Williama A. Anders, 90, śmierć; Pierwszy ludzki orbiter Księżyca

W Wigilię Bożego Narodzenia, podczas 10 orbit Księżyca, trzej astronauci transmitowali milionom ludzi na całym świecie obrazy Ziemi wznoszącej się nad księżycowym horyzontem, wyglądającej jak niebieski marmur na czarnym niebie. Kolorowy film nakręcił jednak tylko major Anders, który nadzorował systemy elektroniczne i komunikacyjne statku kosmicznego.

Jego zdjęcie wstrząsnęło światem. Zatytułowany „Earthrise” został odtworzony na znaczku pocztowym z 1969 r. i opatrzonym słowami „Na początku Bóg…”. Stanowił inspirację dla pierwszego Dnia Ziemi w 1970 r. i pojawił się na okładce książki magazynu Life z 2003 r. „100 fotografii” .” To zmieniło świat.”

Na chwilę przed tym, jak major Anders zaczął się oddalać, astronauci mogli usłyszeć schwytanie. Rejestrator wewnętrznyWyrażają swój zachwyt tym, co zobaczyli:

Anders: O mój Boże! Spójrz na znajdujący się tam obrazek. Oto nadchodzi ziemia. Wow, to piękne.

Bormana: [chuckle] Hej, nie bierz tego, to nie jest zaplanowane.

Andersa: [laughter] Masz kolorowe zdjęcie, Jim? Daj mi szybko tę rolkę koloru. …

Lovell: Och, to wspaniale.

W wywiadzie udzielonym w 2015 roku, kilkadziesiąt lat później magazynu Forbes, generał Anders powiedział o Earthrise: „Ta scena wskazuje na piękno Ziemi i jej kruchość. Pomogło to w uruchomieniu ruchu ekologicznego.

Stwierdził jednak, że jest zaskoczony, jak zamazana stała się pamięć opinii publicznej na temat postaci stojących za zdjęciem. „Uważam za interesujące, że prasa i opinia publiczna zapomniały o naszej podróży w historię, a teraz symbolem lotu jest film „Earthrise”” – powiedział. „Oto przybywamy na Księżyc, aby znaleźć Ziemię”.

Na zakończenie wigilijnej audycji astronauci Apollo 8 przeczytali pierwszy rozdział Księgi Rodzaju.

READ  Xi i Putin będą rozmawiać przez wideo, podczas gdy wojna na Ukrainie testuje sojusz Chiny-Rosja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *