Na nocnym niebie ustawia się pięć planet. Oto jak oglądać paradę

(CNN) Entuzjaści nocnego nieba zwykle widzą kilka planet w tranzycie, ale pod koniec marca spektakularny pokaz nabiera kształtu, gdy pięć planet ustawia się pod Księżycem w tak zwanej paradzie planetarnej lub wyrównaniu.

Widzowie mogą uzyskać wspaniały widok na wyrównanie, które obejmuje Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza i Urana. Wtorkowy wieczór, po zachodzie słońca. Według Camerona Hummelsa, astrofizyka obliczeniowego z California Institute of Technology, większość wyświetlaczy będzie widoczna w piątek i będzie kontynuowana przez następne dwa tygodnie.

Hummels powiedział, że takie wyrównania pojawiają się mniej więcej co kilka lat i są widoczne gołym okiem nawet na obszarach miejskich o znacznym zanieczyszczeniu światłem. I można go znaleźć zarówno na półkuli północnej, jak i południowej.

Układ ten jest widoczny pod półksiężycem. Aby znaleźć widok, Hummels zasugerował, aby po zachodzie słońca udać się w miejsce z dobrym widokiem na zachodni horyzont. Kiedy linie kolorowego zachodu słońca wciąż tam są A niebo stało się ciemnoniebieskie, ale jeszcze nie czarne. (Podpowiedź: życie Dalej na północ Osoby na półkuli południowej powinny patrzeć nieco na południowy zachód (Aby spojrzeć na północny zachód, powiedział Hummels).

Najłatwiejszą do zobaczenia planetą jest Wenus, często nazywana „Gwiazdą Wieczorną”, ponieważ jest najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie poza Księżycem. Uran wydaje się być blisko Wenus, chociaż dostrzeżenie odległej planety może być trudne, chyba że patrzysz z punktu obserwacyjnego wolnego od zanieczyszczenia świetlnego bez lornetki lub lornetki.

Poniżej Wenus i Urana tuż nad horyzontem unoszą się Jowisz i Merkury. Rtęć może być trudna do uchwycenia bez specjalnego sprzętu, ponieważ blask Słońca może zniszczyć planetę. Ale dla uważnych obserwatorów obie planety są widoczne około 20 do 30 minut po zachodzie słońca, powiedział Hummels.

READ  Niszczycielska burza w Houston: czy podziemne linie energetyczne mogą pomóc w zapobieganiu awariom? Ekspert UH ma na to wpływ

Na szczycie procesji planetarnej Mars znajduje się w prostej linii od Jowisza, Merkurego, Wenus, Urana i Księżyca. Podpis jest pomarańczowy, więc łatwo go rozpoznać, dodał Hummels.

Wszystkie planety pojawiają się na nocnym niebie „jak perły na naszyjniku” – powiedział Hummels.

Wenus i Jowisz pojawiają się wyjątkowo blisko siebie w renderingu artysty.

Całe wyrównanie obejmuje tylko 70 stopni nieba. Hummels powiedział, że jednym ze sposobów mierzenia stopni na niebie jest użycie kciuka lub zaciśniętej pięści. Z wyciągniętej ręki pięść obejmuje około 10 stopni, a kciuk 1 stopień.

Co to znaczy?

Ten typ ułożenia planet może pojawiać się co kilka lat, ale aby móc utrzymać wszystkie planety razem na niewielkim obszarze nieba – zdarzenia te są niezwykle rzadkie.

W końcu jedno wyrównanie CzerwiecNa przykład pierwsze takie wydarzenie od 2004 roku. To wydarzenie obejmuje również pięć planet normalnie widocznych gołym okiem – Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna.

Hummels powiedział, że nie Aby nadać większą wagę wyrównaniu planet.

„To tak, jakby licznik kilometrów twojego samochodu pokazywał liczby – to jak 44 444” – powiedział. „To fajne i niezwykłe. Tak naprawdę nic nie znaczy”.

Fascynujące zjawiska niebieskie często zdobią nocne niebo, dodał, gdy Jowisz i Wenus pojawili się w środku. pół stopnia od siebie Ten miesiąc.

14 października obserwatorzy nieba mogą spodziewać się zaćmienia „Pierścienia ognia”. Również w kwietniu 2024 r Całkowite zaćmienie Słońca Dla wielu ludzi w Stanach Zjednoczonych popołudniowe światło słoneczne może być druzgocące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *