Meta zwolni 10 000 miejsc pracy w drugiej rundzie zwolnień

14 marca (Reuters) – Facebook-matka Meta Platforms (META.O) poinformowała we wtorek, że zwolni 10 000 miejsc pracy, jako pierwsza duża firma technologiczna, która ogłosiła drugą rundę masowych zwolnień w związku z pogłębiającym się kryzysem gospodarczym.

Po tej wiadomości akcje Meta wzrosły o 6%. Szeroko oczekiwane redukcje zatrudnienia są częścią szerszej restrukturyzacji, w ramach której firma wyeliminuje plany zatrudnienia dla 5000 wakatów, anuluje programy o niskim priorytecie i spłaszczy szeregi średniego kierownictwa.

„Myślę, że musimy przygotować się na możliwość, że ta nowa rzeczywistość gospodarcza będzie trwać latami” – powiedział dyrektor generalny Mark Zuckerberg w przesłaniu do pracowników.

Obawy o spowolnienie gospodarcze spowodowane rosnącymi stopami procentowymi spowodowały masowe redukcje miejsc pracy w korporacyjnej Ameryce: od banków z Wall Street Goldman Sachs (GSN) i Morgan Stanley (MSN) po duże firmy technologiczne, w tym Amazon. com (AMZN.O) i Microsoft (MSFT.O).

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Meta, która inwestuje miliardy dolarów w budowę futurystycznego metaverse, zmaga się z postpandemicznym spadkiem wydatków na reklamę ze strony firm zaniepokojonych perspektywami gospodarczymi.

W odpowiedzi Zuckerberg zobowiązał się, że rok 2023 będzie „rokiem wydajności”. Po ostatnim posunięciu spodziewa się, że wydatki spadną od 86 do 92 miliardów dolarów w 2023 r., z 89 do 95 miliardów dolarów, które wcześniej prognozowano.

Zuckerberg powiedział, że usunięcie warstw metazarządzania, uczynienie menedżerów indywidualnymi współpracownikami i przydzielenie im mniej niż 10 bezpośrednich podwładnych „pochlebiłoby” firmie.

„Nie spodziewamy się zwiększenia liczby w najbliższym czasie, po prostu bardziej sensowne jest wykorzystanie pojemności każdego menedżera i stosów defragmentacji w jak największym stopniu” – powiedział.

Meta zmniejszyła zatrudnienie do 11 000 w listopadzie, co oznacza pierwsze masowe zwolnienia w swojej 18-letniej historii. Pod koniec 2022 roku zatrudniała 86 482 pracowników, czyli o 20% więcej niż rok temu.

READ  Bradley Beal Trade Thoughts: Subversive Suns Rola Isiaha Thomasa, superdrużyny NBA i Chris Paul

Branża technologiczna zwolniła prawie 290 000 pracowników od początku 2022 r., z czego około 40% zwolni się w tym roku, zgodnie z layoffs.fyi, stroną śledzącą zwolnienia.

Reportaż Nivedity Balu i Adityi Soni z Bangalore; Zdjęcia autorstwa Anila de Silvy

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *