rosyjski Wagner mówi, że Ukraina zyskuje; Cave mówi, że kontratak jeszcze się nie rozpoczął

  • Zełenski mówi, że więcej pojazdów opancerzonych zmniejszyłoby liczbę ofiar
  • Kijów twierdzi, że siły rosyjskie odepchnęły 2 km w pobliżu Pakmut
  • Kreml przyznaje, że sytuacja jest „bardzo trudna”
  • Baza paliw została trafiona na terytorium Rosji w pobliżu granicy

11 maja (Reuters) – Dowódca rosyjskiej prywatnej armii Wagnera powiedział w czwartek, że długo oczekiwana kontrofensywa Ukrainy już się rozpoczęła i osiągnęła zyski na obrzeżach wschodniego miasta Baghmut, podczas gdy Kijów powiedział, że jej główny wysiłek jeszcze się nie rozpoczął .

Ukraińskie operacje zakończyły się „niestety, częściowym sukcesem”, powiedział Jewgienij Prigożyn w mediach społecznościowych, dodając, że najemnicy i skazańcy rekrutowani z więzień prowadzili główną kampanię wojskową Rosji w Bagmucie.

Kijów twierdzi, że w ciągu ostatnich dwóch dni odepchnął siły rosyjskie w lokalnych ofensywach na małą skalę w pobliżu Pakmut, ale kontrofensywa z udziałem dziesiątek tysięcy żołnierzy i setek nowych zachodnich czołgów jeszcze się nie rozpoczęła.

„Potrzebujemy trochę więcej czasu” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla europejskich nadawców opublikowanym w czwartek.

Siły ukraińskie otrzymały już wystarczającą ilość sprzętu od zachodnich sojuszników do swojej kampanii, ale czekały na przybycie pełnego uzupełnienia, aby zminimalizować straty, powiedział Zełenski.

„Z [what we have] Możemy iść do przodu i wygrać” – powiedział. „Ale stracimy wielu ludzi. Myślę, że to jest niedopuszczalne”.

Prigożyn, niegdyś tajna postać, która codziennie wydawała oświadczenia krytykujące rosyjskie dowództwo za brak odpowiedniego zaopatrzenia swoich bojowników, powiedziała, że ​​Zełenski jest „wabikiem” i że ukraińska ofensywa już trwa.

Powiedział, że podczas gdy siły Prigożyna walczyły w centrum miasta, Ukraina zdobywała swoje flanki na terenach bronionych przez regularne wojska rosyjskie, z których część uciekła.

Wojna na Ukrainie znajduje się w punkcie zwrotnym, Kijów jest gotowy do rozpoczęcia nowej kontrofensywy po sześciu miesiącach defensywy, podczas gdy Rosja rozpoczyna wielką zimową ofensywę, która nie zdołała zdobyć znaczącego terytorium.

READ  Jerome Powell odwrócił scenariusz

Zachodni sojusznicy wysyłają na Ukrainę setki czołgów i pojazdów opancerzonych do kontrofensywy i szkolą tysiące ukraińskich żołnierzy za granicą.

Głównym celem Moskwy od miesięcy jest małe miasto Baghmut we wschodniej Ukrainie, które było bliskie zdobycia, ale pozostaje jego jedyną zdobyczą po miesiącach najkrwawszej wojny lądowej w Europie od czasów II wojny światowej.

Prigożyn powiedział we wtorek, że siły rosyjskie uciekły z okopów, oddając skrawek ziemi na południowy zachód od Pakmut. Ukraińska dywizja twierdziła, że ​​rozgromiła pluton i zniszczyła dwie jego kompanie.

Dowódca sił lądowych Ukrainy powiedział w środę, że siły rosyjskie wycofały się w kilku miejscach na odległość do 2 km od linii frontu.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony nie skomentowało doniesień, ale w nocy rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przyznał, że bitwa była „bardzo trudna”. Powiedział, że nie ma wątpliwości, że Bagmuth zostanie „złapany i poddany kontroli”.

Zarządzanie oczekiwaniami

Przewidując ukraińską kontrofensywę, Rosja wznowiła naloty na Ukrainę w ciągu ostatnich dwóch tygodni po prawie dwóch miesiącach. Moskwa twierdzi, że użyła dronów do ataków na obszary okupowane przez Ukrainę i rosyjskie obszary w pobliżu granicy.

W niedawnym oświadczeniu gubernator rosyjskiego obwodu briańskiego, który graniczy z Ukrainą, powiedział, że dron uderzył w magazyn paliwa. Nikt nie został ranny. Kijów nie komentuje takich incydentów.

Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie pociski manewrujące dalekiego zasięgu Storm Shadow – poinformował w czwartek zachodni urzędnik.

CNN jako pierwsze poinformowało o decyzji i poinformowało, że Wielka Brytania otrzymała zapewnienia od ukraińskiego rządu, że pociski zostaną użyte wyłącznie na suwerennym terytorium Ukrainy, a nie na terenie Rosji.

Niektórzy ukraińscy oficjele próbowali złagodzić oczekiwania co do ich kontrofensywy, ostrzegając przed szybką powtórką głównych zwycięstw militarnych Ukrainy w zeszłym roku, które w nieoczekiwanych okolicznościach odepchnęły siły rosyjskie z przedmieść Kijowa i odzyskały okupowane terytorium.

READ  Zobacz, jak SpaceX wystrzeliwuje rakietę Falcon Heavy 30 kwietnia

Rosja jest zdecydowana bronić szóstego terytorium Ukrainy, które okupuje i twierdzi, że zostało trwale zaanektowane. W ciągu sześciu miesięcy od ostatniego dużego ukraińskiego natarcia zbudowała rozległe fortyfikacje wzdłuż frontu. Penetracja przez atak pancerny byłaby bardziej skomplikowana niż cokolwiek, czego siły ukraińskie próbowały do ​​tej pory.

W Brukseli najwyższy rangą oficer wojskowy NATO powiedział, że wojna będzie w coraz większym stopniu bitwą między dużą liczbą słabo wyszkolonych rosyjskich żołnierzy z przestarzałym wyposażeniem a niewielkimi siłami ukraińskimi z lepszą zachodnią bronią i wyszkoleniem.

Admirał Rob Bauer, holenderski oficer stojący na czele grupy wojskowej NATO, powiedział, że Rosja rozmieszcza czołgi T-54 – starszy model zaprojektowany w latach powojennych.

Reportaż Toma Balmfortha, Oleny Harmash, Pavela Polityuka, Davida Ljunggrena i Rona Popeskiego; Montaż autorstwa Petera Grafa, Alexa Richardsona, Davida Gregorio i Diane Croft

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *