Alito przedłużył nakaz zakazujący przetrzymywania imigrantów z Teksasu na mocy prawa imigracyjnego SB4

Na mocy nowego prawa sędzia Sądu Najwyższego Samuel Alito zakazał urzędnikom Teksasu zatrzymywania i osadzania w więzieniach imigrantów podejrzanych o przekroczenie południowej granicy USA bez pozwolenia. Stanowe prawo imigracyjne zwane SB4 Administracja Bidena uznała to za niezgodne z konstytucją.

Kilka minut po upływie narzuconego sobie przez siebie terminu Alito wydał zarządzenie zawieszające egzekwowanie kontrowersyjnego prawa stanu Teksas, będącego jedną z charakterystycznych polityk imigracyjnych gubernatora.

Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych dla Piątego Okręgu rozważa legalność tego środka, a Departament Sprawiedliwości zwrócił się do Sądu Najwyższego o zawieszenie prawa do czasu zakończenia skargi sądowej. Cały sąd nie rozpatrzył jeszcze tego wniosku.

Przyjęta przez legislaturę stanu Teksas w zeszłym roku ustawa SB4 uznaje za przestępstwo nielegalną imigrację na szczeblu stanowym, czyniąc wjazd do USA poza portem wjazdu – już przestępstwem federalnym – przestępstwem stanowym. Tworzy również zarzuty nielegalnego ponownego wjazdu na szczeblu stanowym.

Sędzia federalny w zeszłym miesiącu na wniosek administracji Bidena SB4 zablokowany, uznając działania stanowe za niezgodne z federalnymi przepisami imigracyjnymi. Wyrok ten został zawieszony przez Piąty Okręg do czasu, gdy Alito zawiesił orzeczenie sądu apelacyjnego ze względów administracyjnych. Zawieszenie administracyjne Alito pozostaje w mocy do czasu rozpatrzenia przez sąd wniosku Departamentu Sprawiedliwości o pomoc doraźną.

SB4 upoważnia funkcjonariuszy organów ścigania stanu Teksas na szczeblu stanowym i lokalnym do zatrzymywania, zatrzymywania i ścigania imigrantów za przestępstwa związane z nielegalnym wjazdem i ponownym wjazdem. Umożliwia sędziom Teksasu nakazanie powrotu migrantów do Meksyku, tworząc de facto stanowy system deportacji jako alternatywę dla ich ścigania.

Departament Sprawiedliwości stwierdził, że ustawa SB4 jest sprzeczna z prawem federalnym i konstytucją, dodając, że egzekwowanie prawa imigracyjnego, w tym aresztowania i deportacje, od dawna leży w gestii władz federalnych. Argumentowała również, że posunięcie to zaszkodzi stosunkom z rządem Meksyku, który potępił SB4 jako „antyimigrancką” i obiecał zawrócić imigrantów zawróconych przez stan Teksas.

Abbott, który pozycjonował się jako czołowy stanowy krytyk polityki granicznej prezydenta Bidena, argumentował, że rząd federalny nie robi wystarczająco dużo, aby powstrzymać nielegalną imigrację, i przedstawił SB4 jako niezbędny środek zniechęcający imigrantów do przekraczania Rio Grande.

W ciągu ostatnich trzech lat Teksas dodał drut kolczasty i boje na obszarach przygranicznych, kierując dziesiątki tysięcy imigrantów do kluczowych miast pod przewodnictwem Demokratów, aby rzucić wyzwanie władzy rządu federalnego w zakresie polityki imigracyjnej. Przekraczanie imigrantów i składanie wielu pozwów przeciwko federalnym programom imigracyjnym.

READ  Lamar High School z powodu strzelaniny na terenie kampusu – NBC 5 Dallas-Fort Worth

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *