S&P 500 kończy najgorszy rok najgorszą stratą od 2008 roku

Mężczyzna jedzie na rowerze obok monitorów pokazujących japoński indeks Nikkei 225 w firmie papierów wartościowych w Tokio w piątek. Akcje azjatyckie kontynuowały wzrosty na Wall Street w piątek po zachęcających danych o zatrudnieniu w USA, ale spadły do ​​dwucyfrowych strat w całym roku. (Hiro Kome, Associated Press)

Szacowany czas czytania: 5-6 minut

NOWY JORK — Wall Street zakończyła spokojny dzień handlu dużymi stratami w piątek, gdy S&P 500 zamknął księgę najgorszego roku od 2008 roku.

Indeks porównawczy zakończył 2022 rok stratą 19,4%, czyli 18,1% uwzględniając dywidendy. Był to trzeci roczny spadek od czasu kryzysu finansowego 14 lat temu i bolesny zwrot dla inwestorów po tym, jak S&P 500 odnotował prawie 27% wzrost w 2021 roku. Podsumowując, według indeksów S&P Dow Jones indeks stracił 8,2 biliona dolarów. .

Nasdaq Composite, z dużą częścią spółek technologicznych, odnotował jeszcze większą stratę 33,1%.

Z kolei Dow Jones Industrial Average odnotował w 2022 roku stratę na poziomie 8,8%.

Akcje walczyły przez cały rok zapalenie To zwiększyło presję na konsumentów i wzbudziło obawy, że gospodarki pogrążą się w recesji. Banki centralne podniosły stopy procentowe, aby przeciwdziałać wyższym cenom. Agresywne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną są głównym celem inwestorów, ponieważ bank centralny balansuje na cienkiej granicy pomiędzy podniesieniem stóp procentowych na tyle, by obniżyć inflację, ale nie na tyle, by popchnąć amerykańską gospodarkę w recesję.

Główna stopa procentowa banku centralnego wynosiła od 0% do 0,25% na początku 2022 roku i zakończy rok na poziomie 4,25% do 4,5% po siedmiu podwyżkach. Amerykańska Rezerwa Federalna przewiduje, że do końca 2023 roku stopy procentowe wyniosą od 5% do 5,25%. Jego prognoza nie przewiduje obniżki stóp przed 2024 r.

Rosnące stopy procentowe skłoniły inwestorów do sprzedaży przecenionych akcji gigantów technologicznych, takich jak Apple i Microsoft, a także innych firm, które rozwijały się wraz z odbudową gospodarki po pandemii. Amazon i Netflix straciły około 50% swojej wartości rynkowej. Spółka macierzysta Facebooka, Tesla i Meta Platforms, spadły o ponad 60%.

Inwazja Rosji na Ukrainę Presja inflacyjna nasiliła się na początku roku, powodując jeszcze większą niestabilność cen ropy, gazu i żywności w obliczu istniejących problemów z łańcuchem dostaw. Ropa na zamknięciu w piątek kosztowała 80 USD, czyli o 5 USD więcej niż na początku roku. Ale w międzyczasie ropa wzrosła powyżej 120 USD, co stanowi wzrost o 59% wśród 11 sektorów w S&P 500, pomagając akcjom energetycznym odnotować jedyny zysk.

Chiny spędziły większość roku na narzucaniu surowych zasad dotyczących COVID-19, które sparaliżowały produkcję surowców i towarów, ale obecnie są w trakcie znoszenia ograniczeń w podróżowaniu i innych ograniczeń. W tym momencie nie jest pewne, jaki wpływ ponowne otwarcie Chin będzie miało na światową gospodarkę.

Analitycy twierdzą jednak, że walka Fed z inflacją będzie głównym problemem na Wall Street w 2023 roku. Inwestorzy będą nadal szukać lepszego wyczucia, czy inflacja spada wystarczająco szybko, aby złagodzić presję na konsumentów i bank centralny.

Jeśli inflacja będzie nadal wykazywać oznaki łagodzenia, a Fed złagodzi kampanię podwyżek stóp procentowych, może to utorować drogę do odbicia akcji w 2023 r., powiedział Jay Hatfield, dyrektor generalny Infrastructure Capital Advisors.

„Fed był wyżej na tym rynku od listopada ubiegłego roku, więc jeśli Fed się zatrzyma i nie mamy poważnej recesji, myślimy, że to ustawia nas na rajd” – powiedział.


Fed faktycznie był byczy na tym rynku od listopada ubiegłego roku, więc jeśli Fed się zatrzyma i nie mamy poważnej recesji, myślimy, że to przygotuje nas do rajdu.

— J. Hadfield


W piątek na Wall Street było bardzo mało wiadomości korporacyjnych lub ekonomicznych. To, plus skrócony tydzień świąteczny, przygotowało grunt pod głównie lekki handel.

S&P 500 zamknął się o 9,78 punktu, czyli 0,3%, do poziomu 3839,50. Indeks odnotował w grudniu stratę w wysokości 5,9%.

Dow zamknął się na poziomie 73,55 punktu, czyli 0,2%, na poziomie 33 147,25. Nasdaq spadł o 11,61 punktu, czyli 0,1%, do 10 466,48.

Tesla wzrosła o 1,1%, ponieważ ustabilizowała się po gwałtownych stratach na początku tygodnia. Akcje producenta pojazdów elektrycznych mogą spaść o 65% w 2022 r., niszcząc około 700 miliardów dolarów wartości rynkowej.

Linie Southwest Airlines wzrosły o 0,9%, powracając do normalności po poważnym odwołaniu operacji w okresie świątecznym. Akcje zakończyły tydzień spadkiem o kolejne 6,7%.

W piątek spadały również akcje małych spółek. Indeks Russell 2000 spadł o 5 punktów, czyli 0,3%, do poziomu 1761,25.

Rentowności obligacji są przeważnie wyższe. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych, która wpływa na oprocentowanie kredytów hipotecznych, wzrosła do 3,88% z 3,82% pod koniec czwartku. Podczas gdy obligacje na ogół radzą sobie lepiej, gdy akcje spadają, rok 2022 okazał się jednym z najgorszych lat dla rynku obligacji w historii, dzięki szybkim podwyżkom stóp procentowych i inflacji przez Fed.

W pierwszym tygodniu 2023 roku na rynku pracy pojawi się kilka ważnych aktualizacji. Była szczególnie silną częścią gospodarki i pomogła stworzyć bufor chroniący przed recesją. Utrudniło to pracę banku centralnego, ponieważ wysokie zatrudnienie i płace oznaczają, że musi on być agresywny w walce z inflacją. Rodzi to ryzyko znacznego spowolnienia gospodarki i doprowadzenia do recesji.

Bank centralny opublikuje protokół ze swojego ostatniego spotkania politycznego w środę, dając inwestorom lepszy wgląd w jego kolejne ruchy.

W środę rząd opublikuje również swój listopadowy raport o zatrudnieniu. Po nim nastąpi cotygodniowa aktualizacja bezrobocia w czwartek. Uważnie obserwowany miesięczny raport o zatrudnieniu zostanie opublikowany w piątek.

Wall Street czeka na ostatnią rundę raportów o zyskach spółek, które zaczną pojawiać się w połowie stycznia. Firmy ostrzegają inwestorów, że inflacja obniży ich zyski i zyski w 2023 roku. Dopiero po spędzeniu większej części 2022 roku na podnoszeniu cen na wszystko, od żywności po odzież, aby zrównoważyć inflację, wiele firm poszło dalej i faktycznie zawęziło swoje marże zysku.

Według FactSet, spółki z S&P 500 mają odnotować 3,5% spadek zysków w czwartym kwartale. Analitycy spodziewają się, że w pierwszej połowie 2023 r. zarobki będą mniej więcej równe.

Amerykańskie giełdy będą zamknięte w poniedziałek z powodu święta noworocznego.

Fotografie

Najnowsze historie biznesowe

Damian J. Troyesa i Alexa Vegi

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować

READ  Biden podpisuje ustawę o limicie zadłużenia, unika niewypłacalności USA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *