Wells Fargo dochodzi do siebie po skandalach i osiąga ugodę z akcjonariuszami w wysokości 1 miliarda dolarów

Wells Fargo & Co zgodziło się zapłacić 1 miliard dolarów na rozstrzygnięcie pozwu oskarżającego ją o oszukiwanie akcjonariuszy, gdy dochodzi do siebie po serii skandali związanych z traktowaniem klientów.

Wstępna ugoda dotycząca proponowanego pozwu zbiorowego została złożona w poniedziałek wieczorem w sądzie federalnym na Manhattanie i wymaga zatwierdzenia przez sędziego. Kwota w dolarach została zasugerowana przez mediatora, wynika z dokumentów sądowych.

Wellsa Fargo (WFC) Działa od 2018 roku na podstawie poleceń Rezerwy Federalnej i dwóch innych organów nadzoru finansowego, które mają poprawić zarządzanie i nadzór.

Czwarty co do wielkości bank w USA podlega również ograniczeniom aktywów nałożonym przez Fed, co może ograniczyć jego zdolność do konkurowania z większymi rywalami. JP Morgan Chase & Co (JPM), Bank of America Corp (BAC) I Citigroup Inc (C).

Akcjonariusze oskarżyli Wells Fargo o wyolbrzymianie tego, jak dobrze wykonał te zamówienia, i twierdzili, że wartość rynkowa banku spadła o ponad 54 miliardy dolarów w ciągu dwóch lat kończących się w marcu 2020 roku.

Wells Fargo nie odpowiedział natychmiast na prośby o komentarz poza godzinami pracy.

Bank z siedzibą w San Francisco zaprzeczył popełnieniu wykroczenia i zawarł ugodę, aby wyeliminować ciężar i koszty postępowania sądowego, wynika z dokumentów sądowych. Pełnomocnicy powodów mogą otrzymać do 19% środków z ugody na opłaty prawne.

Wells Fargo zapłacił lub odłożył miliardy dolarów od 2016 r. na rozstrzygnięcie dochodzeń regulacyjnych i procesów sądowych związanych z praktykami biznesowymi.

Obejmuje to otwarcie około 3,5 miliona kont bez zgody klientów i pobieranie opłat od setek tysięcy pożyczkobiorców za ubezpieczenie samochodu, którego nie potrzebowali.

Dyrektor naczelny Charlie Scharf powiedział, że przejęcie w 2019 roku zajęło więcej czasu, niż oczekiwano, aby naprawić reputację 171-letniego banku założonego przez Henry’ego Wellsa i Williama Fargo.

„Kiedy przybyłem, nie mieliśmy kultury, skutecznych procesów ani odpowiedniego nadzoru kierownictwa, aby w odpowiednim czasie zaradzić słabościom” – powiedział w liście do akcjonariuszy z 3 marca. „Dzisiaj inaczej podchodzimy do tych kwestii”.

READ  Japońskie akcje wzrosły o prawie 2%, prowadząc do wzrostów w Azji przed kluczową decyzją banku centralnego w sprawie stóp procentowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *