Putin wykorzystuje przemówienie noworoczne, by zmobilizować Rosjan do wojny

  • Surowy tekst stawia wojnę w centrum głównego święta rodzinnego
  • Putin przedstawia wojnę jako walkę o przetrwanie, która wymaga poświęceń
  • Rosja „chroni nasz naród i nasze historyczne terytorium”
  • Prezydent oskarżył Zachód o podżeganie do konfliktu

31 grudnia (Reuters) – Prezydent Rosji Władimir Putin w sobotę poświęcił swoje doroczne przemówienie noworoczne na gromadzenie narodu rosyjskiego za jego wojskami walczącymi na Ukrainie i obiecując zwycięstwo nad ukraińskimi „neonazistami” i mocarstwami zachodnimi, które chcą „zniszczyć Rosję”.

W zjadliwym i bojowym nagraniu wideo, transmitowanym w państwowej telewizji, Putin przedstawia wojnę — którą nazywa „specjalną operacją wojskową” — jako niemal egzystencjalną walkę o przyszłość Rosji.

Powiedział, że jej żołnierze walczą „za naszą ojczyznę, prawdę i sprawiedliwość… Bezpieczeństwo Rosji musi być zagwarantowane”.

Kreml przez wiele miesięcy przedstawiał konflikt jako ograniczoną kampanię, która nie wpłynie na życie większości Rosjan.

Ale przemówienie, wygłoszone przed żołnierzami o surowych twarzach w mundurach bojowych, koncentrowało się na wojnie i powiedziało, że rodziny zebrane na główne obchody roku będą potrzebowały wsparcia i poświęcenia wszystkich w nadchodzących miesiącach.

Wiadomość została wyemitowana w milionach domów w telewizji państwowej, gdy rodziny wymieniały się świątecznymi potrawami i prezentami, zanim zegary wybiły północ w każdej z 11 rosyjskich stref czasowych.

W miarę jak wojna przeciąga się w jedenasty miesiąc, Kreml powoli stawia społeczeństwo na stan wojenny – wzywając ponad 300 000 rezerwistów, często w chaotyczny sposób, do ożywienia gospodarki zniszczonej zalewem zachodnich sankcji. Publiczne stwierdzenie, że konflikt może się przedłużyć.

’Wygrajmy’

Moskwa nie była przygotowana na zaciekły opór, miliardy dolarów w zachodnich uzbrojeniach skierowano na Ukrainę, a rosyjskie wojska wyparły z połowy terytoriów, które zajęły w pierwszych tygodniach wojny.

W dziewięciominutowym przemówieniu – najdłuższym z jego 22 lat sprawowania władzy – Putin wycelował w przeciwników konfliktu, który teraz zdefiniował jego kadencję i stosunki Rosji ze światem.

READ  Strefa euro pogrąża się w recesji po reformach w Niemczech i Irlandii

Powiedział, że miniony rok „ustawił wiele rzeczy na swoim miejscu – wyraźnie oddzielając odwagę i bohaterstwo od zdrady i tchórzostwa”.

Odrzucając wezwania Kijowa do wycofania wojsk rosyjskich przed rozmowami, Putin powiedział, że Rosja „broni naszego narodu i naszego historycznego terytorium”.

Oskarżył Zachód o okłamywanie Rosji i podżeganie Moskwy do rozpoczęcia kampanii wojskowej.

„Zachód kłamał na temat pokoju” – powiedział Putin. „Przygotowywało się do agresji… a teraz cynicznie wykorzystują Ukrainę i jej mieszkańców do osłabienia i podzielenia Rosji.

„Nigdy nie pozwoliliśmy na to i nigdy nie pozwolimy, aby ktokolwiek nam to zrobił”.

Kijów i Zachód odrzucają powtarzające się oskarżenia Putina, że ​​sojusz zachodniego NATO planuje wykorzystać Ukrainę jako platformę do grożenia Rosji, mówiąc, że rozpoczął bezpodstawną agresywną wojnę, próbując przejąć terytorium i zainstalować wybrany przez siebie reżim.

Chociaż Rosja nie osiągnęła żadnych znaczących zdobyczy na polu bitwy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, Putin obiecał ostateczne zwycięstwo.

Powiedział, że wszyscy zjednoczymy się i pokonamy wszystkie niebezpieczeństwa oraz będziemy chronić dumę i wolność naszego kraju.

„Zwyciężymy dla naszych rodzin i dla Rosji”.

Raport autorstwa Jake’a Cardela; Montaż przez Kevina Liffeya

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *