Stany Zjednoczone są gotowe chronić mniejsze banki, jeśli to konieczne, mówi Yellen

WASZYNGTON – Sekretarz Skarbu Janet L. Yellen wyraziła we wtorek zaufanie do krajowych banków, ale powiedziała, że ​​administracja Bidena i federalne organy regulacyjne są skłonne podjąć dodatkowe kroki w celu ochrony mniejszych instytucji finansowych, gdy pracują nad powstrzymaniem skutków obaw o stabilność systemu bankowego. .

Podczas gdy amerykański system finansowy przeżywa najgorsze zawirowania od ponad dekady, Ms. Yellen powiedziała, że ​​działania podjęte do tej pory przez administrację i federalne organy regulacyjne pomogły przywrócić zaufanie. Powiedział jednak, że decydenci skupili się na upewnieniu się, że szerszy system bankowy pozostanie bezpieczny.

„Nasza interwencja jest konieczna, aby chronić szerszy amerykański system bankowy” – powiedziała Yellen w przemówieniu przed American Bankers Association, wiodącą grupą lobbingową w branży. „Podobne działania mogą być uzasadnione, jeśli mniejsze firmy doświadczą ucieczki depozytów, która stwarza ryzyko zarażenia”.

Dodał: Sytuacja się poprawia. A amerykański system bankowy jest w dobrej formie.

Pani Yellen podkreśliła jednak powagę obecnej sytuacji. Powiedział, że presja, z jaką boryka się system bankowy, choć nie tak poważna jak załamanie finansowe z 2008 r., wciąż jest „krytyczna” i wskazuje na ryzyko rozprzestrzeniania się paniki bankowej.

„Jest inny niż w 2008 roku; Rok 2008 był kryzysem kredytowym” – powiedziała Yellen. „To, co obserwujemy, to panika na banki”.

W odpowiedzi na pytanie Roba Nicholsa, dyrektora naczelnego American Bankers Association, p. Yellen powiedziała, że ​​nie chce „spekulować”, jakie zmiany regulacyjne byłyby konieczne, aby podobna sytuacja się nie powtórzyła.

„Jest czas, aby ocenić, czy potrzebne są pewne zmiany w monitorowaniu i regulacjach, aby zająć się pierwotnymi przyczynami kryzysu” – powiedział. „Koncentruję się na stabilizacji naszego systemu i przywróceniu zaufania deponentów”.

Jego komentarze pojawiły się, gdy urzędnicy rządowi zastanawiali się nad kolejnymi opcjami powstrzymania napływu depozytów z małych i średnich banków i zwiększyli obawy, że należy zrobić więcej.

READ  Związek Falcons i Kirka Cousinsa budzi wątpliwości w Atlancie

Pani Yellen powiedziała, że ​​ostatnie działania federalne po awariach Silicon Valley Bank i Signature Bank w tym miesiącu pokazują, że administracja Bidena jest zaangażowana w ochronę integralności systemu i zapewnienie bezpieczeństwa deponentom.

W ciągu ostatnich 10 dni federalne organy regulacyjne zastosowały działania nadzwyczajne w celu zagwarantowania depozytów w Silicon Valley Bank i Signature Bank oraz uruchomiły nowy program Rezerwy Federalnej, aby zapewnić innym bankom finansowanie na potrzeby swoich deponentów. Główne banki zdeponowały w Pierwszej Republice 30 miliardów dolarów.


Jak reporterzy Timesa widzą politykę Ufamy, że nasi dziennikarze są niezależnymi obserwatorami. Kiedy więc pracownicy Timesa głosują, nie wolno im popierać ani prowadzić kampanii na rzecz kandydatów lub spraw politycznych. Obejmuje to udział w marszach lub wiecach wspierających ruch lub dawanie pieniędzy lub zbieranie pieniędzy na jakiegokolwiek kandydata politycznego lub sprawę wyborczą.

„Sytuacja wymagała szybkiej reakcji” – powiedziała Yellen. „W następnych dniach rząd federalny przeprowadził właśnie to: zdecydowane i zdecydowane działania mające na celu wzmocnienie zaufania publicznego do amerykańskiego systemu bankowego i ochronę amerykańskiej gospodarki”.

Pomimo tych wysiłków kampania banku centralnego mająca na celu podniesienie stóp procentowych w celu kontrolowania inflacji ujawniła słabości bilansów banków regionalnych, wystraszyła inwestorów i wzbudziła obawy, że depozyty nie są bezpieczne.

Pani Yellen powiedziała, że ​​system finansowy jest znacznie silniejszy niż 15 lat temu i wezwała do zbadania, w jaki sposób doszło do ostatnich upadłości banków.

„W nadchodzących tygodniach niezwykle ważne będzie dla nas uzyskanie pełnego sprawozdania z tego, co wydarzyło się w tych bankructwach” – powiedział. „Musimy dokonać przeglądu naszych obecnych systemów regulacyjnych i nadzorczych i rozważyć, czy są one odpowiednie w stosunku do zagrożeń, przed którymi stoją dziś banki”.

Rezerwa Federalna, główny regulator dla banków, dokonuje przeglądu tego, co wydarzyło się w Silicon Valley Bank i przygląda się bliżej nadzorowi i regulacjom.

READ  Podejrzany o morderstwo w Idaho, Brian Kohberger, jest gotowy odstąpić od przesłuchania w sprawie ekstradycji, mówi prokurator

Niepewność co do banków regionalnych doprowadziła również do obaw, że branża stanie się bardziej skonsolidowana wśród dużych banków.

Pani. Yellen wyjaśniła we wtorek, że banki każdej wielkości mają znaczenie, podkreślając, jak mniejsze banki mają bliższe więzi ze społecznościami i wprowadzają konkurencję do systemu.

„Duże banki odgrywają ważną rolę w naszej gospodarce, podobnie jak małe i średnie banki” – powiedział. „Te banki są mocno zaangażowane w tradycyjne usługi bankowe, które zapewniają niezbędną pomoc kredytową i finansową rodzinom i małym firmom”.

Sekretarz skarbu dodał, że losy amerykańskiego systemu bankowego i jego gospodarki są ze sobą nierozerwalnie związane.

„Musicie być pewni, że będziemy czujni” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *