Poprawki do ustawy o Rwandzie odrzucone w głosowaniu Izby Gmin

  • Autor: Jennifer McKiernan
  • Korespondent polityczny BBC

Tytuł Zdjęcia,

Premier Rishi Sunak udał się do Dover, aby promować swoją politykę „Zatrzymaj łodzie”.

Posłowie odrzucili zmiany Izby Lordów do ustawy Rwandy mającej na celu deportację osób ubiegających się o azyl do kraju Afryki Wschodniej.

Wszystkie 10 poprawek, w tym zezwalające sądom na kwestionowanie bezpieczeństwa Rwandy, zostało odrzuconych. Rząd twierdzi, że w Rwandzie jest bezpiecznie.

Sąd Najwyższy orzekł już wcześniej, że program rwandyjski jest nielegalny, ponieważ prowadziłby do łamania praw człowieka.

Partia Pracy twierdzi, że każda deportacja kosztowałaby mniej więcej tyle, co wysłanie sześciu osób w kosmos.

Proponowane przepisy mają na celu zapewnienie deportacji osób ubiegających się o azyl z Rwandy do Wielkiej Brytanii poprzez uznanie ich za bezpieczne schronienie.

Sekretarz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Michael Tomlinson powiedział w poniedziałek Izbie Gmin, że ustawa Rwandy o ochronie (azylu i imigracji) jest „istotnym elementem” zabezpieczenia granic Wielkiej Brytanii.

Stwierdził, że projekt ustawy nie stoi w sprzeczności z międzynarodowymi zobowiązaniami rządu.

Tomlinson skrytykował „formalne wyzwania prawne”, które w dalszym ciągu „frustrują i opóźniają” wydalenia.

Stephen Kinnock z Partii Pracy poparł wszystkie poprawki Lordów do ustawy i stwierdził, że jego koledzy wypełniają swój „patriotyczny obowiązek”, analizując projekty ustaw.

Minister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych cieni powiedział, że rząd powinien „usłuchać” orzeczenia Sądu Najwyższego i stwierdził, że konserwatywni parlamentarzyści wprowadzają „absurdalne ustawodawstwo”, które „w sposób oczywisty czyni nasze instytucje pośmiewiskiem”.

Przedstawiciel pracy Neil Coyle zapytał, czy Tomlinson był świadomy ustaleń Krajowego Urzędu Kontroli, że każda z pierwszych 300 osób ubiegających się o azyl wysłanych do Rwandy kosztowała podatnika prawie 2 miliony funtów.

„Czy minister wie, że Virgin Galactic może wysłać w przestrzeń kosmiczną sześć osób za mniej, niż rząd wydaje na wysłanie jednej osoby do Rwandy?” powiedział.

„Czy nie nadszedł czas, aby przemyśleć tę absurdalną politykę i wyłudzanie wydatków?”

Zeszłego lata sześcioosobowy lot Virgin Galactic na skraj kosmosu kosztował 2,14 miliona funtów.

Tytuł Zdjęcia,

Ze względów prawnych odwołano pierwszy lot do Rwandy na krótko przed wylotem w czerwcu 2022 r

Torysowski backbencher Richard Graham odpowiedział, że krytycy kosztów „nie dostrzegają całego sedna”, ponieważ stanowiłoby to „ogromny czynnik zniechęcający” dla osób chcących wjechać do Wielkiej Brytanii bez prawdziwego powodu.

Jednak były sekretarz sprawiedliwości Robert Buckland był jednym z niewielu konserwatywnych rebeliantów, którzy poparli niektóre poprawki Izby Lordów, wyrażając zaniepokojenie „spowodowaniem tarć prawnych” w sprawie tego, czy Rwanda pozostaje bezpiecznym miejscem.

Sir Robert chciał również podkreślić swoje poparcie dla poprawki zwalniającej osoby pomagające brytyjskim siłom zbrojnym, takie jak tłumacze afgańscy, z deportacji do Rwandy.

Powiedział: „Oczekuję, że rząd będzie bardzo wrażliwy i wrażliwy na pozycję uchodźców afgańskich i potencjalnych uchodźców i nie uwzględni ich w tym programie, który moim zdaniem nic nie stracił, włączając tę ​​konkretną wstawkę”.

Posłowie odrzucili wszystkie poprawki Lordów w prostym głosowaniu większością 70 głosów, co oznacza, że ​​projekt ustawy zostanie odesłany do Izby Lordów w pierwotnym brzmieniu.

W środę parlamentarzyści zadecydują, czy spróbować ponownie złagodzić projekt ustawy przed przerwą wielkanocną parlamentu.

Downing Street wyraziło nadzieję, że jest jeszcze czas na rozpoczęcie lotów deportacyjnych do Rwandy przed czerwcem.

READ  Kaposu: Zmarł pies, który zainspirował Dogecoina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *