonanie, że kryzysu finansowego można uniknąć, ale ubolewał, że inflacja jest nadal podwyższona, a światowa gospodarka jest słaba i znajduje się na „wyboistej” ścieżce. Sugerowało to, że tak zwane twarde lądowanie, które może pogrążyć gospodarki na całym świecie w recesji, jest coraz bardziej prawdopodobne.

„Twarde lądowanie – zwłaszcza dla gospodarek rozwiniętych – stało się znacznie większym ryzykiem” – czytamy w raporcie MFW, dodając: „Głęboka mgła zgęstniała nad globalnymi perspektywami gospodarczymi”.

Sekretarz skarbu Janet L. Oczekuje się, że Yellen spotka się w tym tygodniu z innymi międzynarodowymi organami regulacyjnymi, aby ocenić stanowisko MFW. We wtorek wyraził wiarę w kondycję amerykańskiego systemu bankowego i gospodarki, wyjaśniając, że nadal wierzy, że perspektywy są lepsze niż wielu ekonomistów przewidywało zeszłej jesieni.

„Tutaj w kraju, amerykański system bankowy radzi sobie dobrze z wysokimi poziomami kapitału i płynności” – powiedziała. — powiedziała Yellen podczas konferencji prasowej. „Globalny system finansowy jest również odporny dzięki znaczącym reformom, które kraje podjęły od czasu kryzysu finansowego”.

Pani Yellen powiedziała, że ​​jest „wyczulona” na zagrożenia dla gospodarki, wskazując na niedawną presję na systemy bankowe w Stanach Zjednoczonych i Europie oraz możliwość dalszego spowolnienia spowodowanego wojną Rosji na Ukrainie. Obecnie nie widzi dowodów na to, że kredyt się kurczy, ale przyznaje, że jest to możliwe.

READ  Masters 2024: Tiger Woods strzelił w sobotę swój najgorszy wynik w turnieju głównym w Masters

„Nie spodziewam się pogorszenia koniunktury gospodarczej, chociaż oczywiście pozostaje to ryzyko” – powiedziała. Yellen powiedziała.

MFW nieznacznie poprawił swoją prognozę dotyczącą produkcji amerykańskiej, która obecnie ma wynieść 1,6 procent w 2023 r.

Ekonomiści wciąż pracują nad oceną, jaki wpływ mogą mieć upadki banków na szerzej pojętą gospodarkę USA. Analitycy z Goldman Sachs napisali w notatce badawczej w tym tygodniu, że naciski banków mogą zmniejszyć akcję kredytową nawet o sześć punktów procentowych, a małe firmy, które w dużym stopniu polegają na małych i średnich bankach, poniosą ciężar zaostrzenia akcji kredytowej.

MFW przypisał presję na sektor finansowy bankom, których modele biznesowe w dużej mierze opierają się na utrzymywaniu niskich stóp procentowych i nie zdołały dostosować się do szybkiego tempa wzrostu w ciągu ostatniego roku. Chociaż zawirowania w sektorze bankowym wydają się być pod kontrolą, MFW zauważył, że inwestorzy i deponenci są bardzo wrażliwi na rozwój sytuacji w sektorze bankowym.

Niezrealizowane straty w bankach mogą prowadzić do „prawdopodobnego scenariusza” dodatkowych wstrząsów, które mogą mieć „znaczący wpływ na światową gospodarkę”, jeśli warunki kredytowe będą się dalej zaostrzać, a przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe będą miały jeszcze większe trudności z pożyczaniem.

„Ryzyka znów są na tylnym palniku i są ogromne z powodu zawirowań finansowych, które miały miejsce w ciągu ostatniego półtora miesiąca” – powiedział główny ekonomista MFW Pierre-Olivier Gourinchas na odprawie przed publikacją raportu.

MFW przewiduje, że globalny wzrost zwolni w tym roku do 1 procent, przy najbardziej ekstremalnym scenariuszu gwałtownego zaostrzenia globalnych warunków kredytowych.

System finansowy nie jest jedyną chmurą wiszącą nad światową gospodarką. zauważył Gourinjas. Powiedział, że istnieją nadzieje na silny wzrost, ponieważ Chiny ponownie otwierają się po surowych przepisach dotyczących pandemii, a zmiany w tej polityce mogą spowolnić produkcję i zakłócić handel międzynarodowy. Jednocześnie wojna Rosji na Ukrainie zagraża niezawodności łańcuchów dostaw żywności i energii.

READ  Bunge i Viterra wspólnie tworzą potęgę agrobiznesu o wartości 34 miliardów dolarów

MFW odegrał kluczową rolę w próbach ustabilizowania ukraińskiej gospodarki, zatwierdzając w zeszłym miesiącu pakiet pożyczek dla Ukrainy w wysokości 15,6 miliarda dolarów, pierwszy program finansowania dla kraju uwikłanego w wielką wojnę. Ale pomimo zachodnich wysiłków, by rozprawić się z Ukrainą i osłabić Rosję, MFW podniósł swoje prognozy dla rosyjskiej gospodarki, przewidując wzrost o 0,7 procent w tym roku i 1,3 procent w 2024 roku.

MFW zauważył, że rosyjski eksport energii utrzymuje się na wysokim poziomie, co pozwala jej wspierać gospodarkę poprzez wydatki rządowe. Podczas gdy światowe ceny ropy spadają w związku z obawami przed recesją, wpływ wysiłków USA i Europy zmierzających do podniesienia cen ropy w Rosji powyżej 60 dolarów za baryłkę jest niejasny. Urzędnicy MFW powiedzieli, że z powodu niskich cen ropy rosyjska ropa nie jest już sprzedawana z dużym dyskontem i że Rosji udało się znaleźć sposoby na uniknięcie pułapu cen.

Podkreślając zagrożenia dla światowej gospodarki, MFW wezwał banki centralne do kontynuowania wysiłków na rzecz kontrolowania cen, jednocześnie będąc gotowym do ustabilizowania systemu finansowego, zauważając, że inflacja pozostaje wysoka w stosunku do ich celów.

Pomimo ostrzeżeń MFW o twardym lądowaniu, Ms. Yellen próbowała rozpocząć spotkania w tym tygodniu z nadzieją. Wskazał na oznaki spowolnienia inflacji i powody do optymizmu co do odporności systemu finansowego.

„Nie przesadzałbym z negatywnymi opiniami na temat światowej gospodarki” – powiedziała. Yellen powiedziała. „Myślę, że musimy być bardziej pozytywni”.

Dodał: „Myślę, że perspektywy są dość jasne”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *