Rada Bezpieczeństwa ONZ popiera amerykański plan zawieszenia broni między Izraelem a Gazą

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

  • autor, Ana Fagui
  • magazyn, BBC News, Waszyngton

Rada Bezpieczeństwa ONZ głosowała za poparciem zaproponowanego przez USA planu zawieszenia broni między Izraelem a Gazą.

Ustaliła warunki „pełnego i całkowitego zawieszenia broni”, uwalniając więźniów Hamasu, zwracając szczątki martwych zakładników i wymieniając więźniów palestyńskich.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 14 z 15 członków Rady Bezpieczeństwa, w tym Stany Zjednoczone. Rosja nie głosowała.

W rezolucji zaakceptowano izraelską propozycję zawieszenia broni i wezwano Hamas do wyrażenia na nią zgody.

Plan składa się z trzech etapów, których zwieńczeniem jest poważny projekt odbudowy Gazy, która w dużej mierze została zniszczona podczas konfliktu.

Pierwsza faza planu obejmowała wymianę zakładników i jeńców oraz krótkotrwałe zawieszenie broni.

Druga faza obejmowałaby „trwałe zakończenie działań wojennych”, a także całkowite wycofanie sił izraelskich ze Strefy Gazy, jak głosi tekst amerykańskiego projektu rezolucji.

Trzecia faza koncentruje się na długoterminowej wizji enklawy i rozpocznie wieloletni plan odbudowy Gazy.

Poniedziałkowa uchwała została ogłoszona kilka tygodni po tym, jak prezydent Joe Biden oznajmił, że Izraelczycy zgodzili się na trójfazowy plan, który doprowadzi do trwałego zawieszenia broni w Gazie.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu publicznie potępił fragmenty rezolucji i wielokrotnie powtarzał, że planuje kontynuować operacje wojskowe do czasu zniszczenia Hamasu.

Na koncie prezydenta Bidena w serwisie X (wcześniej Twitterze) uchwała została podjęta.

„Hamas twierdzi, że chce zawieszenia broni” – napisano w poście. „Ta umowa jest okazją do udowodnienia, że ​​naprawdę o to im chodzi”.

„Dzisiaj głosowaliśmy za pokojem” – powiedziała Linda Thomas-Greenfield, ambasador USA przy ONZ.

„Wzywamy strony, aby wykorzystały tę okazję i skierowały się w stronę trwałego pokoju, który zagwarantuje bezpieczeństwo i stabilność narodowi Izraela i Palestyny” – powiedziała pani Woodward.

Chociaż Stany Zjednoczone już wcześniej zawetowały podobne środki, nie zawetowały marcowej rezolucji.

Netanjahu powiedział wówczas, że Stany Zjednoczone „porzuciły” swoje poprzednie stanowisko polegające na powiązaniu zawieszenia broni z uwolnieniem zakładników.

Konflikt rozpoczął się 7 października, kiedy Hamas zaatakował południowy Izrael, zabijając około 1200 osób i biorąc 251 zakładników.

Według ministerstwa zdrowia kierowanego przez Hamas liczba ofiar śmiertelnych w Gazie przekroczyła 37 000 od czasu reakcji Izraela na atak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *