NBA Playoffs 2024 – Co zadecyduje w siódmym meczu? Przed Magic-Cavaliers stoją cztery kluczowe czynniki

W niedzielę (13:00 ET, ABC) rozegrają jedyny mecz nr 7 pierwszej rundy, w którym Cleveland Cavaliers i Orlando Magic zejdą na boisko.

Chociaż żadna z drużyn nie będzie faworyzowana w pokonaniu najwyżej rozstawionego Boston Celtics w półfinale Konferencji Wschodniej, zwycięstwo w tej serii będzie wiele znaczyło dla dwóch drużyn, które większość swojej przeszłości spędziły na loterii. W 2021 r.

Orlando nie wygrało serii play-offów od 2010 roku i chociaż Cleveland dzieli zaledwie sześć lat od czterech zwycięstw z rzędu do finałów NBA, ostatnia passa bez LeBrona Jamesa miała miejsce w 1993 roku.

Po tym, jak obie drużyny wygrały pierwsze cztery mecze serii dwucyfrowymi wynikami, dwa ostatnie wyniki były ekscytujące. Cavaliers przetrwali piąty mecz na własnym boisku, kiedy Evan Mobley w ostatnich sekundach zablokował próbę remisu Franza Wagnera. Pomimo 50-punktowego występu All-Star Donovana Mitchella, Magic odrobili straty z pięciopunktowego deficytu w czwartej kwarcie i w piątek zremisowali w serii i rozegrali mecz nr 7.

Co może zadecydować o wyniku niedzielnego meczu i kto awansuje? Przyjrzyjmy się kluczowym fabułom i trendom, w tym zdrowiu Jareda Allena, centrum Cleveland.

Allen odpadł w meczu nr 7

Od udziału w All-Star na sezon 2021–2022 Cavaliers grali w dwóch ostatnich meczach bez Allena, który rozpoczął dla zespołu 77 meczów w sezonie zasadniczym i zdobywał średnio 16,5 punktu na mecz. Nieobecność Allena pomogła Clevelandowi otworzyć przewagę w ofensywie, włączając w to najlepszy występ drużyny w przeliczeniu na posiadanie w wygranym meczu nr 5, ale zabrakło go w defensywie.

Bez Allena Mobleya patrolującego boisko wewnętrzna obrona Cavaliers załamała się w czwartej kwarcie meczu 6. Orlando zdobył 12 punktów, trafiając 6 z 8 celnych strzałów w bramkę w czwartej kwarcie i miał więcej zbiórek w ataku (5) niż Cleveland miał zbiórki w defensywie (4). Dwie drugie szanse w ostatnich dwóch minutach pomogły Magic utrzymać prowadzenie i zakończyć mecz, który trzeba było wygrać.

READ  Lakers vs. Wynik Mavericks, dania na wynos: triple-double Luki Doncica prowadzi Dallas do zwycięstwa w meczu z Los Angeles Lakers

Trenerowi Cavaliers JP Bickerstaffowi kończą się niezawodne opcje. Po rozpoczęciu meczu jako skrzydłowy Isaac Okoro w miejscu Allena podczas piątego meczu, Bickerstaff udał się do meczu szóstego z wielkim weteranem Marcusem Morrisem seniorem. Morris, który w piątym meczu zdobył 12 punktów, zakończył mecz z dwoma punktami w 27 minut, strzelając 1 z 7 celnie. Strzelanina odbędzie się w piątek.

Tylko trzech zawodników Cleveland zdobyło więcej niż cztery punkty Mitchellowi, który dołączył do Michaela Jordana w 6. meczu finałów NBA w 1998 roku. według ESPN Stats and Information Research) w grze eliminacyjnej. Mitchell zdobył wszystkie 18 punktów Clevelanda w czwartej kwarcie i poprowadził Orlando do zwycięstwa.

Niestety, Allen został wyrzucony w meczu nr 7 na krótko przed sesją. Pomogłoby, gdyby Mobley wracał tylko na ograniczone minuty i dał Cavaliers potężniejszą opcję, gdy jest poza boiskiem, niż weteran Tristan Thompson.

W międzyczasie drużyna Magic rozegrała mecz 6 bez początkowego obrońcy Gary’ego Harrisa z powodu naciągnięcia prawego ścięgna podkolanowego. Jego nieobecność, wraz z poprawionymi odstępami między piętrami w Cleveland, pomogła Cavaliers przenieść się do strażników Mitchella i Dariusa Garlandów. W piątek zdobyli 52 punkty, podwajając swój poprzedni najlepszy wynik w serii (mecz 5).

Którego Franza Wagnera dostanie Orlando?

Wagner był liderem tej serii, nawet bardziej niż Paulo Panchero, czołowy strzelec drużyny Magic. Wagner notuje średnio 25,3 punktów na mecz przy jednym całkowitym stracie w trzech meczach, a także 7,7 punktów na mecz i 4,7 punktów na mecz w trzech zwycięstwach Orlando przy 58% strzelań. Magic mają plus 65, a Wagner ma na koncie trzy zwycięstwa.

Po trzech porażkach Orlando te średnie spadły do ​​16,7 PPG przy 35% strzelań i 2,7 stratach na mecz. Gdy Magic tracili 22 runy, Wagner przegrał kort.

Oprócz elementu strzelania Wagner ma świetne ujęcia u siebie. Określone ilościowo prawdopodobieństwo strzału (qSP) drugiego spektrum szacuje oczekiwany procent efektywnych rzutów z gry (eFG%) na podstawie lokalizacji, rodzaju, odległości do najbliższych obrońców i umiejętności gracza w zakresie strzałów.

READ  Zaćmienie Księżyca, Pełnia Księżyca i Deszcz Meteorów: 3 Kosmiczne Wydarzenia W Ten Weekend

Wagner z wynikiem 46,5% qSP w grach szosowych wyprzedza Banchero i Brandona Ingrama z New Orleans Pelicans, obaj gracze z ponad 40 próbami strzału na mecz. W meczach u siebie qSP Wagnera wzrosło do 50,4%. Według NBA Advanced Stats u siebie 38% strzałów Wagnera to były podania lub wsady, w porównaniu do 30% na wyjeździe.

Jeśli uda się powstrzymać Wagnera w Cleveland, w dużej mierze od Banchero będzie zależało, czy doprowadzi do ataku Orlando.

Potencjalne czynniki X

Oprócz Wagnera, Cole Anthony również spisał się dobrze podczas zwycięstw Orlando, notując średnio 7,3 PPG u siebie i zdobywając zaledwie sześć punktów w trzech porażkach wyjazdowych zespołu. Anthony wkroczył na miejsce Harrisa w decydującym momencie meczu 6. meczu, zapewniając kluczowe odbicie w końcówce meczu.

Cavaliers mogliby wykorzystać dobrą passę kluczowego rezerwowego Carysa LeVerta, który w sezonie zasadniczym był piąty w drużynie z wynikiem 14,0 PPG. LeVert zgromadził w sumie 10 punktów w trzech ostatnich meczach i nie widział żadnych akcji po piątkowej przerwie, kończąc mecz po siedmiu minutach najgorszych w sezonie. LeVert nie był w stanie oddać strzału w tej serii (36% przy 2, 27% przy 3), ale Cleveland nadal zapewnia dobre połączenie wielkości i skuteczności strzałów z ławki.

Mały napastnik Max Struss również był spokojny w tej serii, osiągając średnią w sezonie wynoszącą 12,2 punktu w jednym zwycięstwie Cavaliers w 6. meczu. Atak Clevelanda jest najniebezpieczniejszy, gdy Orlando musi się stresować, ponieważ zbyt mocno przyłożył się do Garlanda i Mitchella.

Znaczenie sądu krajowego

To dwudziesta passa, odkąd NBA przyjęła swój obecny format play-offów w 1984 roku, w której gospodarze wygrywali każdy z pierwszych sześciu meczów. Co ciekawe, w trzech ostatnich takich przypadkach (finały Konferencji Wschodniej pomiędzy Bostonem a Cavaliers w 2018 r., seria Brooklyn-Milwaukee w 2021 r. i Dallas-Phoenix w 2022 r.) drużyna szosowa wygrała mecz 7.

READ  Cyclone Freddy: Wiatr i deszcz w Mozambiku, gdy zbliża się burza

Ogółem od 1984 r. bilans gospodarzy w meczach siódmych wynosił 14-5 (0,737), w porównaniu do 71-24 (0,747) we wszystkich meczach siódmych w tym okresie. Nie ma nic szczególnego w przebiegu tej serii, co wskazywałoby, że Cleveland odniesie dodatkową korzyść z gry u siebie, wykraczającą poza zwykłą przewagę w meczach 7.