Rosyjski Ławrow jest gospodarzem spotkania ONZ w sprawie „pokoju międzynarodowego”, ostro krytykowanego przez zachodnich dyplomatów

(CNN) Zachodni dyplomaci zaatakowali rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow Bez zachęty ze strony jego kraju Atak na Ukrainę Podczas osobistego spotkania z czołowym dyplomatą Moskwy Rada Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek.

Ławrow poprowadził spotkanie zatytułowane „Utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”, ponieważ Rosja sprawuje obecnie rotacyjną prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa. Rosja po raz ostatni przewodniczyła Radzie Bezpieczeństwa w lutym 2022 r., kiedy rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

Ambasadorowie ONZ w USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii wykorzystali swoje przemówienia na spotkaniu do potępienia rosyjskiej inwazji. Trzy kobiety – Linda Thomas-Greenfield ze Stanów Zjednoczonych, Barbara Woodward z Wielkiej Brytanii i Pascale Bariswill ze Szwajcarii – wyrażały ostrą, bezpośrednią krytykę Rosji i Ławrowa, czasami wskazując bezpośrednio na czołowych rosyjskich dyplomatów.

„Dzisiaj nasz obłudny zapraszający, Rosja, najechał swoją sąsiadkę Ukrainę i uderzył w samo serce Karty Narodów Zjednoczonych. Ta nielegalna, niesprowokowana i niepotrzebna wojna stoi w bezpośredniej sprzeczności z naszymi najbardziej podzielanymi zasadami agresji i agresji terytorialnej. Nigdy nie będzie do zaakceptowania – powiedział Thomas-Greenfield.

„Kiedy tu siedzimy, ta agresja trwa. Kiedy tu siedzimy, siły rosyjskie zabijają i ranią cywilów. Kiedy tu siedzimy, siły rosyjskie niszczą krytyczną infrastrukturę na Ukrainie. następny Chersoniu, następna zbrodnia wojenna, następne okrucieństwo” – dodał.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przewodniczy posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, 24 kwietnia 2023 r.

Przemawiając na otwarciu spotkania, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił działania Rosji.

„Inwazja Rosji na Ukrainę, z naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego, powoduje ogromne cierpienia i zniszczenia w kraju i jego mieszkańcach oraz przyczynia się do globalnego przesunięcia gospodarczego wywołanego pandemią Covid-19” – powiedział. Obok Ławrowa.

Rosyjscy dyplomaci zostali w dużej mierze odcięci od różnych międzynarodowych konferencji, odkąd Moskwa rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w zeszłym roku. Jednak kierownictwo najpotężniejszego organu ONZ, Rady Bezpieczeństwa, zmienia się alfabetycznie wśród 15 państw członkowskich. Chiny, Francja, Rosja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone mają pięć stałych miejsc w Radzie. Pozostałych 10 członków jest wybieranych przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na dwuletnią kadencję.

READ  Rozbitkowie uratowani z wyspy na Pacyfiku po napisaniu na plaży „pomocy”.

Rosja objęła prezydencję 1 kwietnia, co wielu dyplomatów określiło jako „żart primaaprilisowy”.

Byli obecni na spotkaniu, które odbyło się w poniedziałek Elżbieta Whelan, Jego brat Paul Whelan jest przetrzymywany w Rosji od ponad czterech lat. USA uważają, że Whelan został niesłusznie zatrzymany. Rząd USA nie był w stanie zapewnić uwolnienia Whelana w zeszłym roku, kiedy sprowadził do domu dwóch innych Amerykanów, którzy według USA zostali bezprawnie przetrzymywani w Rosji – Trevora Reeda w kwietniu i Brittney Griner w grudniu.

Elizabeth Whelan siedzi w galerii podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Przed spotkaniem kraje UE wydały wspólne oświadczenie, w którym potępiły działania Rosji na Ukrainie i skrytykowały pojawienie się Ławrowa na spotkaniu.

„Rosja próbuje przedstawiać się jako obrońca Karty Narodów Zjednoczonych i multilateralizmu. Nic nie może być dalsze od prawdy. To cynizm” – powiedział Olaf Skoog, przedstawiciel UE przy ONZ. „Wszyscy wiemy, że kiedy Rosja niszczy, my budujemy. Kiedy oni naruszają, my się bronimy”.

W swoim przemówieniu wstępnym Ławrow wysunął bezpodstawne oskarżenia pod adresem Ukrainy i jej zachodnich sojuszników, zrzucając na nich winę za konflikt.

„Podobnie jak podczas zimnej wojny, osiągnęliśmy niebezpieczny, być może jeszcze bardziej niebezpieczny próg” – powiedział Ławrow, zarzucając, że „Stany Zjednoczone i ich sojusznicy” muszą „porzucić dyplomację i wyjaśnić stosunki na polu bitwy”.

Ławrow wielokrotnie opisywał ukraiński rząd jako „monarchistów” i „nazistowski reżim kijowski”, co Rosja wielokrotnie twierdziła, że ​​usprawiedliwia swoją nielegalną okupację. Ławrow skrytykował Zachód za nieuznawanie ukraińskiego półwyspu Krym za terytorium Rosji „pomimo przeprowadzenia tam referendum”.

Rosja siłą zaanektowała Krym w 2014 roku, przeprowadzając fałszywe referendum. Ukraina i jej zachodni sojusznicy uważają ten obszar za okupowane terytorium Ukrainy. ONZ odrzuciła referendum jako nielegalne, a aneksję jako nielegalną.

Richard Roth i Jennifer Deaton z CNN wnieśli reportaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *