Unilever wydziela Ben & Jerry's i zwalnia 7500 pracowników

Unilever, gigant dóbr konsumpcyjnych, powiedział we wtorek Zwolni 7500 pracowników, zamrozi swoją wytwórnię lodów, w tym Ben & Jerry's, obniży koszty i uprości portfolio marek.

Dzięki tym posunięciom Unilever będzie „prostszy, bardziej skoncentrowany i wydajny” – powiedział w oświadczeniu Ian Meekins, prezes londyńskiej firmy. Dział lodów grupy wygenerował w ubiegłym roku sprzedaż o wartości 7,9 miliarda euro (8,6 miliarda dolarów), co stanowi 13 procent całkowitej sprzedaży grupy.

W dywizji znajduje się firma Ben & Jerry's, która została przejęta przez Unilever w 2000 roku, wraz z takimi markami jak Cornetto, Magnum, Talenti i Walls. Oczekuje się, że spin-off zakończy się do końca 2025 roku.

Hein Schumacher objął stanowisko dyrektora generalnego Unilever w lipcu. Ogłoszono projekt Miało to miejsce pod koniec ubiegłego roku, aby „stymulować wzrost i uwalniać potencjał” poprzez większe skupienie się na zaledwie 30 z setek marek grupy.

We wtorek powiedział, że redukcja zatrudnienia i wydzielenie lodów „przyspieszą” plan, pozwalając zaoszczędzić prawie 870 milionów dolarów w kosztach w ciągu najbliższych trzech lat. Zwolnienia na stanowiskach „głównie biurowych” na całym świecie dotyczą około 6 procent siły roboczej Unilever.

Na początku 2022 roku Nelson Beltz, jeden z najważniejszych inwestorów-aktywistów z Wall Street, zaczął budować udziały w Unileverze. Pan. Peltz, znany z namawiania firm do upraszczania struktur organizacyjnych, został powołany do zarządu Unilever jeszcze tego samego roku.

Po proponowanym wydzieleniu pozostałe jednostki Unilever obejmowałyby marki związane ze zdrowiem i urodą, takie jak mydło Dove, produkty konsumenckie, takie jak detergenty Surf oraz marki spożywcze, w tym majonez Hellman's.

Rywal Unilever, Nestlé, w 2016 r. wydzielił kilka swoich europejskich marek lodów w spółkę joint venture z firmą private equity, a w 2019 r. sprzedał swoje amerykańskie marki Dreyers i Häagen-Dazs.

Unilever borykał się z trudnościami w ostatnich latach, a wzrost przychodów był napędzany gwałtownym wzrostem cen w miarę spadku wolumenu sprzedaży. Ściskani inflacją konsumenci przechodzą na tańsze marki z największych kategorii Unilever, zwłaszcza na mniej istotne produkty, takie jak lody.

READ  Blinken, Wang rozwiązuje trudne problemy, gdy Xi spotyka się z krosnami

Jak podała spółka w zeszłym miesiącu w raporcie zysków, dywizja lodów stanęła w obliczu najwyższej inflacji kosztów produkcji w portfelu Unilever. Przerzuciła część tych kosztów na konsumentów, skłaniając ich do mniejszych zakupów lub przejścia na tańsze marki, co doprowadziło do „rozczarowującego roku ze spadkiem udziału w rynku i zysków”.

„Firma podjęła próbę szybkiego cięcia kosztów, aby osiągnąć najszybszy wzrost od co najmniej dekady” – napisali analitycy Bernstein w notatce badawczej. „Ten plan zakłada, że ​​będziemy się bardzo starać lub zaufamy doświadczeniu, aby wdrożyć ten sam plan” – dodali. Akcje Unilever wzrosły we wtorek o 3 procent, ale przez ostatni rok utrzymywały się na mniej więcej stałym poziomie.

Ben & Jerry's, prowadzony przez niezależną grupę od czasu przejęcia przez Unilever, nie zawsze czuł się komfortowo w stabilnej międzynarodowej korporacji. Założyciele marki z Vermont wypowiadają się w drażliwych kwestiach społecznych i politycznych; W 2021 roku ogłosili, że zaprzestaną sprzedaży na terytoria okupowane przez Izrael.

Doprowadziło to niektóre amerykańskie fundusze emerytalne do zbycia spółki Unilever i spowodowało pozew akcjonariuszy. Ben & Jerry's pozwał Unilever w 2022 roku, aby uniemożliwić mu sprzedaż praw do dystrybucji licencjobiorcy w Izraelu. Unilever ostatecznie sprzedał prawa swojemu długoletniemu lokalnemu partnerowi, który w dalszym ciągu sprzedaje lody pod nieco inną marką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *