Prezydent Tajwanu Tsai i przewodniczący McCarthy wyrazili demokratyczną jedność

(CNN) Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen i przewodniczący Izby Reprezentantów USA Kevin McCarthy spotkali się w środę w Kalifornii na znak demokratycznej jedności pomimo gróźb ze strony Chin.

Tsai spotyka się z McCarthym i ponadpartyjnymi amerykańskimi prawodawcami w Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana w Simi Valley w Kalifornii. Było to drugie spotkanie Tsai z amerykańskim prawnikiem tej rangi w ciągu roku. Wizyta ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi do zrobienia Tajwan W miesiącu sierpniu. Tsai jest także pierwszym prezydentem Tajwanu, który spotkał się na amerykańskiej ziemi z prezydentem USA.

„Jestem zaszczycony mogąc powitać Prezydenta Tajwanu w Bibliotece Reagana” – powiedział McCarthy. „Jestem bardzo wdzięczny za wysłuchanie jej punktu widzenia, gdy posuwamy się naprzód”.

„Jestem optymistą, że będziemy nadal szukać sposobów, aby mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Tajwanu mogli współpracować i promować wolność gospodarczą, demokrację, pokój i stabilność” – powiedział McCarthy.

Przed spotkaniem Tsai i McCarthy’ego Chiny wysłały kilka okrętów wojennych w pobliże wybrzeży Tajwanu. W środę wieczorem czasu lokalnego Pekin wysłał „wielkoskalowy statek patrolowo-ratowniczy” do centralnej i północnej Cieśniny Tajwańskiej na trzydniową operację „wspólnego patrolu i inspekcji” – poinformowała w oświadczeniu chińska administracja bezpieczeństwa morskiego Fujian.

Rzecznik Pentagonu powiedział dziennikarzom w środę, że Departament Obrony nie wysłał żadnych dodatkowych środków do regionu Indo-Pacyfiku, aby przygotować się na jakąkolwiek agresywną odpowiedź ze strony Chin.

W odpowiedzi na wizytę Pelosi zeszłego lata Pekin przeprowadził szeroko zakrojone ćwiczenia wojskowe wokół demokratycznej, samorządnej wyspy i zawiesił większość łączności z Waszyngtonem. Odbywa się w Ameryce.

Planowany przystanek delegacji Chai w Kalifornii następuje po oficjalnych wizytach w dyplomatycznych sojusznikach Tajwanu, Gwatemali i Belize – w ramach 10-dniowej wycieczki mającej na celu wzmocnienie stosunków zagranicznych Tajpej w obliczu rosnącej presji ze strony Pekinu.

Konsulat Chin w Los Angeles potępił oczekiwane spotkanie z McCarthym jako „niesprzyjające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w regionie”, ostrzegając, że „podważyłoby to polityczne podstawy” stosunków chińsko-amerykańskich.

READ  Porwanie szkolne w Nigerii: 300 dzieci uwolnionych po dwóch tygodniach więzienia

„Będziemy uważnie śledzić rozwój sytuacji i zdecydowanie chronić suwerenność narodową i integralność terytorialną” – oświadczyła ambasada w poniedziałkowym oświadczeniu.

Komunistyczna Partia Chin, choć nigdy nie kontrolowała samorządnej demokracji, uważa ją za swoją i zadeklarowała, że ​​w razie potrzeby przejmie wyspę siłą.

Kiedy Tsai wyjechała na swoją międzynarodową trasę koncertową pod koniec zeszłego miesiąca, powiedziała dziennikarzom, że była to „presja zewnętrzna”. Tajwan jest nie do zatrzymania Od łączenia się ze światem i podobnie myślącymi demokracjami.

We wtorek ministerstwo spraw zagranicznych wyspy nazwało chińską krytykę jego wizyty „coraz bardziej absurdalną i nieuzasadnioną”.

„Tajwan się nie wycofa, podobnie jak przyjaciele w USA, którzy popierają Tajwan i stosunki między Tajwanem a USA. Demokratyczni partnerzy pozostaną zjednoczeni i będą częściej wymieniać się informacjami”

Kluczowy moment dla McCarthy’ego i Tsai

Spotkanie daje zarówno Tsai, jak i McCarthy’emu ważną platformę do podkreślenia stosunków USA-Tajwan.

„Dla prezydenta Tsai bezpośrednie spotkanie z marszałkiem McCarthym zademonstruje ponadpartyjne poparcie USA dla Tajwanu” – powiedziała Bonnie Lin, dyrektor China Power Project w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.

„Mówca McCarthy wykorzysta to spotkanie, aby zademonstrować, że Stany Zjednoczone stoją po stronie Tajwanu i są gotowe przeciwstawić się wysiłkom (Chiny) wywierania presji, przymusu i izolacji wyspy na arenie międzynarodowej” – powiedział Lin.

Źródło zbliżone do McCarthy’ego powiedziało CNN, że spotkanie było ważnym momentem dla mówcy, który uczynił utworzenie grupy zadaniowej w Chinach jednym ze swoich głównych priorytetów i postrzega stosunki USA z Chinami jako centralną kwestię naszych czasów.

Zgodnie z kopią listy zaproszeń otrzymanej przez CNN, w środowym spotkaniu spodziewany jest udział członka kierownictwa Partii Demokratycznej, w tym kongresmena Pete’a Aguilara z Kalifornii oraz przywódcy nowej komisji specjalnej Chin.

Zamknięcia w USA w zeszłym tygodniu obejmują ruch w Nowym Jorku w związku ze zwiększonymi napięciami między USA a Chinami.

READ  Ekwador stoi w obliczu oburzenia po blokadzie ambasady Meksyku mającej na celu aresztowanie byłego wiceprezydenta

Oba mocarstwa walczyły o ustabilizowanie swoich stosunków w obliczu różnych kwestii, od bezpieczeństwa technologicznego po podejrzewany przez Amerykę chiński balon inwigilacyjny.

Demokratyczny lider Izby Reprezentantów, Hakeem Jeffries, wydał w środę oświadczenie, w którym powiedział, że spotkał Tsai w zeszłym tygodniu podczas przejazdu przez Nowy Jork.

„Odbyliśmy bardzo produktywną rozmowę na temat wzajemnego bezpieczeństwa i interesów gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem. Omówiliśmy nasze wspólne zaangażowanie na rzecz demokracji i wolności” – powiedział Jeffries w oświadczeniu.

Tsai spotkała się w zeszłym tygodniu w Nowym Jorku z trzema senatorami USA. Republikański senator Joni Ernst i Don Sullivan oraz demokratyczny senator Mark Kelly spotkali się z przechyleniem, według źródeł zaznajomionych ze spotkaniem. Jako pierwszy o spotkaniach poinformował Wall Street Journal.

Reakcja Chin

W zeszłym tygodniu czołowy dyplomata Pekinu w Stanach Zjednoczonych zagroził, że obecność tiltu w amerykańskich miastach może do tego doprowadzić. „Poważny” konflikt w związku.

„Pekin może czuć potrzebę eskalacji, ponieważ będzie to kolejne spotkanie amerykańskiego mówcy z Tsai w ciągu roku od poprzedniego spotkania. Chiny próbują uniemożliwić USA normalizację takich spotkań i zapewnić, że ich działania pozostaną zdecydowane. Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Tajwan są zaniepokojeni tym, jak Chiny sprzeciwiają się takim posunięciom. Bolesne jest zrozumienie „- powiedział Lin.

Inni analitycy wskazywali jednak na takie czynniki, jak miejsce spotkania i jego termin w USA – preferowane przez Chiny Zreformować swoją dyplomację Chiny zajmą – i miesiące przed nią – pandemię po wyborach prezydenckich na Tajwanie, która może zmienić ton ich stosunków z Pekinem. Mniej inwazyjna reakcja W porównaniu do ubiegłego roku.

Biały Dom jest Odmawia powiedzenia Czy popiera planowane spotkanie McCarthy’ego z prezydentem Tajwanu?

Stany Zjednoczone utrzymują nieoficjalne stosunki z Tajwanem. W związku z tym tranzyt Chai w tym kraju nie był oficjalną wizytą mającą na celu dostosowanie Waszyngtonu do jego wieloletniej polityki „jednych Chin”.

READ  OceanGate Expedition: Odłamki rozrzucone na dnie oceanu mogą dostarczyć wskazówek na temat ostatnich chwil tonięcia Titanica.

Zgodnie z tą polityką Stany Zjednoczone uznają stanowisko Chin, że Tajwan jest częścią Chin, ale oficjalnie nie uznają roszczeń Pekinu do 23-milionowej wyspy i są prawnie zobowiązane do zapewnienia demokratycznej wyspie środków do samoobrony.

Kongres był kluczowym filarem tych nieoficjalnych relacji, a delegacje prawodawców odwiedzały wyspę w ostatnich latach, aby wzmocnić wsparcie lub koordynację w obliczu rosnącej presji militarnej, gospodarczej i dyplomatycznej ze strony Pekinu.

Ta historia i tytuł zostały zaktualizowane, aby odzwierciedlić dodatkowe zmiany.

Biuro CNN w Pekinie, Wayne Chang w Hongkongu, Larry Register w Atlancie i Lauren Fox w Waszyngtonie przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *