Gabinet zatwierdza ponowne otwarcie przez Izrael przejścia granicznego w północnej Strefie Gazy po raz pierwszy od 7 października, mówi urzędnik

Mostafa Algarouf/Anatolu/Getty Images

29 lutego 2024 r. na granicy Erez stacjonowali izraelscy żołnierze z ciężką bronią i pojazdami wojskowymi.CNN

Gabinet Obrony Izraela po raz pierwszy zatwierdził ponowne otwarcie przejścia granicznego Erez między Izraelem a północną Strefą Gazy. 7 października Ataki HamasuIzraelski urzędnik powiedział w czwartek CNN.

Izraelski urzędnik powiedział, że przejście zostanie otwarte, aby umożliwić większą pomoc humanitarną dla oblężonej Gazy. Rząd zatwierdził także wykorzystanie izraelskiego portu Aszdod do dostarczania dodatkowej pomocy dla Strefy Gazy.

To przychodzi później Prezydent USA Joe Biden Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w czwartek, że ogólna sytuacja humanitarna w Gazie stała się nie do przyjęcia i ostrzegł Izrael, aby podjął działania w celu rozwiązania kryzysu lub poniesienia konsekwencji.

Przejście dla pieszych w Erez było jednym z przejść granicznych, kiedy 7 października bojownicy Hamasu przypuścili krwawy atak na Izrael, zabijając 1200 osób i biorąc 250 zakładników.

Nie jest jasne, w jaki sposób ponowne otwarcie zostanie przeprowadzone; Dotychczasowa wielkość dostaw pomocy przepuszczonych przez przejścia wzdłuż południowej granicy Gazy była niewystarczająca w porównaniu z poziomem ludzkiego cierpienia na tym terytorium.

Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła wiadomość o ponownym otwarciu z ostrożnością. „To pozytywna wiadomość, ale musimy zobaczyć, jak zostanie wdrożona. Potrzebujemy humanitarnego zawieszenia broni i masowej pomocy” – powiedział w czwartek rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ Stephane Dujarric.

Agencja ONZ ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich na Bliskim Wschodzie, główna agencja pomocy dla Gazy, została odsunięta na bok przez Izrael i ograniczona w niektórych częściach osady – szczególnie na północy, gdzie ryzyko głodu jest wysokie. Przypadki głodu zgłoszone.

Według Oxfam od stycznia mieszkańcy północnej Gazy zmuszeni są spożywać średnio zaledwie 245 kalorii dziennie.

Czwartkowe oświadczenie następuje w obliczu międzynarodowego oburzenia po izraelskich strajkach, w których zginęło siedmiu pracowników organizacji humanitarnych z World Central Kitchen w Gazie. Izrael stwierdził, że atak nie był zamierzony.

READ  Relacja z kwalifikacji do Grand Prix Azerbejdżanu 2023 i najważniejsze informacje: Leclerc pokonuje Verstappena w thrillerze kwalifikacyjnym o trzecie z rzędu pole position GP Azerbejdżanu

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy od ataku terrorystycznego z 7 października w izraelskiej blokadzie Gazy zginęło co najmniej 32 916 osób, co doprowadziło do narastającego kryzysu humanitarnego.Trzy czwarte Z raportu wspieranego przez ONZ wynika, że ​​mieszkańcy północnej Strefy Gazy cierpią z powodu katastrofalnego głodu.

Przejścia lądowe do Gazy, przez które tradycyjnie trafiała na granicę znaczna część niezbędnej pomocy, są surowo ograniczane przez Izrael. Agencje pomocowe obwiniły IzraelZabraniała również pomocy przedostawania się do regionu rozdartego wojną, ale Izrael stwierdził, że „nie ma ograniczeń” co do wielkości pomocy, która może dotrzeć.

Przed rozpoczęciem wojny Izrael blokował wszelki dostęp do Gazy drogą morską i powietrzną oraz ściśle kontrolował przejścia lądowe. To było Dwa skrzyżowania operacyjne z enklawą : Erez, który służył do przepływu ludzi, i Kerem Shalom, do towarów.

Gaza ma także przejście graniczne z Egiptem w Rafah, które jest zarządzane przez władze egipskie. Chociaż Izrael nie ma bezpośredniej kontroli nad tym przejściem, monitoruje wszystkie działania w południowej Gazie.

Izraelski minister obrony Yoav Galant zobowiązał się odciąć dostawy prądu, żywności, wody i paliwa na terytoria palestyńskie po 7 października.

Pomoc zaczęła napływać przez Rafah pod koniec października, a Izrael zaczął ulegać naciskom USA. Przez Kerem Shalom pozwolono przejechać ciężarówkom z pomocąPod koniec grudnia – ale w znacznie mniejszym tempie niż 500 ciężarówek handlowych i pomocowych dzień przed wojną.

Obecnie całe 2,2 miliona mieszkańców Gazy nie ma wystarczającej ilości żywności, a połowa populacji jest na skraju głodu, a północ może dosięgnąć „w dowolnym momencie pomiędzy połową marca a majem”. Zintegrowana klasyfikacja faz bezpieczeństwa żywności (IPC).

World Central Kitchen znajdowała się w centrum popularnego nowego szlaku morskiego prowadzącego z Cypru, ale wstrzymała działalność w Gazie po tym, jak izraelskie naloty zginęły jej pracowników oraz co najmniej dwie organizacje pomocowe.

READ  Młodzi zawetowali środki mające na celu wyeliminowanie zachęt podatkowych dla grupy dziedzictwa Konfederacji

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *