Orki zakłóciły wyścig łodzi w pobliżu Hiszpanii w ostatnim pokazie niebezpiecznego, chaotycznego zachowania

Gdy zbliżali się do Cieśniny Gibraltarskiej, orki staranowały jedną z łodzi. Z orkami iberyjskimi.

15-minutowe starcie z co najmniej trzema gigantycznymi ssakami zmusiło załogi biorące udział w wyścigu The Ocean Race w czwartek do rzucenia wioseł i hałasowania, próbując odstraszyć zbliżające się orki. Nikt nie został ranny, ale kapitan Jajo Zelmar van Beek powiedział, że to był „przerażający moment” w filmie opublikowanym na stronie The Ocean Race.

„Dwadzieścia minut temu zostaliśmy zaatakowani przez orki” – powiedział w filmie. „Trzy orki rzuciły się prosto na nas i zaczęły uderzać w ster. Oglądanie orków, pięknych zwierząt, jest ekscytujące, ale także niebezpieczne dla nas jako grupy.

Co najmniej trzy orki zbliżyły się do slupu klasy VO65, gdy zespół JAJO zbliżył się do ujścia Morza Śródziemnego na odcinku z Holandii do Włoch. Film nagrany przez załogę pokazał, że jeden z orek steruje; Inny film pokazał, jak jeden z nich przesuwa nosem po powierzchni.

Naukowcy zauważyli, że orki, które w ciągu ostatnich czterech lat staranowały lub uszkadzały łodzie u zachodniego wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego, mierzą średnio 16-21 stóp (5-6,5 metra) i ważą ponad 8000 funtów (3600 kilogramów).

Zachowanie wymyka się łatwemu wyjaśnieniu. Zespół badaczy morskich badający orki w Hiszpanii i Portugalii zidentyfikował 15 pojedynczych orków – w tym 13 młodych, potwierdzając hipotezę, że bawią się. Może to potwierdzać teorię, że dwoje dorosłych rywalizuje ze sobą i jest nadmiernie podekscytowane oraz że reagują łodzią na jakieś traumatyczne wydarzenie.

Marynarze zostali ostrzeżeni o niebezpieczeństwie.

„Wiedzieliśmy, że istnieje możliwość ataku orki na tę nogę” – powiedział Brent Schuyl, reporter zespołu Jajo. „Więc już rozmawialiśmy o tym, co zrobić, jeśli sytuacja się pojawi”.

Schuyl powiedział, że żagle zostały opuszczone, aby spowolnić łódź od prędkości wyścigowej 12 węzłów. Załoga domagała się przestraszenia Arcasa, ale wcześniej spadła z drugiego na czwarte miejsce w meczu z Hagi do Genui, który ma się odbyć w ten weekend.

READ  FDIC gotowy do „uruchomienia” banku w Dolinie Krzemowej, urzędnicy skarbowi informują ustawodawców

„Kiedy jechaliśmy z dużą prędkością, wydawały się bardzo agresywne/zabawne. Kiedy zwolniliśmy, stały się mniej agresywne w swoich atakach” – powiedział. „Wszyscy na pokładzie mają się dobrze, a zwierzęta mają się dobrze”.

Wyścig oceaniczny obejmuje dwa typy żaglówek na morzu przez kilka tygodni, z 60 jachtami IMOCA rywalizującymi w sześciomiesięcznym opłynięciu globu o długości 32 000 mil morskich (37 000 mil, 59 000 km). Łodzie już konkurowały z gigantyczną flotyllą wodorostówKatastrofalna awaria sprzętu i zderzenie, które nokautuje lidera Decydująca siódma kwarta.

Chociaż tor wyścigowy omija strefy zamknięte w celu ochrony znanych siedlisk morskich, wcześniej zdarzały się spotkania z wielorybami w The Ocean Race i innych regatach dużych prędkości.

Jednak zazwyczaj dotyczą one zderzeń łodzi ze zwierzętami, a nie odwrotnie.

Jedna z łodzi biorących udział w światowej części tegorocznych regat Ocean Race uruchomiła alarm po tym, jak w maju uderzyła w coś, co jak podejrzewali, było wielorybem u wybrzeży Nowej Fundlandii; W starciu rannych zostało dwóch pracowników. Na początku Pucharu Ameryki 2013 w Zatoce San Francisco w zatoce zgłoszono wieloryba, a organizatorzy byli gotowi opóźnić wyścig, gdyby zawędrował do wyścigu. W 2022 roku start wyścigu o mistrzostwo sezonu 2 SailGB o wartości 1 miliona dolarów, w którym zwycięzca bierze wszystko, na tym samym odcinku Zatoki San Francisco, został opóźniony po zauważeniu wieloryba na trasie.

W 2005 roku pierwsza południowoafrykańska łódź, która walczyła o Puchar Ameryki, uderzyła wieloryba 12-stopowym kilem podczas treningu w pobliżu Kapsztadu, wysyłając stępkę na 75 stóp do wody, raniąc dwóch członków załogi i usuwając obie stery.

___

Pisarz sportowy AP, Bernie Wilson, przyczynił się do powstania tej historii.

___

AP Sports: https://apnews.com/hub/sports I https://twitter.com/AP_Sports

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *