Ssaki mogły polować na dinozaury na obiad, sugerują rzadkie skamieliny

NOWY JORK (AP) — Niezwykłe odkrycie w Chinach sugeruje, że niektóre wczesne ssaki mogły polować na dinozaury na obiad.

Stwór podobny do borsuka przedstawia małego, dziobatego dinozaura ze splecionymi szkieletami. Odkrycie pochodzi z miejsca znanego jako „Pompeje w Chinach”, gdzie błoto i szczątki z dawnych wulkanów pogrzebały stworzenia.

„Wygląda jak prehistoryczne polowanie, uchwycone w kamieniu jak zamrożona rama” – powiedział w e-mailu paleontolog z Uniwersytetu w Edynburgu, Steve Brussaud, który nie był zaangażowany w badania.

Skamielina została opisana we wtorkowym numerze Raporty naukowePrzedstawia dwa gatunki z okresu kredy, około 125 milionów lat temu.

Chociaż ssak był bardzo mały, naukowcy uważają, że uderzył w dinozaura, gdy obaj zostali uwięzieni w strumieniu lawy, powiedział autor badania Jordan Mallon, paleobiolog z Kanadyjskiego Muzeum Przyrody. Ssak siedzi na dinozaurze, jego zęby zapadają się w żebra, podczas gdy jego łapy chwytają szczękę i tylne nogi gada.

„Nigdy wcześniej nie widziałem takiej skamieniałości” – powiedział Mallon.

Zaproponowano, że ssaki jadły mięso dinozaurów: pojawiła się kolejna skamielina Zmarł ssak z pozostałościami dinozaura w jelitach. Ale Mallon powiedział, że nowe odkrycie sugeruje, że ssaki mogły polować na dinozaury wielokrotnie większe od nich, a nie tylko na te, które już nie żyły.

„To stawia starą narrację na głowie” – powiedział Brusat. „Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia o epoce dinozaurów jako o czasach, gdy dinozaury rządziły światem, a małe ssaki chowały się w cieniu”.

Autorzy badania przyznają, że istnieje niewiele znanych podróbek skamieniałości z tej części świata, co zdaniem Mallona budziło niepokój, gdy rozpoczynali badania. Ale po dokonaniu własnych przygotowań szkieletów i analizie próbek skał, jest przekonany, że skamielina znaleziona przez rolnika w 2012 roku jest autentyczna i zaprasza innych naukowców do zbadania skamieniałości.

Mallon powiedział, że ssakiem ze skamieniałego bliźniaka był mięsożerny Rebenomamus robustus, mniej więcej wielkości kota domowego. Dinozaur – Psittosaurus lugiatunensis – był wielkości średniego psa z dziobem przypominającym papugę.

READ  Północno-wschodnie U. Protest Pro-Gazy zostaje przerwany, policja dokonuje aresztowań – NBC Boston

Ten gatunek był roślinożercą, ale inne dinozaury były albo mięsożerne, albo jedno i drugie. W końcu dinozaury prawdopodobnie nadal zjadały ssaki częściej niż w innym przypadku, powiedział Mallon.

„Teraz wiemy, że nawet ssaki były czasami w stanie walczyć” – powiedział.

___

Associated Press otrzymuje wsparcie od Departamentu Zdrowia i Nauki Grupy Medialnej ds. Nauki i Edukacji Instytutu Medycznego im. Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *