Papież Franciszek ogłosił 21 nowych kardynałów, w tym ambasadora Watykanu w Stanach Zjednoczonych.

9 lipca papież Franciszek ogłosił 21 nowych kardynałów, w tym ambasadora Watykanu w Stanach Zjednoczonych abp Christophe Pierre; Urodzony w Ameryce arcybiskup Robert Prevost nadzoruje nominacje biskupów katolickich na całym świecie; oraz nowy szef watykańskiego urzędu doktrynalnego abp Victor Manuel Fernandez.

Papież ogłosił to z okna Pałacu Apostolskiego z widokiem na Plac św. Piotra na zakończenie cotygodniowej niedzielnej modlitwy Anioł Pański. wrzesień Franciszek powiedział, że ustanowi nowych kardynałów podczas ceremonii w Watykanie 30 stycznia, mówiąc, że nowi kardynałowie reprezentują powszechność Kościoła powszechnego i „nierozerwalną więź” między papieżem a diecezjami na całym świecie.

Spośród 21 nowych kardynałów 18 ma mniej niż 80 lat i jest uprawnionych do głosowania na papieskim konklawe. Według stanu na 30 września liczba nowo dodanych kardynałów elektorów wyniesie 137.

Wśród mianowanych przez nowego kardynała jest trzech urzędników watykańskich: Prevost, Fernandez i włoski arcybiskup Claudio Cuggerotti, lat 67, który 22 listopada został mianowany szefem dykasterii watykańskiej dla Kościołów Wschodnich.

67-letni Prevost jest urodzonym w Chicago augustianinem, który w styczniu został mianowany szefem wpływowego urzędu watykańskiego odpowiedzialnego za rekomendowanie imienia papieża księżom jako biskupom katolickim. Prevost był wcześniej biskupem Chiclayo w Peru, gdzie służył jako misjonarz przez dziesięciolecia.

Awans 60-letniego Fernandeza nastąpił tydzień po tym, jak papież ogłosił, że duchowny, wieloletni doradca teologiczny i arcybiskup Argentyny, przewodzi watykańskiej radzie doktrynalnej. W liście dotyczącym powołania Fernándeza na urząd doktrynalny Franciszek poprosił go, aby poprowadził arcybiskupa w nowym kierunku, naznaczonym promowaniem sposobów ewangelizacji i teologii bez ograniczania teologów. Nominacja już wywołała szok w konserwatywnych kręgach w Kościele katolickim.

Pierre, 77-letni obywatel Francji, był długoletnim dyplomatą watykańskim w Meksyku, Ugandzie i na Haiti. W 2016 roku Franciszek mianował Pierre’a swoim przedstawicielem w obu Amerykach, a arcybiskup nadal pełni tę funkcję pomimo osiągnięcia tradycyjnego dla biskupów wieku emerytalnego wynoszącego 75 lat. W swojej roli Pierre jest odpowiedzialny za identyfikację i weryfikację potencjalnych biskupów w Ameryce. Kościół.

READ  Gwiazda Laverne & Shirley, Cindy Williams, zmarła w wieku 75 lat

Jest teraz zhańbionym byłym ambasadorem w Stanach Zjednoczonych, arcybiskupem Carlo Marią Vigano, teoretykiem spiskowym Q-Anon, który wcześniej wzywał do rezygnacji papieża. Pierre był zagorzałym obrońcą Franciszka w Ameryce, gdzie hierarchia niechętnie akceptowała duszpasterskie priorytety papieża.

W krótkiej rozmowie telefonicznej z Pierre’em powiedział, że jest „zaskoczony i wdzięczny” za decyzję papieża o nadaniu RNK kardynała.

Liderzy z 10 diecezji z całego świata otrzymają z rąk Franciszka czerwoną czapkę kardynałów, wicebiskupa, dwóch dyplomatów watykańskich i szefa Komisji Salezjańskiej.

Znani nowi desygnowani kardynałowie to biskup Hongkongu Stephen Chow, lat 63, jezuita, który ostatnio starał się zasiać podziały między katolikami z Chin i Hongkongu; Dżuba, Sudan Południowy Arcybiskup Stephen Ameu Martin Mulla, 53 lata, którego gospodarzem był Franciszek podczas jego wizyty w Sudanie Południowym w lutym; oraz arcybiskup Pierbattista Pizzaballa, lat 58, łaciński patriarcha Jerozolimy.

Pełna lista nowych kardynałów elektorów:

 • abp Robert Prevost, przewodniczący dykasterii ds. biskupów;
 • Arcybiskup Claudio Gugerotti; zwierzchnik dykasterii dla Kościołów wschodnich;
 • Arcybiskup Victor Fernandez; zwierzchnik dykasterii do spraw nauki wiary;
 • Arcybiskup Emil Cherrick, emerytowany Misjonarz Apostolski
 • abp Christophe Pierre, wysłannik apostolski w Stanach Zjednoczonych;
 • arcybiskup Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy;
 • abp Stephen Brislin, arcybiskup Kapsztadu w RPA
 • arcybiskup Angel Sixto, arcybiskup Kordoby w Argentynie;
 • Arcybiskup Luis Jose Ruda Aparicio z Bogoty, Kolumbia;
 • Arcybiskup Grzegorz Ryś, Archidiecezja Łódzka, Polska;
 • abp Stephen Ameu Martin Mulla, arcybiskup Dżuby w Sudanie Południowym;
 • abp Jose Cobo Cano, arcybiskup Madrytu;
 • abp Protese Rugambwa, arcybiskup stowarzyszony Tabora w Tanzanii;
 • Biskup Sebastian Francis, Penang, Malezja;
 • Biskup Stephen Chow, Biskup Hongkongu;
 • Biskup François-Xavier Bustillo, Biskup Ajaccio, Francja;
 • bp Américo Manuel Alves Aguirre, biskup pomocniczy Lizbony, Portugalia;
 • Brachu. Angel Fernandez Artime, przełożony generalny Salezjanów Księdza Bosko.

Oprócz nowych kardynałów elektorów Franciszek wymienił także trzech kardynałów w wieku powyżej 80 lat, którzy nie kwalifikują się do udziału w papieskim konklawe. Są to: arcybiskup Włoch Agostino Marchetto, emerytowany nuncjusz apostolski i historyk Soboru Watykańskiego II; Arcybiskup Diego Rafael Padrón Sánchez z Cumana, Wenezuela; i kapucyn ks. Wyznawca Matki Bożej Pompejańskiej, Buenos Aires, Argentyna – Luis Pascual.

READ  AKTUALIZACJA NA ŻYWO: Trump i Vance w RNC, dochodzenie w sprawie strzelaniny podczas wiecu wyborczego Trumpa

Franciszek, lat 86, ustanowił 18 nowych kardynałów elektorów, przewyższając 120 kardynałów elektorów ustanowionych przez papieża Pawła VI w 1975 roku. w różnych momentach ich pontyfikatu.

Wrześniowa ceremonia mianowania nowych kardynałów odbędzie się przed długo oczekiwanym synodem papieskim w październiku i będzie dziewiątą sukcesją nowych kardynałów Franciszka od czasu jego wyboru na papieża w marcu 2013 roku. W końcu stworzył nowych kardynałów. W sierpniu 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *