Podczas gdy Biden walczy o prawa do aborcji, konserwatyści o milę przepychają 15-tygodniowy krajowy zakaz

WASHINGTON (AP) – Prezydent Joe Biden ostrzegł w piątek, że nacisk Republikanów na ogólnokrajowy zakaz aborcji na tym się nie skończy, ponieważ wezwał zwolenników do zgromadzenia głosów na Demokratów w 2024 roku.

„Nie pozwolimy na bardzo osobiste decyzje w rękach polityków” – powiedział. „Nie popełnijcie błędu, w tych wyborach po raz kolejny chodzi o wolność na karcie do głosowania”.

Milę od miejsca, w którym Biden zebrał zwolenników prawa do aborcji, aby uczcić rocznicę orzeczenia Sądu Najwyższego, które obaliło federalną ochronę aborcji, Koalicja Wiara i Wolność zorganizowała doroczną konwencję.A wiceprezydent Mike Pence wezwał swoich rywali ubiegających się o republikańską nominację prezydencką do poparcia federalnego zakazu aborcji na co najmniej 15 tygodni.

Rok po decyzji w sprawie Dobbs v. Jackson Women’s Health System obie strony zabrały głos w tej sprawie. Biden wydał w piątek zarządzenie wzywające do zwiększenia dostępu do antykoncepcji i zebrał trzy głośne poparcia na wiecu z wiceprezydentem Kamalą Harris, pierwszą damą Jill Biden i mężem Harrisa, Dougiem Emhoffem. Kilku republikańskich kandydatów ma przemawiać na ewangelickim szczycie w ten weekend, podkreślając swoje referencje antyaborcyjne i wzywając ich do pozostania na kursie w obliczu obaw, że podobnie myślący aktywiści mogą odepchnąć ofensywę polityczną.

Większość Amerykanów Aborcja powinna być zalegalizowana w całym kraju. Przed wyborami śródokresowymi w 2022 r. wielu ekspertów politycznych odrzuciło tę kwestię jako pobudzającą, ale pozostaje ona jedną z głównych obaw wyborców, którzy konsekwentnie odrzucali próby ograniczenia aborcji. W stanach demokratycznych i wspieranych przez GOP, gdy nadarzy się okazja.

„Wolność reprodukcyjna jest sprawą nas wszystkich. Mężczyźni, kobiety, wszyscy. Kobiety nie mogą być gorsze” – powiedział Emhoff.

Wiodące głosy w sprawie prawa do aborcji prawie zawsze poprą demokratycznego prezydenta do reelekcji. Ale liderzy Planned Parenthood Action Fund, NARAL-Pro Choice America i Emily’s List twierdzą, że szybkie i głośne poparcie Bidena i Harrisa ma kluczowe znaczenie w kwestii, która pobudza wyborców.

READ  Putin mówi, że Xi odwiedzi Rosję, więzi osiągną „nowe granice”

„Jestem bardzo dumny z odważnych kroków, jakie podjęła ta administracja, aby chronić pacjentów, chronić dostawców, dostarczać im dokładnych informacji i dać im znać, że nie są sami” – powiedział Alexis McGill Johnson, prezes i dyrektor generalny Planned Parenthood Action. Finanse.

Mini Thimmaraju, prezes NARAL Pro-Choice America, powiedział, że im dłużej obowiązują zakazy, tym bardziej prawdopodobne jest, że ludzie poznają kogoś, kto doświadczył czegoś gorszego. „Muszą podejmować decyzje o tym, gdzie iść na studia w oparciu o stany, w których obowiązuje zakaz. Muszą zdecydować, czy będą praktykować medycynę w oparciu o zakaz aborcji. Teraz przenika do codziennego życia i ma niezamierzone konsekwencje.

Skutki ograniczenia dostępu do aborcji szybko przenoszą się poza przerywanie niechcianych ciąż na aborcję i ogólnie opiekę nad ciążą. Kobiety w stanach, w których obowiązują surowsze ograniczenia, mogą nie mieć dostępu do opieki w przypadku problemów związanych z ciążą. Lekarzom dokonującym aborcji grożą zarzuty karne Coraz bardziej boją się opieki nad pacjentami, których nie uważa się jeszcze za uleczalnych.

„Republikanom trudno jest pracować w nadgodzinach, aby podejmować własne decyzje dotyczące opieki zdrowotnej i decydować o własnej przyszłości” – powiedział Labonza Butler, prezes Emily’s List.

Od czasu obalenia przez Sąd Najwyższy sprawy Roe przeciwko Wade w 1973 r, 20 stanów, które zalegalizowały aborcję, przyjęło przepisy, które zabraniają lub znacznie ograniczają aborcję. Rok po upadku Roe 25 milionów kobiet żyje w stanach, w których obowiązuje zakaz aborcji lub surowe ograniczenia. Ale 22 stany i Dystrykt Kolumbii rozszerzyły dostęp do opieki aborcyjnej.

Większość stanów z surowymi ograniczeniami dotyczącymi aborcji to stany o wysokim wskaźniku śmiertelności matek oraz wysokim wskaźniku urodzeń martwych dzieci i poronień. Czarne kobiety są nieproporcjonalnie dotknięte – są trzy razy bardziej narażone na śmierć z przyczyn związanych z ciążą niż białe kobiety, według amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

READ  Purdue 80-68 Gonzaga (29 marca 2024 r.) Podsumowanie meczu

Harris twierdził, że to nie był przypadek, zdrowie matki i opieka aborcyjna są ze sobą powiązane. Te same procedury medyczne, które są stosowane w przypadku aborcji, są stosowane w leczeniu poronienia.

Piątek powiedział, że to nie jest kwestia praw do aborcji, to kwestia wolności. „Wolność decydowania o własnym życiu, własnym ciele. Wolność bycia wolnym od rządowej ingerencji w osobiste decyzje. Decyzje dotyczące serca i domu.

Rozporządzenie wykonawcze Bidena ma na celu zwiększenie dostępu do antykoncepcji, co budzi rosnące zaniepokojenie Demokratów po tym, jak niektórzy konserwatyści zasygnalizowali chęć uregulowania kontroli urodzeń poza aborcją. W 2017 r. prawie 65%, czyli 46,9 mln z 72,2 mln kobiet i dziewcząt w wieku od 15 do 49 lat w Stanach Zjednoczonych stosowało antykoncepcję. Zamówienie ma na celu zwiększenie i rozszerzenie opcji, zmniejszenie kosztów bieżących i podniesienie świadomości na temat opcji.

Biden żałował, że musiał podpisać taki rozkaz. „Pomysł, że powinienem to zrobić – naprawdę, pomyśl o tym” – powiedział.

Komentarze Pence’a w piątek były wyzwaniem dla lidera GOP, Donalda Trumpa, który niechętnie popiera federalny zakaz aborcji. Były prezydent ma przemawiać do zgromadzenia ewangelickiego w sobotę wieczorem.

„Nie możemy spocząć, nie możemy ustąpić, dopóki nie przywrócimy świętości życia w sercu amerykańskiego prawa w każdym stanie w tym kraju” – powiedział Pence.

Ralph Reed, założyciel i przewodniczący Koalicji Wiara i Wolność, powiedział: „Jako organizacja, jako ruch pro-life i pro-rodzinny, z pewnością zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby dać trochę naszym kandydatom. Zastrzyk przypominający testosteron i wyjaśnij im, że nie powinni być w defensywie. Ci, którzy się tego boją, powinni, szczerze mówiąc, wyhodować kręgosłup.

___

Śledź relację AP na temat aborcji na https://apnews.com/hub/abortion.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *