Rishi Sunak martwił się niestabilną sytuacją w Rosji

  • Laury Kuensberg
  • Gospodarz, niedziela z Laurą Kuensberg

Tytuł Filmu,

Zobacz: Wszystkie strony muszą być odpowiedzialne i chronić społeczeństwo – premier Wielkiej Brytanii

Rishi Sunak wezwał wszystkie strony w Rosji, by były „odpowiedzialne i chroniły ludność cywilną”, podczas gdy najemnicy Grupy Wagnera przejmują bazy wojskowe z Rosji, a Władimir Putin obiecał „ukarać” osoby zaangażowane w działania przeciwko jego rządowi.

W Wielkiej Brytanii w sobotę po południu odbyło się posiedzenie komisji nadzwyczajnej COBRA pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Jamesa Wise’a.

Niewiele słyszymy z tego, co zostało powiedziane na tych spotkaniach, ale rząd twierdzi, że pan Wise otrzymał wszystkie najnowsze informacje i że szczególną uwagę zwrócono na sytuację obywateli brytyjskich przebywających jeszcze w Rosji.

Pan Sunak ma później porozmawiać telefonicznie z kolegami na temat tego, jak społeczność międzynarodowa powinna zareagować na te wydarzenia.

Przemawiając w niedzielę wyłącznie do Laury Kuensberg, Sunak zasugerował, że rząd od jakiegoś czasu przygląda się pogróżkom skierowanym do Władimira Putina.

Powiedział mi: „Od pewnego czasu monitorujemy potencjalne destabilizujące implikacje nielegalnej wojny Rosji na Ukrainie”.

„Sytuacja w terenie ewoluuje w miarę jak mówimy” – powiedział.

Ale nalegał na zachowanie spokoju ze wszystkich stron: „Najważniejszą rzeczą, którą powiedziałbym, jest to, że wszystkie strony muszą być odpowiedzialne i chronić ludność cywilną”, co jest wyraźną wskazówką, że Wielka Brytania jest zaniepokojona spiralą konfliktu w granicach Rosji. Oczywiście od miesięcy uwaga skupiała się na walkach na Ukrainie.

Premier nie powtórzył bardziej szczerej oceny resortu obrony, który na swoim oficjalnym kanale na Twitterze stwierdził, że „jest to najważniejsze wyzwanie dla państwa rosyjskiego w ostatnich czasach”.

Ale pan Sunak nie zaprzeczył.

Oczywiste jest, że numer 10 nie chce wydawać oficjalnej oceny tego, co się dzieje, nawet jeśli jest to bardzo niejasne.

Niemniej jednak z komentarzy ministerstwa obrony jasno wynika, że ​​rząd postrzega to posunięcie jako realną grę.

  • Oglądaj w BBC One, BBC iPlayer, BBC News i przesyłaj strumieniowo w tę niedzielę 25 o 09:00 BST
  • W tym tygodniu w programie występuje premier Rishi Sunak i sekretarka Partii Pracy zajmująca się równoważeniem cieni Lisa Nandy.
  • Śledź najnowsze aktualizacje w tekście i wideo od 08:00 na stronie internetowej BBC News

Sytuacja jest niestabilna i nikt w Westminsterze nie może z całą pewnością przewidzieć, co będzie dalej.

Nie jest jasne, jakie były intencje lidera Wagnera Jewgienija Prigożyna.

Wagner nie był również pewien, ile zasobów i ludzi faktycznie mieli do dyspozycji.

Ale jedno z pytań zadawanych dzisiejszego popołudnia w Westminster dotyczy tego, w jaki sposób Ukraina może wykorzystać chaos w Rosji i posunąć się naprzód w tym, co obecnie jest długotrwałym konfliktem.

Nasi politycy, podobnie jak my, obserwują wydarzenia i zastanawiają się, co się dzieje, nie mogąc z całą pewnością stwierdzić, co będzie dalej. Ale obserwują z zainteresowaniem.

Wojna na Ukrainie ma ogromne implikacje dla polityków w Wielkiej Brytanii, ponieważ pośrednio dotknęła każdą rodzinę, każdą firmę i każdy dom w kraju, podnosząc koszty energii.

To jeden z największych czynników wysokiej inflacji, który premier określa mianem „wroga numer jeden”.

Rozmawiamy z premierem o jej planach dotyczących NHS i Borisa Johnsona w ekskluzywnym wywiadzie, który można obejrzeć w niedzielny poranek.

Ale w miarę rozwoju wydarzeń w Rosji należy pamiętać, że działania jednego człowieka, Władimira Putina, są tutaj o wiele większe.

Moskwa może być oddalona o prawie 2000 mil, ale to, co stanie się w ciągu najbliższych kilku dni dla stabilności w Rosji, ma ogromne znaczenie dla naszych polityków w Westminsterze i dla nas wszystkich.

Inne prace Laury Kuensberg

READ  Marcowe szaleństwo: Nie. 13 Yale znowu szok nie. 4 Auburn 78-76

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *